• Aktualności
  • 05.12.2023

Bądź eko – wypożycz choinkę na święta! YIT po raz drugi wspiera gdańską akcję wypożyczania drzewek

W środę, 6 grudnia wystartowała wypożyczalnia choinek w Gdańsku. To doskonały sposób, by jednym gestem wesprzeć środowisko i zwierzęta w potrzebie. Organizatorem akcji jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, a jednym z partnerów - fiński deweloper YIT. W 2023 roku mieszkańcy mają do wyboru 260 drzewek różnej wielkości. Ich wypożyczenie wiąże się z wpłatą co najmniej 70 zł na rzecz Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Całkowity dochód z akcji trafi na konto organizacji.

 

- W święta Bożego Narodzenia w naszych mieszkaniach goszczą choinki. W akcji proponujemy mieszkańcom Gdańska wypożyczenie drzewka w doniczce. Jest to rozwiązanie zgodne z założeniami Gospodarki Obiegu Zamkniętego i idei less waste. Po świętach choinka wróci do zakładu, gdzie zadbamy o nią tak, aby w kolejnym roku mogła zostać ponownie wypożyczona i krążyć w obiegu. Bardzo ważnym aspektem naszej akcji jest wsparcie Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”. Podobno w święta zwierzęta mówią ludzkim głosem. Naszym działaniem wspierajmy tych, którzy im pomagają na co dzień. Bądźmy w święta dobrzy dla siebie i środowiska – zaprasza do akcji Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

z_u_gda_PS_D046.jpg

W tym roku pomogliśmy już ponad 3 tysiącom dzikich zwierzaków – są to różne ptaki i małe ssaki: wiewiórki, zające, jeże. Ponieważ działamy jako Fundacja, bardzo ważne jest dla nas wsparcie, jakie otrzymujemy od ludzi dobrego serca. Na co dzień prowadzimy szpital dla dzikich zwierząt, dajemy im drugą szansę na życie w naturze. Środki, które udało się zebrać w zeszłym roku, przeznaczyliśmy na wybudowanie ścian klatek szpitalnych. Naszym obecnym celem jest wyremontowanie wolier, w szczególności woliery rozlotowej, która jest ostatnim etapem rehabilitacji i przygotowania ptaków do powrotu na wolność. I na to przeznaczymy środki zebrane w tegorocznej wypożyczalni choinek – mówi Beata Rydelek, prezeska Fundacji „Ostoja”.

Cieszę się, że już po raz drugi możemy wspierać przedsięwzięcie zorganizowane przez gdański Zakład Utylizacji. Idee zrównoważonego rozwoju są dla YIT niezwykle istotne, a troska o środowisko naturalne jest jednym z fundamentów naszej działalności. Akcja wypożyczania choinek w Gdańsku to wspaniała inicjatywa, która pozwala zadbać o przyrodę, a zarazem pomóc potrzebującym zwierzętom – dodaje Andrzej Gorgoń, dyrektor ds. marketingu w YIT Polska.

 

Ekologiczne choinki dla gdańszczan

Codzienne wybory ludzi mają wpływa na środowisko. Ideą akcji wypożyczania choinek jest pomoc w organizacji świąt w duchu eko, wspierając przy tym dzikie zwierzęta. Dzięki sprawieniu sobie drzewka w doniczce, można stać się częścią Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Choinki, które zostaną zwrócone do Zakładu Utylizacji po świętach w dobrym stanie, trafią ponownie do tamtejszej szkółki. Z kolei te, które nie będą nadawały się na następny rok, będą przekazane do kompostowni i zamienią się tam w polepszacz gleby, czyli „Czarne Złoto Ogrodników”.

z_u_gda_PS_D043.jpg

W tym roku w wypożyczalni choinek znajduje się łącznie 260 świerków kłujących, w różnych wielkościach. Ich rezerwacja wiąże się z przekazaniem konkretnej kwoty na konto „Ostoi” – minimum 70 zł. Podczas finału akcji połączonego z odbiorem drzewek, 16 grudnia, na terenie Zakładu Utylizacji w Gdańsku, prowadzona będzie również zbiórka rzeczy, które potrzebne są w codziennej opiece nad zwierzętami znajdującymi się pod opieką Fundacji.

 

Wypożyczalnia choinek po raz trzeci

W zeszłym roku do dyspozycji mieszkańców, firm i instytucji oddanych zostało 250 choinek. Dochód z akcji w kwocie blisko 27 tys. zł został w całości przeznaczony na Fundację „Ostoja”. Zwrócone po świętach drzewka jesienią poddano kwalifikacji. Zakład Utylizacji wykorzystał sporą część z nich do nasadzeń w ramach rekultywacji. Te, które były w najlepszym stanie, a było ich 150, trafiły do tegorocznej wypożyczalni.

Oprócz YIT, partnerem akcji jest Agencja Engine. Więcej informacji o akcji oraz szczegóły, jak wypożyczyć choinkę, znajdują się na stronie: https://choinka.zut.com.pl/.

z_u_gda_PS_D082.jpg