• Design
  • Wokół nas
  • 19.11.2021
  • 901 wyświetleń

Jesienny taras: Ciesz się dodatkową przestrzenią w chłodniejsze dni

Taras to jedno z ulubionych miejsc miłośników relaksu. Wiosną i latem chętnie organizuje się na nim spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, popija poranną kawę, czyta książki czy po prostu spędza czas na świeżym powietrzu. Chłodniejsze miesiące nie muszą wiązać się z koniecznością zrezygnowania z tej dodatkowej przestrzeni. Wystarczy odpowiednio wyposażyć jesienny taras, żeby cieszyć się nim, nawet gdy za oknem pogoda nie dopisuje.

Tego nie może zabraknąć na jesiennym tarasie

Zanim zaczniesz korzystać z jesiennego tarasu, zadbaj o to, aby znalazło się na nim odpowiednie wyposażenie. Aranżację rozpocznij od wyboru mebli. Powinny przede wszystkim zapewnić wysoki komfort wypoczynku, dlatego skup się na miękkich sofach, fotelach czy leżakach. Świetnie sprawdzą się też popularne huśtawki kokony, które często kupuje się w zestawie z wygodnymi poduszkami. Wypoczynek w towarzystwie ciepłego napoju umili stolik kawowy. Odłożysz na nim nie tylko kawę, herbatę czy przekąski, ale także jesienne dekoracje.

Wyposażenie_blog.jpg

Wybierając meble na jesienny taras, kieruj się materiałami, z jakich zostały wykonane. Powinny być odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Z nieprzyjemną pogodą najlepiej poradzą sobie tworzywa sztuczne lub technorattan, ponieważ nie wymagają dodatkowych pielęgnacji. Często spotykanymi w przydomowych aranżacjach są także meble z drewna. Aby cieszyć się nimi przez lata, warto je jednak odpowiednio pielęgnować i konserwować. Proces konserwowania drewnianych mebli zależy jednak od rodzaju tworzywa oraz powłoki, jaka została na nich zastosowana przez producenta.

Dopełnieniem mebli na jesiennym tarasie będą klimatyczne dodatki. Kompletowanie akcesoriów rozpocznij od tekstyliów: miękkiego koca oraz poduszek. Relaksując się i podziwiając widoki, nie zmarzniesz, jeśli zarzucisz na siebie ciepły koc, najlepiej w jesiennych barwach. Jeśli jesteś właścicielem zwierzaka, ułożony na meblach pled stanowić będzie dla nich przyjemne źródło ciepła. Nie musisz się obawiać o przechowywanie tekstyliów i innych dodatków w razie niepogody. Wiele mebli ogrodowych posiada schowki.

Zadbaj o ogrzewanie i zadaszenie

Ogrzewanie_blog.jpg

Przed korzystaniem w pełni z jesiennego tarasu często powstrzymują chłodne wieczory. Nie musisz jednak rezygnować z tej przyjemności. Wystarczy, że umieścisz na nim ogrzewanie oraz odpowiednie zadaszenie. Przed jesiennym deszczem ochronią zainstalowane nad tarasem markizy lub pergole. Montując utkane z naturalnych włókiem maty lub drewniane parawany na balustradzie zabezpieczysz się natomiast przed bocznymi podmuchami wiatru. Silniejszą osłonę zapewni balustrada wzmocniona o pleksi lub tkaniny ze sztucznego tworzywa. Wiatr nie przedrze się na balkon, a ty nie odczujesz chłodu. Jeśli mieszkasz w bloku, przed instalacją osłon upewnij się, że w twoim budynku będzie to możliwe.

Przed niskimi temperaturami ochronią także jesienne podgrzewacze. Ustaw je blisko kanapy i stolika, a roztoczą przyjemne ciepło, pozwalając przebywać na tarasie do późnych godzin wieczornych. Największą popularnością cieszą się ostatnio parasole grzewcze, które można zobaczyć w wielu restauracyjnych ogródkach. Bardziej ekonomicznym i wydajnym rozwiązaniem jest postawienie na jesiennym tarasie promiennika ciepła, który emituje promieniowanie podczerwone. Jeśli jesteś fanem nowoczesnych aranżacji, zdecyduj się na biokominek.

Kwitnący, jesienny taras

Nawet jesienią taras i balkon mogą być przystrojone kwitnącymi roślinami, jeśli tylko dobierzesz odpowiednie gatunki. Najbardziej znane z pięknych, jesiennych kwiatów są astry, chryzantemy i wrzosy. Możesz ułożyć je w skrzyniach lub donicach, a później ustawić w odpowiadających ci miejscach.

Rośliny_blog.jpg

Na jesiennych tarasach królują także astry, znane jako marcinki. Są to późne kwiaty ogrodowe, które przybierają barwy od różowej aż do niebieskiej. Ich piękne kwiaty można podziwiać nawet do końca listopada. Podobnie jak wrzosy, wymagają przepuszczalnej ziemi oraz dobrze nasłonecznionego stanowiska. Pamiętaj, aby regularnie je nawadniać, ponieważ łatwo się przesuszają. Promienie listopadowego słońca uwielbiają także chryzantemy. Przez lata uchodziły za „cmentarne kwiaty”, ale teraz zyskują na popularności i coraz częściej zdobią swoimi kwiatami jesienne tarasy. Aby prezentowały się jak najlepiej, warto kupić kilka różnych odmian w wielu barwach oraz kształtach i posadzić obok siebie.

Nastrojowe oświetlenie

Nieodłącznym elementem dekoracji, nawet tych tarasowych i balkonowych, jest klimatyczne oświetlenie. Wybrać możesz zarówno z oferty lampionów na świece, jak i lamp na żarówki, które przydadzą się, gdy jesienne dni szybciej zmieniają się w noce. W przypadku tych pierwszych uzyskamy ciepły, migający płomyk, zamknięty w stylowej osłonie. Postaw je na stoliku lub przymocuj na barierce tarasu. Zwróć uwagę na to, jakie lampiony pojawią się na twoim jesiennym tarasie. Wybierz te w żywych, ciepłych kolorach np. czerwonym, żółtym czy pomarańczowym. Rozmieszczone na różnych meblach stworzą niepowtarzalny klimat, który sprzyja odpoczynkowi i wieczornemu relaksowi.

Oświetlenie_blog.jpg

Świetnym uzupełnieniem dla lampionów i świec jest oświetlenie LED z kolorowym światłem. Sprawdzi się szczególnie u osób, które lubią nieco mniej tradycyjny styl aranżacji balkonów i tarasów. Są też bezpieczniejsze dla dzieci, ponieważ ryzyko oparzenia nim jest znikome. W przeciwieństwie do świec nie zagrażają również pożarem w razie przewrócenia. Innym pomysłem na ozdobienie jesiennego tarasu może być wykorzystanie kolorowych żarówek LED przeznaczonych do zewnętrznego użytku (sprawdź, czy mają oznakowanie minimum IP65, a najlepiej IP67). Duże zawieś nad stołem, ogrodowym stolikiem kawowym lub tuż nad wyjściem na balkon. Mniejsze sprawdzą się świetnie jako świetlista girlanda przewieszona na balustradzie. Podobnie możesz wykorzystać popularne i cieszące się sympatią amatorów aranżacji wnętrz cotton balls. Te estetyczne kulki ze światełkami dodadzą jesiennemu tarasowi niewymuszonej elegancji i przytulności.