• Design
  • 05.03.2024
  • 1317 wyświetleń

Jak dobrać rodzaj drzwi do mieszkania?

Dobrze wyglądające i wygodne drzwi to nieodłączny element każdego wnętrza. Mogą uatrakcyjnić poszczególne pomieszczenia oraz być częścią aranżacji mieszkania. Odpowiednio dobrane będą pasować do przeznaczenia pokoju oraz podniosą poziom komfortu z użytkowania przestrzeni. Jakie drzwi sprawdzą się w mieszkaniu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

 

Drzwi wewnętrzne pozwalają na zorganizowanie mieszkania oraz utrzymują prywatność domowników. Dobierając je do konkretnego stylu, warto zwrócić uwagę na ich rodzaj oraz kolor. Pamiętać należy także o funkcjonalności, a w szczególności o kierunku, w którym będą się otwierały. To niezwykle ważna cecha, wpływająca na wygodę korzystania.

1_cut.jpg

Równie istotną sprawą jest konstrukcja. Drzwi wykonane z tzw. plastra miodu, czyli tekturowego wkładu stabilizującego o sześciokątnej konstrukcji, przepuszczają więcej dźwięku niż szczelne skrzydło wiórowo-tekturowe, które jest znacznie cięższe. Wybór odpowiednich drzwi zależy w głównej mierze od metrażu, wyposażenia mieszkania i stylu, w jakim go urządzamy.

 

Drzwi dopasowane do wnętrza

Zakup i montaż drzwi to decyzja, którą podejmujemy na lata. Postaw więc na design dopasowany do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Do klasycznych wnętrz – od tych zaaranżowanych w minimalistyczny sposób, po te z nutką stylu glamour – pasować będą drzwi ze standardową framugą, która wyraźnie odstaje od ściany. W mieszkaniach nowoczesnych, loftach i industrialnych apartamentowcach sprawdzą się natomiast drzwi z ukrytą ościeżnicą lub przesuwne skrzydła z lustrami oraz metalowymi elementami.

Wybierając drzwi do mieszkania, kieruj się jakością. Wykonane niskim kosztem skrzydła nie będą prezentować się efektownie ani nie zapewnią komfortowego i długiego użytkowania. Drzwi są jednym z najczęściej eksploatowanych elementów wyposażenia. Tylko te wykonane z wytrzymałych materiałów posłużą przez lata. Dobrym wyborem będą więc zrobione z litego drewna lub z wysokiej jakości płyty wiórowo-tekturowej.

 

Kolor drzwi w mieszkaniu – jakie barwy wybrać?

Kolory mogą wpłynąć na to, jak czujemy się w przestrzeni. Małe pomieszczenia mogą nabrać optycznie rozmiarów przy odpowiednio jasnej barwie, a duże przestrzenie w ciepłych odcieniach stają się bardziej przytulne. Wbrew pozorom nie zawsze jest to łatwy wybór. Zależy bowiem od tego, jaka kolorystyka panuje we wnętrzu oraz jaki jest dominujący styl aranżacji i oświetlenia pomieszczenia.

2_cut.jpg

Drzwi powinny pasować do koloru pokoi, mebli oraz drobnych, choć istotnych elementów dekoracyjnych. W jasnych pokojach sprawdzą się jasne barwy drewna, w tym sosna i dąb. Ciemniejsze odcienie pasować będą natomiast do pomieszczeń, w których nie brakuje wyrazistych, pasujących kolorystycznie m.in. mebli. Jeśli nie jesteś pewien, jakie barwy drzwi wybrać, zdecyduj się na uniwersalne odcienie, które będą doskonałym dopełnieniem wielu aranżacji.

W przypadku eklektycznych wnętrz nie bój się odważnych wyborów. Pomaluj drzwi na wyraziste kolory np. czerwony, niebieski czy żółty, aby dodały pomieszczeniom wyjątkowego wyglądu i jednocześnie pasowały do ich wystroju.

 

Jakie drzwi dobrać do konkretnych pomieszczeń?

Warto zastanowić się także, jakie modele dobrać do poszczególnych pokoi. Każde z nich pełni inną funkcję dla domowników. Niektóre są bardziej otwarte, inne są natomiast miejscem, w którym szukamy odrobiny prywatności. Drzwi odgradzają pomieszczenia od siebie i stanowią ważny element wystroju wnętrz.

