• Design
  • 11.02.2024
  • 1815 wyświetleń

Jak urządzić estetyczną i funkcjonalną jadalnię przy niewielkim budżecie?

Jadalnia jako osobne pomieszczenie to dla wielu osób luksus, na który czasem trudno sobie pozwolić. Nie oznacza to jednak, że nie możemy przeznaczyć miejsca na jadalnię w mieszkaniu. Jak urządzić ją stylowo i przy niewielkim budżecie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

 

Marzysz o przestrzeni, w której możesz delektować się posiłkami oraz spotykać się z rodziną i przyjaciółmi przy wspólnym stole? Jadalnia z pewnością spełni te potrzeby. Aby ją urządzić, należy wygospodarować nieco miejsca i przemyśleć całość aranżacji, ale efekty są tego warte.

 

Jadalnia szyta na miarę

Przeznaczenie całego pokoju na jadalnię to dla wielu osób rozwiązanie, które nie wchodzi w grę. Najczęściej pozwolić mogą sobie na nią właściciele domów jednorodzinnych. W mieszkaniu jest ona w wielu przypadkach częścią innego pomieszczenia, na przykład kuchni lub salonu.

To właśnie od wybrania miejsca na jadalnię warto rozpocząć jej aranżację. Umiejscowienie dyktuje bowiem dobór odpowiednich mebli i wystroju. Jeśli jadalnia jest częścią innego pomieszczenia, trzeba dopasować jej styl do charakteru tego pokoju. Wielkość jadalni również jest istotna, gdyż urządzając ją w osobnym pomieszczeniu, możesz umieścić duży stół z kompletem krzeseł oraz kredensy, komody czy inne funkcjonalne meble do przechowywania naczyń. W mniejszej przestrzeni, niestety, trzeba się ograniczyć, ale to nie znaczy, że musisz rezygnować ze wszystkich akcesoriów.

jadalnia_2.jpg

Istotnym elementem wystroju jadalni są dodatki i oświetlenie. Małe drobiazgi, takie jak dobrana do wnętrza zastawa stołowa, solniczki czy ciekawy wazon wpływają na atmosferę w pomieszczeniu. Taką samą rolę odgrywa oświetlenie. Nawet w niewielkiej jadalni powinno znaleźć się jedno główne źródło światła przyjemnie oświetlające stół, nie rażące oczu i nie przeszkadzające w jedzeniu posiłków. Zamiast inwestować w drogie lampy sufitowe, wykorzystaj tańsze alternatywy, takie jak girlandy świetlne. Zawieś je wokół okna lub na suficie, aby dodać delikatnego blasku i ciepła w pomieszczeniu.

 

Jak umeblować jadalnię?

Podstawowym meblem w jadalni jest stół, przy którym zasiądą wszyscy domownicy. Najbardziej uniwersalny będzie model prostokątny. Jego minimalny rozmiar to 60x80 cm dla dwóch osób, natomiast dla czterech i sześciu to kolejno 80x120 i 80x140 cm. Stół powinien być wykonany z dobrych i wytrzymałych materiałów, aby mógł służyć przez lata – najlepiej z drewna. Pamiętaj jednak, aby dobrać jego odcień do innych mebli w pomieszczeniu. Ważne jest także ustawienie. Jeśli stanie on blisko okien, będzie doświetlony naturalnym światłem przez większość dnia.

Potrzebnymi meblami w jadalni są także krzesła, które powinny być dopasowane do wysokości i stylu stołu. Bezpiecznym i klasycznym wyborem będzie zestaw takich samych krzeseł. Jednak, jeśli wolisz nieoczywiste połączenia, wybierz różne modele, które do siebie nie pasują i tworzą razem eklektyczne zestawienie. Takie przedmioty w niskiej cenie znajdziesz w antykwariacie lub na targowiskach. Wypatruj cenowych okazji i rzeczy, które wymagają renowacji. Wtedy w domowych warunkach możesz szybko odnowić poniszczone meble.

jadalnia_1.jpg

Jak to zrobić? Zarówno drewniane krzesła, jak i stoły przetrzyj delikatnie papierem ściernym, żeby pozbyć się pozostałości poprzedniego lakieru i farby. Masą szpachlową zapełnij ubytki w drewnie, a następnie pomaluj powierzchnię wybranym kolorem farby. Jeśli chcesz zachować naturalną barwę drewna, wystarczy użyć bejcy lub lakierobejcy. Na koniec zaimpregnuj drewno – wtedy będzie służyć ci przez lata.

 

Małe dodatki, wielka różnica

Do stworzenia wyjątkowej atmosfery w jadalni nie zawsze potrzeba drogich, designerskich dekoracji. Istnieje wiele sposobów, aby wnętrze jadalni ozdobić w sposób kreatywny, przy użyciu tańszych produktów oraz wykonując własnoręcznie dekoracje DIY.

Stół jest sercem każdej jadalni, dlatego warto poświęcić szczególną uwagę na jego dekorację. Możesz zacząć od stworzenia własnych serwetek, korzystając z tkanin w ulubionych kolorach lub wzorach. Wycinając je w prostokątne kształty i wykończając brzegi obszyciem lub koronką, dodasz elegancji i wyjątkowości całemu nakryciu.

Puste ściany w jadalni można łatwo ozdobić przy użyciu własnoręcznie wykonanych dzieł sztuki. Możesz stworzyć prosty plakat z ulubionymi cytatami lub obraz z motywem natury. Nie trzeba być artystą, aby stworzyć coś pięknego – wystarczy trochę kreatywności oraz odrobina czasu i chęci.

jadalnia_3.jpg

W jadalni nie zapomnij o zieleni, która nie tylko ożywi przestrzeń, ale także wprowadzi do niej świeżość i harmonię. Stwórz własne aranżacje kwiatowe, wykorzystując tanie wazoniki lub doniczki, a nawet używając butelek lub słoików z recyklingu. Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze i dodają naturalnego uroku każdemu wnętrzu. Przyjemniej będzie jadło się posiłek przy stole, na którym stoi świeży bukiet czy nowa roślinka w doniczce.

Urządzenie stylowej jadalni z ograniczonym budżetem i przestrzenią jest sporym wyzwaniem, choć nie niemożliwym. Wystarczy dobrze zaplanować zmiany, połączyć je z istniejącą aranżacją mieszkania i zastanowić się, jak zaoszczędzić na kupnie mebli oraz dekoracji. Dzięki odrobinie wysiłku i pracy stworzysz jadalnię, w której każdy domownik będzie chciał spędzać czas.