• Aktualności
  • 13.12.2016

YIT odnowi zabytkową drożdżownię

Jeden z najważniejszych zabytków na północy Warszawy zyska nowe życie. Historyczna zabudowa drożdżowni Henryka Bienenthala z lat 1902-1904 zostanie przywrócona do świetności przez firmę YIT z Finlandii, w ramach projektu mieszkaniowego Aroma Park.

Nowy projekt YIT będzie realizowany na działce o powierzchni blisko 3 ha, położonej przy ulicy Klasyków 10. Działka graniczy z odnowionym Parkiem Henrykowskim, który od kilku lat stanowi centrum życia kulturalnego i społecznego dzielnicy Białołęka.

Fińska firma zapowiada, że stworzy w tym miejscu najbardziej spektakularną w całej Warszawie przestrzeń do życia i odpoczynku. – Tak obszerny i zadrzewiony teren pozwala na pełne zachowanie historycznego układu przestrzennego, rewitalizację zabytków oraz wybudowanie kameralnych, trzypiętrowych budynków mieszkalnych, wpisujących się w bezpośrednie otoczenie parku – mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.Inwestycja pod nazwą Aroma Park będzie realizowana w kilku etapach. Po wakacjach planujemy rozpocząć budowę około 70 mieszkań. Przedsprzedaż rozpoczniemy wiosną 2017 roku – dodaje.

Zachowana zabudowa stanowi przykład harmonijnie zaprojektowanego zespołu urbanistycznego. Układ przestrzenny działki i cztery zabytkowe budynki mają niezwykłą wartość historyczną. W skład zespołu wchodzi między innymi willa fabrykancka, unikatowy w skali stolicy obiekt, który przetrwał prawie nienaruszony przez blisko 115 lat, oraz budynek główny drożdżowni. Ten ostatni, ze względu na swoją monumentalną skalę, stanowi dominantę nie tylko byłej fabryki, ale także całego obszaru Henrykowa.

Nazwa „Henryków” wywodzi się od imienia pierwszego właściciela gorzelni drożdżowej. Żydowski przedsiębiorca Henryk Bienenthal zbudował wspomniany zakład w latach 1902-1904. Po drugiej wojnie światowej, do 2012 roku, działała na tym terenie Fabryka Substancji Zapachowych „Pollena-Aroma“, do której nawiązuje nazwa inwestycji.

Nieruchomość przy ulicy Klasyków to kolejny grunt nabyty przez YIT – fińskiego dewelopera, który zadebiutował w Polsce jesienią 2015 roku. W maju 2016 roku firma rozpoczęła budowę i sprzedaż pierwszego projektu mieszkaniowego, „Nordic Mokotów’’, zlokalizowanego przy al. gen. W. Sikorskiego i ulicy Pory na warszawskim Mokotowie. W ramach inwestycji powstanie blisko 300 mieszkań (prawie 18 tys. m2 PUM). W grudniu 2016 roku firma YIT świętowała zawieszenie wiechy na ukończonej konstrukcji pierwszego etapu inwestycji Nordic Mokotów, składającej się ze 125 apartamentów.

YIT konsekwentnie realizuje strategię rozwoju w Polsce, aktywnie poszukując gruntów pod kolejne inwestycje, jak również partnerów do realizacji wspólnych przedsięwzięć deweloperskich. Fiński deweloper skompletował już w Polsce 15-osobowy zespół.