• Smart living
  • 29.03.2023
  • 1920 wyświetleń

Jak przygotować taras na nadejście wiosny?

Wiosna to dobry czas na uporządkowanie tarasu czy balkonu. Warto wykorzystać tę sposobność do czegoś więcej niż sprzątanie. Nowa pora roku może stać się inspiracją do urządzenia dodatkowej powierzchni mieszkania w zupełnie nowy sposób. Jak zabrać się za aranżację tarasu z głową? Poniżej przedstawiamy kilka niezawodnych pomysłów.

 

Wiosenne porządki

Zanim rozpoczniesz dekorowanie tarasu, trzeba zadbać o jego czystość. Przez zimę na pewno zebrało się na nim sporo nieczystości, wody, piasku czy błota. Pierwszym krokiem podczas porządkowania tarasu jest wyniesienie wszelkich rzeczy, które są na nim składowane. Wtedy nic nie przeszkodzi w dokładnym wymyciu jego powierzchni.

imagekdmkx.png

Gdy już znajdziesz miejsce dla wszystkich zalegających sprzętów, przyjrzyj się dokładnie podłodze. Jeśli trudno określić dokładny stan powierzchni, wstępnie ją umyj. Z pewnością dostrzeżesz potem każde najmniejsze pęknięcie czy odprysk. Jeśli znajdziesz nieestetyczne zmiany, od razu postaraj się je naprawić.

Po wypełnieniu ubytków przejdź do starannego odkurzania tarasu, a następnie do mycia. Płytki przemyj czystą wodą z dodatkiem octu, drewniane deski zaś warto ponownie zaimpregnować odpowiednimi specyfikami. Nie zapomnij także o umyciu balustrady, parapetów oraz okien.

 

Zadbaj o rośliny

Po wyczyszczeniu tarasu możesz wybrać rośliny, które ozdobią dodatkową przestrzeń mieszkania wiosną. Dobrze dobrane kwiaty ożywią i urozmaicą balkon. Najbardziej polecanymi roślinami są kwiaty cebulowe, które sadzi się w obszernych skrzyniach i donicach. Pozwalają bowiem na stworzenie autorskiej kompozycji i sporą dowolność w dobieraniu poszczególnych gatunków.

W wiosennej skrzyni pięknie prezentować się będą krokusy, cebulice, irysy, narcyzy, szafirki, tulipany, a także hiacynty. Gdy już rozkwitną, będą cieszyć oko każdego z domowników. Do tego są stosunkowo łatwe do uprawy. Lubią wilgoć i regularne podlewanie, ale nie mogą stać w wodzie. Dlatego po konewkę sięgaj tylko wtedy, gdy rośliny rzeczywiście tego potrzebują. Kwiaty cebulowe rosną najlepiej w dobrze nawożonej glebie. Użyźnianie ziemi w doniczkach warto rozpocząć wczesną wiosną. Sprawdzi się tu przede wszystkim kompost lub naturalny nawóz. Cebulki pod jego wpływem będą szybciej się rozwijać i pięknie kwitnąć.

rośliny.jpg

Na taras nadadzą się również bratki. To niezwykle odporne na wahania temperatur kwiaty, a do tego występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Można je posadzić wraz ze stokrotkami czy pierwiosnkami. Tak skomponowane rabaty będą wspaniale ozdabiać zarówno mniejszy, jak i większy taras. Pamiętaj jednak, że bratki wymagają regularnego podlewania i niezbyt intensywnego nasłonecznienia. Tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji staną się prawdziwie piękną ozdobą.

 

Meble sprzyjające odpoczynkowi

Taras to przede wszystkim miejsce relaksu. Warto więc w taki sposób zaaranżować jego przestrzeń, aby jak najlepiej sprzyjała odpoczynkowi. Dobrym pomysłem jest wyposażenie tarasu w meble ogrodowe. Od kilku sezonów prawdziwą furorę robią wiszące fotele, czyli tzw. bocianie gniazda. Nie tylko świetnie się prezentują, ale też stanowią doskonałe miejsce do odpoczynku. Wystarczy usiąść na fotelu, wziąć do ręki książkę, zapalić świeczki i oddać się relaksowi na świeżym powietrzu.

meble.jpg

Oprócz designerskiego fotela na tarasie może stanąć zestaw mebli ogrodowych składający się z kilku krzeseł, stolika czy większej kanapy. Najlepiej prezentują się produkty wykonane z naturalnych materiałów takich jak wiklina lub rattan. Meble tarasowe powinny być także praktyczne i komfortowe w użytkowaniu. W strefie zacienionej ciekawym wyborem może być leżak albo hamak, który sprzyja odpoczynkowi.

Meble można również stworzyć samodzielnie. Wystarczą do tego stare deski lub palety. W taki sposób staniesz się właścicielem oryginalnych oraz ekologicznych przedmiotów. Oszlifowane deski warto zaimpregnować, aby dłużej wytrzymały zmieniające się wiosną warunki atmosferyczne. Na wykończone palety połóż kilka dużych, wygodnych poduszek. W razie złej pogody z łatwością ukryjesz je w mieszkaniu.

 

Dekoracje i oświetlenie

Jednym z najważniejszych elementów, który warto rozważyć przy dekorowaniu tarasu, są ozdoby oraz oświetlenie. Poduszki i pledy to doskonałe dodatki, które sprawią, że taras będzie wyglądał jeszcze bardziej przytulnie. Wybierz poduszki w kolorze zielonym, beżowym lub błękitnym, aby wprowadzić w strefę wiosennego relaksu spokojny nastrój. Do ozdabiania tarasu można wykorzystać różnego rodzaju elementy, takie jak figurki, wazony, czy ozdobne lampiony.oświetlenie.jpg

Istotną rolę w dekorowaniu tarasu odgrywa oświetlenie, nie tylko pod kątem estetyki, ale też funkcjonalności. Odpowiednie światło pozwoli korzystać z przestrzeni nawet wtedy, gdy zapada zmrok. Na tarasie sprawdzą się: lampki ogrodowe w różnych kolorach i kształtach, lampy naścienne czy energooszczędne reflektory LED. Zanim zdecydujesz się na konkretny system oświetlania, ustal jakie jest zapotrzebowanie na światło. Często na tarasie doświetla się strefy wypoczynkowe. Mniej użytkowane miejsca nie potrzebują szczególnej ekspozycji. Zastanów się również nad źródłem zasilania. Jeśli taras nie posiada dostępu do prądu, warto wybrać lampy na baterie lub akumulatory. Popularnym rozwiązaniem są również lampy solarne, które ładują się w ciągu dnia, a świecą w nocy. Niezależnie od rodzaju oświetlenia, powinno wpisywać się w ogólny design i stanowić spójne uzupełnienie aranżacji.

Taras to miejsce wiosennego (i nie tylko!) relaksu, z którego często lubimy korzystać. Nic dziwnego – jeśli zostanie urządzony z głową, może stworzyć przestrzeń idealną do odpoczynku oraz spędzania wolnego czasu. Pamiętaj, że warto skupić się na wyborze konkretnego stylu aranżacji i konsekwentnie dobierać do niego wyposażenie, rośliny, czy dodatki.