• Smart living
  • 12.11.2023
  • 1343 wyświetleń

Domowe SPA. Jak przygotować własny kącik do dbania o siebie?

Zabiegi pielęgnacyjne to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na ukojenie nerwów i relaks. Nie trzeba regularnie odwiedzać salonów kosmetycznych, żeby zadbać o swoje ciało. Wystarczy zorganizować kącik urody w mieszkaniu. Jak się za to zabrać? W poniższym artykule znajdziecie kilka podpowiedzi.

 

Czym tak właściwie jest SPA?

Istnieją dwie teorie, mające wyjaśnić pochodzenie słowa „SPA”. Według pierwszej z nich, to skrót utworzony z łacińskiego zwrotu „sanus per aquam” („zdrowy przez wodę”). Nazwa funkcjonowała już setki lat temu, kiedy ludzie zaczęli podróżować do kurortów słynących z wodnych leczniczych kuracji. Jednym z takich miejsc było belgijskie miasto Spa, które do dziś słynie ze swoich gorących źródeł. Przez lata działalności zyskało przydomek kolebki prozdrowotnych zabiegów.

imaged4xld.png

Druga teoria mówi, że to od nazwy tej miejscowości pochodzi słowo, którym dziś określamy szereg czynności relaksacyjno-upiększających, takich jak m.in. zdrowotne kąpiele, masaże wonnymi olejami, peelingi. Ich działanie na organizm wciąż jest bardzo cenione. Służą bowiem odzyskiwaniu sił witalnych, dbaniu o zdrowie oraz podkreślaniu urody. Wizyty w profesjonalnych ośrodkach SPA są dość kosztowne. Wymagają też zarezerwowania sporej ilości czasu w kalendarzu, zwłaszcza gdy chcemy wybrać się do kurortu na dłużej niż kilka godzin, żeby skorzystać z wielu dostępnych zabiegów. Dbanie o kondycję ciała można jednak regularnie kontynuować we własnych czterech kątach. Świetnie posłuży do tego twoja osobista domowa strefa SPA!

 

Domowe SPA krok po kroku

Zanim zaczniesz aranżację kącika SPA, zastanów się, gdzie najlepiej ci się wypoczywa. Najczęściej jest to łazienka lub sypialnia. Większość zabiegów regeneracyjnych wykonuje się tam, gdzie dostępna jest bieżąca woda. Dlatego łazienka jest oczywistym wyborem. Z drugiej strony sypialnia jest miejscem relaksu, więc idealnie nadaje się do wyciszenia głowy. Dlatego najlepiej podzielić kącik SPA na dwie strefy: wykonywania zabiegów i odpoczynku.

W pierwszym z nich zaaranżowanym w łazience zaplanuj szereg urodowych rytuałów. W stworzeniu odpowiedniego klimatu sprzyjającego relaksowi pomogą wonne świece i kominek zapachowy. Rozłóż je na blacie i szafkach. Pamiętaj jednak, by ze względów bezpieczeństwa nie rozwieszać nad nimi ręczników i nie stawiać wokół produktów kosmetycznych. Najważniejszym punktem domowego SPA jest kąpiel. Zadbaj o czystość wanny, dekoracje (np. płatki kwiatów) i dostępność produktów kosmetycznych. W takiej organizacji przydadzą się półki przyczepiane za pomocą przyssawek lub te montowane na stałe. Możesz w nich poukładać ulubione specyfiki i mieć je zawsze pod ręką.
SPA_2_cut.jpg
W kąciku SPA ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Świece to jedno, ale warto zainwestować w klimatyczne lampki. Połóż je na blacie łazienkowym, szafce przy wannie lub zamontuj na ścianie w miejscu, które chcesz doświetlić. Lustro w łazience będzie świetnie wyglądać, gdy ozdobisz je paskiem LED. Zamontuj go za szkłem, a efekt oświetlenia będzie jeszcze lepszy.

