• Aktualności
  • 23.05.2023

I etap inwestycji Żurawie osiągnął docelową wysokość. Poznaliśmy generalnego wykonawcę II etapu

Na szczycie I etapu inwestycji Żurawie pojawiła się tradycyjna wiecha. Oznacza to, że obiekt osiągnął swoją docelową wysokość. Jako inwestor podpisaliśmy również umowę na realizację II etapu projektu. Generalnym wykonawcą została ponownie Mota-Engil Central Europe.   

Inwestycja Żurawie z każdym miesiącem coraz wyraźniej wpisuje się w krajobraz Gdańska. Budynek zlokalizowany naprzeciwko Europejskiego Centrum Solidarności w swojej najwyższej części osiągnął docelową wysokość. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 27 200 mkw. Zaoferuje on klientom 243 mieszkania, parking podziemny i lokale handlowo-usługowe zlokalizowane na parterze. Za budowę obiektu odpowiedzialna jest Mota-Engil Central Europe.

- Z zadowoleniem obserwujemy postępy w realizacji naszej flagowej inwestycji w Gdańsku. Widzimy, jak świetny projekt, stworzony przez wybitnego fińskiego architekta - Rainera Mahlamäkiego, powoli staje się rzeczywistością. Już teraz jesteśmy pewni, że Żurawie naturalnie wpiszą się w tkankę miejską Młodego Miasta i przyczynią się do rozwoju tej części Gdańska – mówi Tomasz Konarski, Prezes Zarządu YIT w Polsce. - Zawieszenie wiechy symbolicznie zbiegło się również z momentem podpisania umowy na realizację II etapu z Mota-Engil Central Europe.  Traktujemy to jako zapowiedź kontynuacji udanej współpracy – dodaje Tomasz Konarski.

Żurawie_wiecha.jpg

II etap inwestycji – poznaliśmy wykonawcę

W ramach kontraktu zawartego pomiędzy YIT Development a Mota-Engil Central Europe powstanie 8-kondygnacyjny budynek z lokalami użytkowymi. Umowa obejmuje także wykończenie części wspólnych oraz terenów zewnętrznych inwestycji.

- Jako wykonawca pierwszego etapu inwestycji osiągnęliśmy właśnie kamień milowy w postaci docelowej wysokości budynku. Jest to dla nas wyjątkowy moment, ponieważ dobra współpraca z inwestorem, została niejako potwierdzona podpisaniem umowy na realizację kolejnego etapu. Pokazuje to zaufanie jakim obdarza nas YIT, a także wysoką jakość dostarczaną przez nasze ekipy. Praca przy obiekcie zaprojektowanym z dbałością o każdy detal jest wymagająca, ale jesteśmy pewni, że dzięki temu obiekt będzie stanowił o najwyższych standardach w budownictwie – mówi Maciej Michałek, Prezes Zarządu Mota-Engil Central Europe.

Żurawie_wiecha_etap1_cz.2.jpg

Inwestycja Żurawie powstaje w gdańskiej dzielnicy Młode Miasto, w sąsiedztwie ulic Nowomiejskiej, Popiełuszki i Jaracza. Kompleks wyróżnia dynamiczna bryła, nawiązująca do historycznego charakteru miejsca. Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pracowni architektonicznych - Lahdelma&Mahlamäki Architects. W Polsce znana jest między innymi z wielokrotnie nagradzanego projektu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Inwestycja Żurawie zaoferuje łącznie ponad 40 500 mkw. powierzchni użytkowej. Złożą się na nią: 243 mieszkania, 162 lokale użytkowe, a także biurowiec oferujący 23 000 mkw. powierzchni najmu.