• Design
  • Wokół nas
  • 28.12.2021
  • 4477 wyświetleń

Idealna domówka. Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie gości?

Sylwester, impreza karnawałowa, urodziny czy weekendowe spotkanie w gronie przyjaciół – każda z tych okazji jest dobrym pretekstem do urządzenia domówki. Organizowanie imprezy we własnych czterech ścianach to konieczność zabezpieczenia wnętrza w taki sposób, aby podczas szalonej zabawy nie powstały w nim żadne szkody. W poniższym artykule znajdziesz porady, dzięki którym przygotujesz mieszkanie na przyjęcie gości. 


Zaaranżuj przestrzeń na idealną domówkę

Urządzając imprezę w mieszkaniu ważne jest, aby praktycznie zagospodarować miejsce, które masz do dyspozycji. Pomyśl o tym, zanim zabierzesz się za organizacyjne szczegóły, takie jak spisanie listy gości czy opracowanie menu. Planując zawczasu aranżację wnętrza pod imprezę, będziesz wiedzieć, ile osób pomieści twoje mieszkanie. Uprzedź także w miarę możliwości sąsiadów, o tym, że organizujesz domówkę. Planowanie wystroju zacznij natomiast od podzielenia głównego pomieszczenia, w którym przyjmiesz przyjaciół, na trzy strefy. Udostępnij im miejsce do tańczenia, jedzenia oraz odpoczynku lub rozmowy. 

Gdy na imprezie będą także dzieci, wtedy warto wydzielić im własny kącik do zabawy oraz zapewnić dostęp do zabawek. Najmłodsi goście będą zadowoleni, a ich rodzice skupią się na dobrej zabawie. Jeśli planujesz organizację domówki zimą, zaplanuj, gdzie przechowasz odzież wierzchnią gości. W przypadku niezbyt pojemnej szafy w przedpokoju, możesz ulokować je na czas imprezy w swojej sypialni lub gabinecie. Zastanów się, czy twoja idealna domówka będzie miała temat przewodni. Poproś gości o pomoc w tej decyzji i zapytaj, jaka tematyka sprawdziłaby się w waszym towarzystwie. Zabawa w stylu popularnych gwiazd czy bajek lub rodem z lat 80. jest dobrym pomysłem, pod warunkiem, że wszystkie zaproszone osoby będą czuć się dobrze w narzuconym klimacie. Jeśli impreza tematyczna nie sprawdzi się w twoim przypadku, zdecyduj się na kolor przewodni, dzięki któremu ujednolicisz wystrój wnętrza. Zaproponuj gościom, żeby dopasowali ubrania do wybranego motywu kolorystycznego.

Dekoracje i dodatki na idealną domówkę

W wyczarowaniu wyjątkowego nastroju pomogą dekoracje, które od razu skojarzą się twoim gościom z dobrą zabawą. Wprawieni w imprezowy nastrój staną się bardziej towarzyscy i będą chętniej uczestniczyć we wspólnych zabawach czy tańcach. Ozdabianie wnętrza rozpocznij od zawieszenia pod sufitem w salonie kuli dyskotekowej, która rozświetli pokój klimatycznym, kolorowym światłem i zachęci gości do wejścia na parkiet. Alternatywnym oświetleniem mogą być sznury światełek LED, które warto rozwiesić na ścianie, przymocować na szafie czy regale z książkami. Oświetlenie LED to energooszczędne rozwiązanie. Nie pobiera zbyt wiele energii elektrycznej, dlatego nadaje się do całonocnego użytkowania. Dobrej zabawie powinno także towarzyszyć odpowiednie nagłośnienie. Jeszcze przed imprezą przygotuj zestaw audio.

Ważną dekoracją na idealnej domówce są balony, serpentyny i wszelkie dodatki, które wprowadzą do wnętrza imprezowy nastrój. Pierwsze z nich będą świetnie prezentować się w mieszkaniu, jeśli nadmuchasz je helem. Balony uniosą się pod sufit, nie przeszkadzając roztańczonym na parkiecie gościom. Jeśli szykujesz imprezę sylwestrową lub urodziny, zaopatrz się w nadmuchiwane cyfry i litery, z których ułożysz odpowiedni napis. Serpentyny możesz rozłożyć na stole, szafkach w kuchni lub komodach w salonie. Popularnością cieszą się srebrne oraz złote kurtyny imprezowe. Zawieś je na drzwiach, prowadzących do salonu a każdy, kto przez nie przejdzie, od razu wprawi się w wyśmienity nastrój. Unikaj jednak wszelkiego rodzaju konfetti. Dekoracja wygląda spektakularnie, kiedy rozsypuje się po pomieszczeniu, ale sprawia za to spory problem podczas sprzątania.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zabezpieczanie mieszkania przed ewentualnymi zniszczeniami zacznij od podłogi. Drewno i panele łatwo się rysują, dlatego, jeśli jesteś posiadaczem takiej posadzki, koniecznie zadbaj o nią, zanim wpuścisz gości do domu. Możesz zrobić to na kilka sposobów w zależności od rodzaju podłogi. Przede wszystkim dokładnie odkurz i umyj deski. Następnie użyj emulsji połyskowej, matowej lub wosku na bazie naturalnych składników, w zależności od powierzchni i rodzaju drewna. Panele z łatwością zabezpieczysz przeznaczonym do tego płynem, który wzmocni je dodatkową powłoką. Dywany to kolejna ochrona podłogi przed zarysowaniem. Na czas domówki lepiej je jednak zwinąć i schować za szafą lub pod łóżko. Twoi goście mogą się o nie potknąć lub ubrudzić je napojami oraz jedzeniem.

Odpowiedniego zabezpieczenia potrzebuje kanapa, fotele oraz wszystkie tapicerowane siedziska. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby zostawić na nich nieestetyczną, trudną do wywabienia plamę. Zanim goście wygodnie rozsiądą się na swoich miejscach, przykryj siedziska prześcieradłem lub kocem. Taki zabieg sprawdzi się przede wszystkim na dużych imprezach, na których trudno upilnować wszystkie zaproszone osoby. Przed spotkaniem w większej grupie znajomych warto również schować łatwo tłukące się i łamiące przedmioty. Jeśli nie masz miejsca do przechowywania, możesz owinąć je w folię bąbelkową, co zamortyzuje ewentualny upadek na podłogę i uchroni przed zniszczeniami.

Zmartwieniem każdego gospodarza jest zastawa stołowa. Nawet podczas idealnej domówki może zdarzyć się, że talerz, kubek czy szklanka spadnie ze stołu i się rozbije. Małe kawałki porcelany lub szkła mogą wbić się w czyjąś stopę. Dlatego warto zaopatrzyć się w papierowe naczynia. Są  ekologiczne i ograniczają pracę związaną ze zmywaniem po imprezie. Możesz też zainwestować w biodegradowalne naczynia jednorazowe, wytwarzane z różnych surowców takich jak liście palmowe, bambus, trzcina cukrowa czy otręby pszenne. Co ciekawe, przedmioty wykonane z naturalnych materiałów nie przemakają i nie odkształcają się pod wpływem ciepła. Nie musisz się więc martwić o to, czy będą dobrą alternatywą do podawania jedzenia gościom. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich naczyń. Bez większych problemów wybierzesz coś, co będzie pasować do wystroju wnętrza i motywu przewodniego domówki.