• Smart living
  • Design
  • 18.12.2019
  • 1312 wyświetleń

Drewno w mieszkaniu? Nie tylko od święta!

Magię świąt najłatwiej poczujesz w ciepłym i przytulnym wnętrzu. Żaden materiał nie komponuje się tak dobrze z udekorowaną choinką i przystrojonym wigilijnym stołem jak drewno. Warto mieć je jednak w mieszkaniu nie tylko od święta, gdyż posiada wiele zalet istotnych dla naszego zdrowia i samopoczucia.

 

Szlachetne zdrowie

Drewno w mieszkaniu stanowi namiastkę natury. To szlachetny materiał, który dobrze wpływa na nasze zdrowie. Jak wynika z raportu „Wood – Nature Inspired Design” australijskiej organizacji Planet Ark, drewniane wnętrza obniżają ciśnienie, tętno i poziom stresu. Dzięki temu bardzo sprzyjają wyciszeniu i regeneracji. Drewno pozytywnie oddziałuje też na mikroklimat i odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu. Ponadto, w przeciwieństwie do wielu tworzyw sztucznych, nie zawiera szkodliwych substancji i jest mało uczulające. Będzie więc doskonałym rozwiązaniem dla alergików.

 

Rodzinny skarb

Zapewne każdy z nas marzy o materiale, który nie będzie podatny na zniszczenia i bez trudu przetrwa upływ czasu. Takie właśnie jest drewno. Wykonane z niego meble, odpowiednio konserwowane i zadbane, mogą być prawdziwym rodzinnym skarbem, który z dumą będą pielęgnować kolejne pokolenia. Dodatkowo, drewno pięknie się starzeje, dzięki czemu szafy czy stoły z czasem szlachetnieją, nabierając coraz bardziej eleganckiego wyglądu. Takie wiekowe meble to idealny wybór, jeśli gustujesz we wnętrzach w stylu retro. Nawet jeśli pojawią się na nich drobne uszkodzenia, ich naprawa jest stosunkowo łatwa i nie obciąży bardzo twojego portfela.

 

Niezliczone możliwości

Drewno to przebogata paleta gatunków i odcieni. Wiśnia, dąb, drzewo tekowe, brzoza, jesion – możesz przebierać w fakturach i kolorach, dopasowując je zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Nieważne czy chcesz urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, retro czy industrialnym. Drewno bardzo dobrze komponuje się z kamieniem, metalem, szkłem i skórą, dając za każdym razem inny, fascynujący efekt. Świetnie sprawdzi się w salonie i kuchni, a nawet w łazience. Możliwości jego zastosowania jest mnóstwo – ograniczeniem jest tylko twoja wyobraźnia.

 

Spokój i bezpieczeństwo

Drewno w mieszkaniu to także mnóstwo dodatkowych wygód. Cenisz sobie ciszę i spokój? Drewniana podłoga świetnie pochłania dźwięki, co przyniesie ci wyraźnie odczuwalne korzyści, zwłaszcza na wyższych piętrach. Dobrze amortyzuje też upadki, dlatego będzie bezpieczniejsza, zwłaszcza dla bardzo energicznych i ciekawych świata dzieci – każde nieplanowane spotkanie z nią będzie mniej bolesne.

 

(Świąteczny) czas na drewno

Zbliżające się święta to doskonały czas, by przyjrzeć się swojemu mieszkaniu. Czy twoje cztery kąty dają ciepło i wprawiają w radosny nastrój, na który tak czekasz? Jeśli wydają Ci się zimne, wprowadź więcej drewnianych elementów. Dębową podłogę i orzechowy stół docenisz wielokrotnie, nie tylko w blasku choinkowych lampek. Świąteczne, jasne dekoracje są niezwykle eleganckie i efektowne, jednak mogą ochłodzić wnętrze twojego M. W tym wypadku świetnie sprawdzi się połączenie ich z ciemnym drewnem oraz drewnianymi akcesoriami.

Pamiętaj – drewno to przyjaciel każdego mieszkania. Doceń więc piękno natury i ciesz się nim na co dzień.