• Smart living
  • Design
  • 28.09.2021
  • 2761 wyświetleń

Modna łazienka: Trendy, które zostaną z nami na dłużej

Jak urządzić modną łazienkę? Style aranżacji łazienek zmieniają się niemal co roku, a to sprawia, że trudno za nimi nadążyć. Warto wybrać ponadczasowe rozwiązania, które będą w trendach przez wiele lat. Przedstawiamy kilka z nich.

Modna łazienka w stylu ekologicznym

Ekologia to jeden z głównych nurtów w aranżacji wnętrz. Trudno odmówić jej popularności, ponieważ dbanie o planetę jest ponadczasowe. Czerpanie inspiracji z natury podczas urządzania modnej łazienki to nie tylko troska o piękną roślinność, to przede wszystkim oszczędne gospodarowanie zasobami i wybieranie materiałów, które wytwarzane są w procesach mniej inwazyjnych dla środowiska.

Eko_blog.jpg

W aranżacji wnętrza postaw na produkty, których pochodzenie jest ci znane, a producent w jasny sposób opisuje ich produkcję na opakowaniu, ulotce lub stronie internetowej firmy. Modna łazienka w ekologicznym stylu to rozwiązanie, które nie tylko wspomoże dbanie o planetę, ale również nie nadszarpnie twojego budżetu. Ochrona środowiska wyrabia nawyki wpływające na oszczędność m.in. energii, wody, a tym samym pieniędzy. Warto zatem zastanowić się nad kupnem np. baterii bezdotykowych lub termostatycznych, zmniejszających zużycie wody.

Zadbaj również o drobiazgi, które stanowią istotę wykończenia wnętrz. Wszelkie elementy wykonane z kamienia, szkła i drewna będą dopełnieniem aranżacji w zgodzie z naturą. Zawieś w łazience ręczniki z bawełny ekologicznej, wyprodukowanej z poszanowaniem zasad zrównoważonej uprawy bawełny Better Cotton Iniciative (BCI). Zaopatrz się też w biodegradowalne płyny do czyszczenia oraz ekologiczne kosmetyki.

Marmur dla każdej łazienki

Marmur_blog.jpg

Marmur to niezwykle elegancki materiał, łączony najczęściej z wyszukanym stylem, jednak pozyskiwanie tego naturalnego surowca wiąże się z cięciem skał i rujnowaniem krajobrazu. Wysoka cena to kolejny czynnik, który odstrasza skutecznie wielu amatorów klasycznego wystroju wnętrz. Doskonałym zamiennikiem marmuru są płytki imitujące ten materiał. Płytki te wyróżniają się charakterystycznym żyłkowaniem, wprowadzającym do wnętrz więcej dynamiki oraz różnymi kolorami: od szarości, po beże, złoto, róże, a nawet czerń.

Gres przewyższa prawdziwy marmur pod względem wytrzymałości. Jest nie tylko trwały, ale też znacznie odporniejszy na wszelkie zarysowania, wilgoć i różnice temperatur. Łatwiej utrzymać go również w czystości. Wykorzystując w aranżacji zamiennik marmuru, sięgasz po produkt mniej szkodliwy dla środowiska. Ponadto producenci dbają o to, żeby ich materiały doskonale naśladowały naturalny kamień.

Ponadczasowe drewno w modnej łazience

Wydaje ci się, że drewno nie nadaje się do wilgotnej łazienki, ponieważ narażone jest na znaczne różnice temperatur czy zalania? Materiał doskonale sprawdzi się w takich pomieszczeniach, o ile odpowiednio dobierzesz jego gatunek i zadbasz o pielęgnację. Wśród rodzajów drewna, które najlepiej sprawdzą się w modnej łazience, wymienia się głównie olchę i robinię. Podczas wykańczania wnętrza warto wziąć też pod uwagę jesion, orzech włoski czy szlachetny dąb. Nie straszna im wilgoć oraz wahania temperatur. Unikaj natomiast  drzew iglastych i egzotycznych. Znajdą się oczywiście gatunki, które dzięki naturalnej żywicy sprawdzą się w wilgotnych pomieszczeniach, jednak większość z nich może zawierać czerwony barwnik, pozostawiający na podłodze czy blatach trudne do zmycia plamy.