 

Sypialnia

Zazwyczaj niewielkich rozmiarów sypialnia jest miejscem, w którym odpoczywamy i nie chcemy, aby ten spokój przerywano. Drzwi do tego pomieszczenia powinny więc izolować dźwięk i umożliwiać zamknięcie pokoju od wewnątrz. Dobrym wyborem będą w tym przypadku skrzydła wykonane z drewna lub solidnej płyty wiórowej. Do sypialni, jak i prowadzącego do niej korytarza, świetnie pasują drzwi z ukrytą ościeżnicą. Pamiętaj jednak, aby nie montować takiego rozwiązania wyłącznie w jednym pomieszczeniu. Tzw. ukryte drzwi wyglądają najlepiej, gdy prowadzą do każdego pomieszczenia w mieszkaniu z jednego korytarza. Dają wtedy efekt jednolitej, przemyślanej aranżacji.

3_cut.jpg

W niektórych sypialniach znajdują się większe lub mniejsze garderoby. Takie pomieszczenia również warto odgrodzić drzwiami. W tym przypadku sprawdzą się te przesuwne naścienne. Dzięki temu systemowi skrzydła nie otwierają się w tradycyjny sposób, ale przesuwają na bok, dając więcej miejsca do wykorzystania w obu przestrzeniach – zarówno sypialni, jak i garderobie.

 

Kuchnia

Wybór drzwi do kuchni determinuje jej powierzchnia i oczekiwania domowników. Jeśli nie jest ona połączona z salonem, warto odgrodzić ją od reszty mieszkania. Wtedy wszelkie zapachy unoszące się w powietrzu w czasie gotowania nie będą wydostawać się z pomieszczenia. W odróżnieniu od innych części mieszkania, w kuchni panują inne warunki, w tym wyższa temperatura oraz bardziej wilgotne powietrze. Aby drzwi kuchenne służyły przez lata, powinny być odporne na typowy dla tego pomieszczenia mikroklimat.

4_cut.jpg

Najlepiej wybrać lekkie, odporne na wilgoć skrzydło o minimalnej szerokości 80 cm, które ułatwi codzienne mijanie się z domownikami oraz wnoszenie zakupów. Ważne, aby drzwi w kuchni posiadały wbudowany system wentylacji w postaci kratki lub podcięcia. Przemyśl także sposób, w jaki skrzydło będzie się otwierać. Wygodną opcją jest możliwość uchylania go do środka, na ścianę, na której nie ma zabudowy meblowej oraz sprzętów.

 

Łazienka

Aranżując łazienkę, często poświęca się drzwiom najmniejszą uwagę. Tymczasem są one istotnym elementem tego pomieszczenia. Chronią naszą prywatność przed innymi domownikami, dlatego powinny być solidne, dźwiękoszczelne i odporne na wymagające warunki. Podobnie jak w przypadku drzwi kuchennych, skrzydło w łazience wymaga zastosowania odpowiedniej wentylacji. Podcięcie, kratka wentylacyjna, tuleje czy szczeliny – wybierz opcję, która najbardziej pasuje do twojego wnętrza i jest estetyczna.

5_cut.jpg

Zadbaj o to, aby drzwi w łazience wyposażone były w praktyczny i sprawnie działający zamek, który da się bez problemu otworzyć także od zewnątrz (w razie ewentualnego zatrzaśnięcia). Warto postawić również na skrzydło bez przeszkleń. Choć takie drzwi są modne, mogą wpływać na niższy komfort użytkowania łazienki. Podstawą w wyborze drzwi łazienkowych jest materiał, z których są wykonane, aby dobrze znosiły kontakt z wilgocią. Unikaj taniego laminatu, który po niedługim czasie i pod wpływem pary wodnej może zacząć odklejać się od skrzydła.

Dobór drzwi do wystroju mieszkania to ważny, choć często bagatelizowany temat. Jeśli jednak wybierzesz je na etapie planowania aranżacji, możesz doskonale dopełnić wygląd pomieszczeń oraz zadbać o potrzeby domowników. Drzwi są w końcu ważnym elementem wyposażenia mieszkania, zapewniającym prywatność każdemu użytkownikowi.