• Smart living
  • Design
  • 11.07.2019
  • 2204 wyświetleń

Balkon - Twój pokój na świeżym powietrzu

Zakup i urządzenie własnego mieszkania to nie lada wyzwanie, które wymaga wielu ważnych decyzji. Skupieni na aranżacji swojego wymarzonego M i wyborze najlepszych rozwiązań często zapominamy o balkonie. A przecież to dodatkowy metraż, który możemy wykorzystać na różne sposoby.

 

Relaks na powietrzu

Balkon to przede wszystkim idealne miejsce do odpoczynku na powietrzu, zwłaszcza w ciepłe dni. Zaaranżujmy więc tutaj swoją małą strefę relaksu. Idealnie nadają się do tego lekkie składane meble, takie jak leżak, na którym możemy się opalać czytając ulubioną książkę, lub stolik z krzesłami, przy którym możemy zjeść drobny posiłek. Przed nadmierną ekspozycją na słońce ochroni nas pół parasol lub elektryczne markizy wyposażone w czujnik pogodowy. Markizy rozwijają się automatycznie przy nadmiernym nasłonecznieniu, a zwijają, gdy wieje silny wiatr.

 

Miejski ogródek

Nic tak nie upiększa i nie ożywia balkonu, jak kwiaty. Najlepiej sprawdzą się rośliny, które szybko się rozrastają i kwitną przez cały sezon, takie jak fuksje czy pelargonie. Możemy nawet pokusić się o stworzenie mini zagajnika – małe sosenki czy brzózki będą działać na nas kojąco. Na balkonie możemy też uprawiać zioła oraz niektóre warzywa i owoce. Masz mało czasu lub wyjeżdżasz na dłuższy urlop? Zainwestuj w automatyczną konewkę lub inteligentne doniczki zasilane bateriami, którymi można zarządzać przy pomocy aplikacji mobilnej. W ten sposób zapewnisz swoim roślinom regularne podlewanie odpowiednią ilością wody.

 

W romantycznym nastroju

Zapewne każdy pamięta romantyczne sceny z książek czy filmów odgrywające się na balkonie. Aby zbudować odpowiedni nastrój w letni wieczór, zadbaj o dodatkowe oświetlenie. Najlepiej wybrać aranżacje wykorzystujące nowoczesne technologie pozwalające na zdalne sterowanie przy użyciu aplikacji lub na automatyczne wygaszanie gdy zapomnimy wyłączyć światło wychodząc z mieszkania. Zapewni nam to nie tylko oszczędności i wygodę, ale i dodatkowe bezpieczeństwo. Gasnące i zapalające się światła sprawią wrażenie jakby ktoś był obecny w mieszkaniu, zniechęcając tym samym potencjalnych włamywaczy. Na balkon świetnie sprawdzą się też bezprzewodowe lampy ładowane energią słoneczną.

Pamiętaj o zabezpieczeniu

Balkon często służy nam jako praktyczne miejsce przechowywania różnych rzeczy. Jeśli chcesz lepiej chronić swoją prywatność, wykorzystaj osłonę balkonową, najlepiej z oddychającej tkaniny. Atutem takiego rozwiązania jest także dodatkowe zabezpieczenie przed wpływem warunków atmosferycznych. Jeśli mamy małe dziecko lub zwierzę, warto pomyśleć o blokadzie na okna i drzwi balkonowe, zamocowaniu na nich klamek z kluczykiem lub zamontowaniu siatki. Przy okazji zwiększy to ochronę mieszkania przez złodziejami, podobnie jak rolety antywłamaniowe czy system zdalnego monitoringu.