Drewno_blog.jpg

Wybierając w sklepie drewniane produkty zwracaj uwagę na certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Wtedy będziesz mieć pewność, że materiał został pozyskany w sposób, który nie narusza bogactw biologicznych i struktury lasów. Nieważne, na który gatunek drewna się zdecydujesz, musisz zawsze pamiętać, że w łazience powinno być ono przede wszystkim zaimpregnowane, najlepiej ciśnieniowo. Zabezpieczy je to przed niekorzystnym działaniem wody „od wewnątrz”. Konserwacja przyda się również na powierzchni materiału w postaci impregnatu, lakieru lub oleju. Odpowiednia pielęgnacja to również systematyczne czyszczenie drewna. Pamiętaj, aby używać do tego wyłącznie lekko wilgotnej ścierki, która usunie kurz i drobne zanieczyszczenia. Detergenty mogą odbarwić powierzchnię. Jeśli musisz poradzić sobie z trudniejszymi zabrudzeniami, zaopatrz się w naturalny środek czystości przeznaczony do drewnianych materiałów.

Estetyczna armatura

Kluczem do zaaranżowania modnej łazienki jest elegancka armatura. Na rynku dostępnych jest wiele baterii, deszczownic czy kolumn prysznicowych w różnych stylach, które z łatwością dopasujesz do indywidualnego charakteru pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się na białe płytki lub prostą, industrialną czy skandynawską stylistykę, dobierz do niej czarną armaturę. Czarne baterie łazienkowe już od dłuższego czasu zaznaczają swoją obecność w trendach wnętrzarskich. Niemal każdy architekt wnętrz zgodzi się z tym, że taki rodzaj armatury będzie mody nawet za kilka lat.

Z bardziej zdecydowanym kolorem pomieszczenia, np. butelkową zielenią lub granatem świetnie połączy się złoto. Nie jest już tak uniwersalne jak czerń, ale sprawdzi się w oryginalnych, nieszablonowych aranżacjach. Złota armatura zainstalowana na tle marmurowych płytek lub grafiki przedstawiającej liście tropikalnych roślin będzie zachwycać przez wiele sezonów. Pamiętaj, żeby podczas wyboru armatury do modnej łazienki zdecydować się na jeden konkretny kolor. Instalując baterię prysznicową w czarnym kolorze, a kran w srebrnym zaburzysz ład w aranżacji i sprawisz, że pomieszczenie może wyglądać niespójnie.

Kran_blog.jpg

Wanny wolnostojące synonimem modnej łazienki

Łazienka to miejsce, w którym możesz bez przeszkód zrelaksować się po całym dniu, biorąc długą kąpiel. Wystarczy, że oprócz prysznica zamontujesz w niej wannę, najlepiej  wolnostojącą, która od dawna stanowi symbol komfortu i elegancji. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w łazience, wybierz mniejszą, którą z łatwością ulokujesz przy ścianie. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest to, że nie wymaga wykończenia, okładania płytkami czy zabudowy osłoną.

Na rynku dostępnych jest wiele wanien wolnostojących w różnych stylach, począwszy od nowoczesnych, kończąc na stylizowanych na retro. Z łatwością dostosujesz ją więc do charakteru pomieszczenia. Dodatkową ozdobą łazienki może być również bateria wolnostojąca, wychodząca z podłogi, która sprawdzi się doskonale, gdy wanna znajduje się daleko od ściany. Taka armatura ma niezwykły urok, który podkreśli charakter całego pomieszczenia.

Dzięki wannie wolnostojącej uzyskasz nie tylko modny wystrój łazienki, ale stworzysz w niej nastrój salonu kąpielowego, który kojarzyć się będzie z relaksującymi pobytami w SPA. Możesz więc przygotować dla siebie kąpiel z bąbelkami i w spokoju cieszyć się pięknie urządzoną przestrzenią wokół siebie.

Wanna_blog.jpg