• Smart living
  • Design
  • 12.10.2020
  • 247 wyświetleń

Praca w domu – jak urządzić biuro?

Praca w domu zyskuje na popularności. Dla niektórych to marzenie, a dla innych smutna konieczność. Zastanawiasz się, jak urządzić swoje domowe biuro? W naszym artykule znajdziesz szereg praktycznych rad dotyczących aranżacji.

 

Gdzie urządzić biuro?

Powiedzmy sobie szczerze – praca w domu wymaga wielkiego skupienia. Wiele czynników nas rozprasza, a deadline’y nieubłagalnie się zbliżają. Jak zatem urządzić swoje domowe biuro? Wybierz pomieszczenie znajdujące się jak najdalej od kuchni i salonu, gdyż są to miejsca, w których najczęściej przebywają inni domownicy. Głośno pracujący mikser, przygotowywanie obiadu i włączony telewizor mogą cię łatwo zdekoncentrować. Niektórzy urządzają swoje biura nawet na antresolach. Ważne, aby Twoje miejsce pracy było wydzielone od reszty mieszkania. Jeśli metraż nie pozwala Ci na wykorzystanie całego pokoju, możesz stworzyć sobie strefę pracy odgradzając się regałem, kotarą lub parawanem.

Jeśli natomiast będziesz przyjmować kontrahentów z zewnątrz, pamiętaj, aby był on usytuowany jak najbliżej wejścia. Chyba nie chcesz, żeby klienci oglądali całe Twoje mieszkanie?

 

Twój styl pracy

Aranżacja domowego biura powinna być jak najbardziej dopasowana do Twojego stylu pracy. Podstawą jest oczywiście stół, którego blat powinien mieć ok. 100 centymetrów szerokości.  Dzięki temu bez problemu zmieścisz na nim wszystko i unikniesz zbędnego bałaganu. Jeśli natomiast zamierzasz pracować przy komputerze stacjonarnym, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczne biurko z wysuwaną półką na klawiaturę. Umieść na nim organizer na dokumenty oraz przybornik na podstawowe akcesoria.

7P4A3284 1000x600.jpg

Zainwestuj także w półki i szafki na segregatory czy książki oraz regulowany, ergonomiczny fotel na kółkach, który złagodzi negatywne skutki wielogodzinnej pracy przed monitorem. Odpowiednio dopasowana wysokość i odległość monitora od twarzy sprawi zaś, że będziesz się mniej męczył. Zalecana odległość to 40-70 centymetrów, natomiast górny brzeg monitora powinien znajdować się trochę poniżej poziomu Twoich oczu. Pamiętaj również o odpowiednim usytuowaniu monitora względem okna – powinien stać do niego bokiem, nie bliżej niż 1 metr. Korzystasz z laptopa? W takim razie możesz dodatkowo zaopatrzyć się w pufę. Gdy znudzi Ci się praca przy biurku, będziesz mógł wygodnie usiąść w wybranej części pokoju wraz z komputerem. Co ciekawe, mebel ten świetnie wpływa także na kręgosłup. Granulat, którym wypełniona jest pufa, układa się odpowiednio do przyjętej przez nas pozycji, dzięki czemu oparta jest każda część pleców.

Jeżeli w biurze będziesz organizować spotkania z klientami, zainwestuj w kanapę i mały stolik kawowy. To nada rozmowie mniej formalnego stylu i pozwoli rozluźnić atmosferę.

 

Dobre oświetlenie to podstawa

Planując swoje domowe biuro, zadbaj także o odpowiednie nasłonecznie. Światło dzienne nie tylko wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale także poprawia produktywność. Jeśli pracujesz do późna, wybierając sztuczne oświetlenie, pamiętaj, że Twoje oczy najmniej męczą się przy barwie neutralnej. Jest ona najbardziej zbliżona do światła dziennego, a dodatkowo pobudza do działania i sprzyja koncentracji. Taką barwę zapewniają np. żarówki LED o mocy 5000 K. Nie zapomnij o lampce biurkowej, która skupi światło bezpośrednio na stole. Ustaw ją po przeciwnej stronie ręki, którą piszesz. Dzięki temu nie będziesz zasłaniać sobie strumienia światła. Pamiętaj, aby żarówka nie znajdowała się dalej niż 35 cm od oświetlanej powierzchni.

YIT_Estonia_2019-0678 1000x600.jpg

 

Wspomóż swoją koncentrację

Jak już wspomnieliśmy, podczas pracy w domu bardzo ważne jest ograniczenie czynników, które mogą cię dekoncentrować. Taka zasada dotyczy nie tylko wyboru odpowiedniego pomieszczenia, ale także aranżacji wnętrza. Odradzamy wieszanie na ścianach obrazów czy plakatów. Lepiej sprawdzą się tablice korkowe albo magnetyczne z markerami. Będziesz mógł na nich zapisywać swoje notatki, plany i pomysły. Zastanów się także nad roślinami. Działają uspokajająco, a niektóre gatunki, takie jak „palma koralowa” i „skrzydłokwiat”, dodatkowo pochłaniają szkodliwe substancje wydzielające się z monitorów, drukarek i fotokopiarek. Ponadto nie potrzebują częstej pielęgnacji. Idealni współpracownicy w Twoim domowym biurze!