Sypialnia w łatwy sposób może stać się prawdziwą świątynią odpoczynku. Wystarczy, że zaplanujesz podczas aranżacji kilka istotnych szczegółów. Pierwszym z nich są przyjemne w dotyku tekstylia. Rozłóż na łóżku miękki koc i kilka poduszek. Pozwolą one na przyjemny wypoczynek w trakcie zabiegów. Na szafce nocnej postaw natomiast dyfuzor, który nawilży powietrze. Zadbaj także o optymalną temperaturę powietrza i przyjemny zapach. Pomogą w tym aromatyczne świece, które dodatkowo ocieplą atmosferę.

W okolicy łóżka warto umieścić także prostą lampkę z żarówką emitującą ciepły, lekko rozproszony pobłysk. Strefa relaksu w sypialni powinna być dobrze wyciszona. Taki stan można osiągnąć za pomocą tekstylnych dodatków – miękkich dywaników oraz grubych zasłon odgradzających waszą przestrzeń od zewnętrznego świata. Sprawdzą się także materiałowe zagłówki. Mogą one również posłużyć za oparcie podczas oddawania się urodowym zabiegom.

 

Jak wykorzystać kącik SPA?

Po przygotowaniu własnego kącika SPA warto zaplanować sposób, w jaki chcesz z niego korzystać. Każdy z nas potrzebuje czasu w ciągu dnia, kiedy może się wyciszyć i zrelaksować. Wyszczególnienie takiej chwili w dniu nie zawsze jest jednak łatwym zadaniem. Codzienny pęd i mnogość obowiązków sprawia, że nie przeznaczamy na odpoczynek odpowiednio dużo czasu. Dlatego postaraj się zarezerwować w kalendarzu przynajmniej jeden wolny wieczór w tygodniu, podczas którego urządzisz sobie domowe SPA. Uprzedź domowników i przyjaciół, że na kilka godzin będziesz poza zasięgiem. Wyłącz telefon i pozwól sobie na pobycie sam na sam. Gdy już zarezerwujesz czas na relaks, postaraj się, aby w kąciku SPA zapanowała doskonała atmosfera. Zapal świece, ozdób łazienkę i sypialnię kwiatami, a na końcu włącz nastrojową muzykę lub nagrania z kojącymi dźwiękami natury. Jeśli wolisz relaks bez muzyki, przygotuj ulubioną książkę do poczytania lub włącz audiobook.

Następnym krokiem będzie zadbanie o ciało w duchu SPA. Im bliżej natury, tym lepiej, dlatego oprócz ulubionych kosmetyków z drogerii, wykorzystaj produkty DIY. Większość składników kupisz w sklepach, a ich działanie, faktura i zapach zapewni doskonały odpoczynek dla zmysłów. Przygotowując aromatyczną kąpiel, wybierz olejki eteryczne, które możesz dodać bezpośrednio do wody. Tak samo, jak mleko czy miód. Dzięki tym składnikom skóra stanie się miękka i odżywiona. Zamiast musującej kuli do kąpieli wybierz natomiast lniany woreczek z ziołami. To bardziej ekologiczna alternatywa. Leżąc w wannie, nie zapominaj o domowym peelingu z kawy lub cukru. Połącz składniki z naturalnym olejem dobrej jakości i wymieszaj w plastikowym pojemniczku. Podczas kąpieli nałóż kosmetyk na skórę i wetrzyj okrężnymi ruchami.
SPA_3_cut.jpg
Po kąpieli nałóż balsam na ciało i przygotuj maseczkę na twarz. Połącz glinkę kosmetyczną, olej kokosowy oraz olejki eteryczne i nałóż na cerę. Teraz możesz przenieść się do zaaranżowanej w sypialni strefy relaksu. Włącz dyfuzor, zasłoń okna, zapal świeczkę i połóż się na łóżku twarzą w stronę sufitu. Wykorzystaj ten moment, aby się wyciszyć i pozwolić zadziałać maseczce. Po 20-30 minutach zmyj resztę kosmetyków. Po takim rytuale z pewnością odzyskasz siły, witalność i spokój ducha.

Domowy kącik SPA to doskonały sposób na relaks. Nie musisz wydawać dużej kwoty, żeby zadbać o swoje zdrowie i piękny wygląd. Wystarczy odpowiednia aranżacja wnętrza i wykonanie kilku kosmetyków metodą DIY. Po kilku godzinach odpoczynku w relaksującej atmosferze poczujesz się jak w prawdziwym urodowym kurorcie.