• Design
  • 20.06.2023
  • 1443 wyświetleń

Sztuka wypoczywania: Jak urządzić strefę relaksu dla całej rodziny?

Odpoczynek to ważna część każdego dnia. Wygodne miejsce, w którym możemy porozmawiać z najbliższymi, spędzić wspólnie czas, obejrzeć ulubiony film czy wyciszyć się i poczytać książkę, można zaaranżować na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę podczas urządzania własnej strefy relaksu.

 

Przestrzeń dopasowana do potrzeb

Kącik, w którym odpocznie każdy z domowników, z łatwością zaaranżujesz w dowolnym pomieszczeniu. Najczęściej jednak znajduje się on w salonie. To tutaj członkowie rodziny spotykają się na wspólne rozmowy, oglądają ulubione programy czy seriale, prowadzą interesujące rozmowy czy relaksują się po pełnym obowiązków dniu w pracy lub szkole.

Nic więc dziwnego, że salon kojarzy się jednoznacznie ze strefą relaksu. Umieszcza się w nim zazwyczaj sofę oraz zestaw mebli wypoczynkowych. W zależności od potrzeb najbliższych warto tę przestrzeń zaaranżować z głową, żeby odpowiadała wymaganiom wszystkich domowników. Dla każdego relaks oznacza coś innego. Jedni odpoczywają z książką w ręce, inni preferują krótkie drzemki, różnego rodzaju gry czy bardziej aktywne formy spędzania czasu w gronie rodziny. Warto więc dopasować charakter strefy relaksu do temperamentu i zainteresowań bliskich osób.

image63xef.png

Drugorzędnym w tym przypadku, choć nie mniej ważnym elementem kącika wypoczynkowego w salonie, jest jego estetyka. Pamiętaj, że ten pokój pełni w mieszkaniu funkcję reprezentacyjną. To w nim wita się gości. Pomieszczenie powinno więc być nie tylko idealnie dopasowaną do domowników strefą relaksu, zapewniająca maksymalny komfort, ale także przestronnym, estetycznie urządzonym miejscem, w którym odwiedzające cię osoby dobrze się poczują.

 

Aranżacja strefy relaksu

Podstawą aranżacji kącika wypoczynkowego są dobrze dobrane meble. Warto przemyśleć ich wybór i upewnić się, że zaspokajają potrzeby wszystkich mieszkańców. Przede wszystkim zastanów się, ile osób będzie codziennie korzystać ze strefy relaksu w mieszkaniu. Do tej liczby dobierz odpowiednie miejsca do siedzenia, stoliki, ławy oraz szafkę RTV, na której zorganizujesz centrum rozrywki. Ważne są także miejsca do przechowywania.

Fundamentem kącika wypoczynkowego są sofy, fotele i pufy. Pierwszy z wymienionych mebli powinien być komfortowy, by mógł zaspokoić potrzebę snu. Wygodna, przestronna kanapa to doskonałe miejsce na ucięcie sobie krótszej lub dłuższej drzemki. Tuż obok sofy ustawić można miękkie fotele oraz pasujące do nich otomany, na których użytkownicy strefy relaksu położą nogi podczas wypoczynku. Dla dzieci atrakcją będą z pewnością dopasowujące się do kształtu ciała pufy-worki.

główne.jpg

Drugim ważnym meblem w strefie relaksu jest stolik. Istotny jest nie tylko jego wygląd, ale także funkcjonalność, którą określa przede wszystkim wielkość blatu. Dopasuj ją do indywidualnych potrzeb domowników. Dla tych, którzy przepadają za grami planszowymi, rysowaniem czy choćby układaniem puzzli, wybierz stolik, który wyróżnia się dużym blatem. Jeśli natomiast wolisz oddawać się rozrywkom niewymagającym wykorzystywania sporej powierzchni, wybierz mniejszy mebel, który zgrabnie wpasuje się w kącik wypoczynkowy.

