• Design
  • 27.05.2023
  • 3748 wyświetleń

Jak urządzić garderobę? Oto kilka praktycznych porad

Sposób, w jaki przechowywane są ubrania, buty oraz dodatki, bez wątpienia wpływa na ich kondycję. Jeśli zadbamy o ich odpowiednie ulokowanie w szafach, posłużą przez długie lata. Dlatego warto z dużą starannością zaprojektować garderobę. Ułatwi ona dopasowywanie stylizacji do pory dnia, pogody czy wydarzenia, a także wprowadzi harmonię w organizacji domowej przestrzeni. Jak dopasować ją do swoich potrzeb?

 

Odpowiednie miejsce na garderobę

Zanim zaczniesz urządzać garderobę, zastanów się, gdzie powinieneś ją umieścić, aby spełniała najważniejsze potrzeby domowników. Może stanowić oddzielne pomieszczenie w mieszkaniu albo zostać wydzielona nawet z niewielkiej przestrzeni w sypialni czy przedpokoju. To miejsca, w których szykujemy się do wyjścia, warto więc mieć wszystkie niezbędne rzeczy pod ręką.

garderoba_mieszkanie.jpg

Garderobę można z powodzeniem wydzielić w małych mieszkaniach, w których trudno o dodatkowe pomieszczenie. Do jej aranżacji wystarczy wykorzystać nietypowe i trudno dostępne w pokojach zakątki, w których bardziej ambitną organizację przestrzeni uniemożliwiają uskoki czy skosy. Wystarczy oddzielić tę przestrzeń odpowiednio ustawionymi półkami czy parawanem.

Jeśli w mieszkaniu znajduje się niezagospodarowane pomieszczenie, warto zaaranżować je właśnie na garderobę. Sprawdzi się do tego nawet niewielki pokój, w którym nie ma okien. Takie miejsca zazwyczaj przeznaczane są na urządzanie domowych składzików – jeśli dysponujesz wystarczająco dużą ilością miejsca, można połączyć te dwa pomysły w jeden. Dobrze zaplanowana garderoba sprawi, że pomieszczenie będzie zorganizowane i użyteczne.

 

Projekt dopasowany do potrzeb

Zorganizowana garderoba wymaga przemyślanego projektu. Z dokładnym planem świetnie zagospodarujesz nawet niewielkie przestrzenie. Do stworzenia małej funkcjonalnej garderoby potrzeba zaledwie 2 mkw. oraz ok. 70 cm wolnej przestrzeni pomiędzy szafkami. W takich warunkach można swobodnie przechodzić pomiędzy meblami, a nawet umieścić w pomieszczeniu lustro.

Niezależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujesz, należy zagospodarować ją z głową. Wygodne rozmieszczenie mebli oraz innych elementów wyposażenia jest kluczowym aspektem tworzenia garderoby. Zmierz dokładnie pomieszczenie, sprawdź kąty oraz sufit. Jeśli wszystkie te elementy są zgodne ze standardami budowlanymi, poproś o stworzenie projektu garderoby architekta wnętrz lub spróbuj samodzielnie zaaranżować przestrzeń. Z gotowym planem udaj się do stolarza. Specjalista pomoże dobrać materiały, z których stworzy meble oraz doradzi, o jakich elementach wyposażenia warto jeszcze pomyśleć. Można również poszukać mebli samodzielnie w sklepach lub na pchlich targach, jednak będzie to trudniejsze, szczególnie w przypadku pomieszczeń o nietypowych wymiarach.

garderoba_kobieta.jpg

Planując garderobę w osobnym pomieszczeniu, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację. Brak możliwości podłączenia się do pionu wentylacyjnego możesz rozwiązać poprzez instalację drzwi z otworami nawiewnymi lub nieco skrócić dolną część skrzydeł, aby zostawić szczelinę nad podłogą. Najlepszym wyborem do garderoby są jednak drzwi przesuwne. Szczególnie poleca się te, których szerokość jest większa niż 120 cm. Wtedy poszerzają optycznie np. korytarz prowadzący do pomieszczenia. Dzięki większemu wejściu pozbędziesz się też wrażenia, że garderoba jest za ciasna.

Nie zapomnij o kolorze ścian. W garderobie, w której nie ma okien, panuje zwykle mrok. Dobrze dobrany kolor rozjaśni, a nawet powiększy optycznie pomieszczenie. Najlepszym wyborem będą pastelowe kolory, szarości, beże oraz biele. Unikaj natomiast ciemnych barw, które mogą przytłaczać w małym pokoju.

 

Jak wyposażyć garderobę?

Urządzenie garderoby może stać się sporym wyzwaniem. Wymaga bowiem umiejętności organizacyjnych i aranżacji niewielkich przestrzeni, zwłaszcza gdy ma posłużyć jako miejsce do przechowywania ubrań wszystkich domowników. W wyposażeniu garderoby nie może zabraknąć różnego rodzaju półek, szafek i szuflad. Największą popularnością cieszą się wysokie przestrzenie w szafach z zamontowanym wewnątrz prostym drążkiem zapewniającym komfortowe zawieszenie długich kurtek, płaszczy czy sukienek.

W szufladach i pojemnikach warto umieścić bieliznę oraz odzież, którą nosi się w domu. Ważne, żeby zawsze były pod ręką, gdy tego potrzebujesz. Coraz częściej w garderobach pojawiają się wysuwane wieszaki na spodnie. To świetne rozwiązanie dla osób, które często zakładają do pracy eleganckie, biurowe ubrania. Zawieszając w taki sposób spodnie, możesz mieć pewność, że się nie pogniotą. Będą też lepiej dostępne, a ty bez problemu wybierzesz odpowiednią parę.

W garderobie świetnie sprawdzają się wysuwane, płaskie i funkcjonale szuflady z przeszkleniami. Umieszcza się w nich najczęściej biżuterię, galanterię, a nawet perfumy. Górne części szafy, do których dostęp może być utrudniony, warto zagospodarować ubraniami sezonowymi, które nie są potrzebne w danej porze roku. Jest to też dobre miejsce do przechowywania pościeli, koców, a nawet walizek i domowych sprzętów. Coraz częściej w garderobach montuje się także deski do prasowania. Chowane w szafach zabierają niewiele miejsca, a do tego są niezwykle przydatne.

garderoba_zdjęcie.jpg

Ważnym elementem wyposażenia każdej garderoby jest lustro, w którym można przyjrzeć się całej sylwetce i dopasować idealną stylizację. Aranżację wnętrza dopełnia również oświetlenie oddające prawdziwe kolory ubrań. Prym wiedzie w tej kategorii oświetlenie LED. Zamontowane na górnej części szafek doda wnętrzu luksusowego wyglądu niewielkim kosztem. Główne oświetlenie zamontuj na suficie, aby doświetlić pozbawioną okien garderobę. W tej kwestii warto postawić na kreatywność i wybrać np. lampy przypominające reflektory.

Garderoba to wciąż nieczęsty widok w polskich mieszkaniach. Coraz więcej osób przekonuje się jednak do tego, aby wydzielać we własnych czterech kątach przestrzeń do przechowywania ubrań. Podstawą aranżacji garderoby jest przemyślany projekt zakładający idealne rozplanowanie mebli bez straty cennej przestrzeni. Odpowiednia aranżacja pomieszczenia sprawi, że będzie z niej korzystać z przyjemnością każdy domownik.