Sercem domowej strefy rozrywki jest z pewnością szafka RTV. Tu instaluje się zazwyczaj cały sprzęt audiowizualny. Jej wybór determinuje przede wszystkim liczba sprzętów, jaką chcesz na niej umieścić. Podstawą zestawu jest zazwyczaj telewizor. Zapalonym graczom i audiofilom, którzy nie wyobrażają sobie relaksu bez konsoli czy muzyki słuchanej przez wieżę stereo lub gramofon, przydadzą się dodatkowe otwarte półki, w której umieszczą ulubione urządzenia. Nie zapomnij także o zamkniętych szufladach. Umieść w nich kolekcje gier, płyt oraz książek, chroniąc je przed kurzem i zabrudzeniami.

 

Rozrywka dla każdego

Rozrywka w strefie relaksu może przybrać różne formy. Dla niektórych będzie to dobrze zaopatrzona biblioteczka. Czytanie książek to nie tylko doskonały sposób na oderwanie się od rzeczywistości, ale także na rozwijanie wyobraźni i poszerzanie horyzontów. W strefie relaksu można urządzić przytulne miejsce do czytania, wygodne krzesło lub hamak, i oddać się pasjonującej lekturze. Gry planszowe oraz karciane pozwolą na przyjemną rozrywkę w większym gronie. W rozgrywce pojawiają się zarówno elementy rywalizacji, jak i współpracy, zapewniając graczom całe spektrum emocji. Są również doskonałą okazją do rozmowy oraz budowania relacji z bliskimi.

3_cut.jpg

Jeśli wolisz bardziej aktywną formę rozrywki, a jednocześnie cenisz sobie wygodę swojego mieszkania, to jogging wirtualny może być idealnym rozwiązaniem. Dzięki zaawansowanym technologiom wirtualnej rzeczywistości można stworzyć iluzję biegania w różnych sceneriach, bez konieczności opuszczania domu. Specjalne aplikacje i urządzenia VR umożliwiają eksplorację różnych tras biegowych i zachęcają do aktywności fizycznej w przyjemnym i relaksującym otoczeniu.

Strefa wypoczynku może być doskonałym miejscem do rozwoju twórczych umiejętności. Sztuka i rękodzieło dają możliwość wyrażenia swojej kreatywności. Możesz zająć się malowaniem obrazów, tworzeniem biżuterii czy origami. Odkrywanie swoich zdolności artystycznych przyniesie nie tylko radość i satysfakcję, ale także będzie stanowić sposób na redukcję stresu i napięcia.

 

Dodatki, które dodadzą przytulnego charakteru

Strefa relaksu powinna być wyrazem indywidualnej osobowości każdego z domowników. Nie bój się więc personalizować swojej życiowej przestrzeni. Wbrew pozorom nie sprawi to, że pokój będzie wyglądał na zagracony. Osobiste dekoracje dodadzą mu intymności oraz wyjątkowego wyglądu. Pomogą w tym rodzinne fotografie w ozdobnych ramkach, pamiątki z wakacji ustawione na półkach czy własnoręcznie wykonane przedmioty, które wiele dla ciebie znaczą. Wybierz rzeczy dopasowane do estetyki kącika wypoczynkowego, ale też takie, które po prostu ci się podobają.

Jeśli nie zadbasz o ten ważny aspekt aranżacji strefy rodzinnego relaksu, pozbawisz go wyjątkowości. Salon stanie się wyłącznie ładnym miejscem, a nie sercem domu. Rodzinne pamiątki i fotografie pokażą domownikom, że podczas wystroju wnętrza pamiętano o ich potrzebach.

4_cut.jpg

Kącik wypoczynkowy dla domowników to niezwykle ważne miejsce w każdym mieszkaniu. To tutaj łapie się oddech po trudach całego dnia, nawiązuje bliższe relacje z rodziną oraz oddaje się ulubionej rozrywce. Warto zaaranżować tę przestrzeń z dbałością o potrzeby każdego mieszkańca. Wtedy poczują się kochani i zrozumieją, że dom to ich miejsce na ziemi.