• Design
  • 19.02.2024
  • 2903 wyświetleń

Trendy oświetlenia wnętrz w 2024 roku

Wnętrzarskie trendy zmieniają się z roku na rok. Czasem w zestawieniu modnych aranżacji znajdują się zupełnie nowe rozwiązania, ale zwykle są to modyfikacje znanych już nurtów. Jak wygląda to w przypadku oświetlenia? Co będzie dominować w projektach na 2024 rok?

 

W 2024 roku w naszych wnętrzach będzie naturalnie, minimalistycznie i ponadczasowo. Niezależnie od tego, jakie trendy weźmiesz pod lupę, te trzy cechy będą przewijać się we wszystkich propozycjach. Zastanawiasz się, jak moda aranżacyjna podyktuje wybór oświetlenia do mieszkania? W tym przypadku na przód wysuwają się cztery poniższe trendy.

 

Inteligentne oświetlenie

Jeszcze do niedawna uważane za rozwiązanie przyszłości. Obecnie inteligentne oświetlenie to niemal obowiązkowa opcja dla każdego, kto chce nadążać za trendami. Jest ono bowiem wygodne w użytkowaniu i wyróżnia się zaawansowanymi możliwościami personalizacji. Ponadto w sklepach można znaleźć ogromny wybór lamp, które włączane są za pomocą aplikacji na telefonie czy urządzeń sterowanych głosem. Inteligentne oświetlenie nie jest już więc awangardowym i trudno dostępnym rozwiązaniem.

Ten rodzaj oświetlenia pozwala idealnie dopasować intensywność światła w pomieszczeniu. Sterować można także jego barwą, jeśli zdecydujesz się na specjalne żarówki. Wtedy z łatwością stworzysz w mieszkaniu wyjątkowy klimat dopasowany do konkretnej okazji. Na romantyczny wieczór możesz wybrać czerwone lub różowe światło, natomiast radosnemu spotkaniu z przyjaciółmi towarzyszyć mogą żółte lub pomarańczowe barwy. Chcesz spędzić spokojny wieczór sam na sam z książką? Delikatne białe światło będzie idealne.

imagedwojj.png

Inteligentne rozwiązania pozwalają także na dopasowanie oświetlenia do trybu życia domowników i ich indywidualnych preferencji. Wszystkimi punktami światła w mieszkaniu można sterować z poziomu aplikacji mobilnej. W telefonie ustawia się godzinę, o której konkretna lampa ma się włączyć lub wyłączyć. Sterowanie jest także możliwe zdalnie. Dlatego, jeśli zapomnisz wyłączyć światło wychodząc z mieszkania, zrobisz to w aplikacji.

 

Minimalizm na topie

W 2024 roku popularny będzie minimalistyczny design. Proste formy i neutralne kolory staną się podstawą w doborze idealnego światła do mieszkania. Dlaczego minimalizm króluje w oświetleniu? Powód jest prosty. W tym roku dążymy do aranżowania mieszkań w naturalnym stylu. Każdy punkt świetlny powinien więc wtapiać się w przestrzeń.

Designerzy i projektanci polecają w 2024 roku lampy wyróżniające się delikatnymi kształtami, które nie przytłoczą przestrzeni, a jednocześnie nadadzą wnętrzu subtelnego, minimalistycznego charakteru. Szczególnie dobrze w prostych aranżacjach sprawdzają się te wykonane ze stali nierdzewnej, szkła czy aluminium.

3_cut.jpg

Minimalizm oświetlenia to jednak nie tylko wygląd lampy. Liczy się także to, jak zaplanuje się rozkład światła w mieszkaniu. W prostych wnętrzach warto postawić na zaledwie kilka punktów świetlnych. W salonie, sypialni czy gabinecie dobrze wyglądać będzie minimalistyczna lampa stojąca, zaś resztę oświetlenia ukryj w podwieszanym suficie. Na popularności zyskują zwłaszcza szynoprzewody LED, które dają delikatną poświatę i wprowadzają w pomieszczeniach wyjątkowy klimat. W kuchni i łazience sprawdzą się natomiast proste aluminiowe lampy sufitowe. Nad szafkami, wanną czy pod prysznicem również ciekawie wyglądać będą paski LED.

 

Ekologia przyszłością oświetlenia

Poszukując rozwiązań, które dodadzą funkcjonalności naszym mieszkaniom, skupiamy się na ich oddziaływaniu na środowisko. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia. Zrównoważone podejście do produkcji lamp i żarówek jest już standardem. Największą popularnością cieszą się wszelkie rozwiązania wykorzystujące technologię LED. Takie sprzęty cechuje nie tylko energooszczędność, ale także długa żywotność. Dlatego wybierając ekologiczne lampy czy żarówki, będziesz znacznie rzadziej wymieniać źródło oświetlenia.

Światło LED-owe to także mniej odpadów. Im częściej wymienia się żarówki na nowe, tym więcej ląduje ich w śmietniku, zanieczyszczając środowisko. W przypadku tych LED-ów zmiana ma miejsce znacznie rzadziej. Ekologiczne oświetlenie cechuje się także mniejszym zużyciem energii w porównaniu do tradycyjnych produktów. Wszystkie wymienione charakterystyki zrównoważonego źródła światła sprawiają, że będzie ono przodować w zestawieniu trendów na 2024 rok.

2_cut.jpg

Ekologia w oświetleniu przejawia się także w samych stylach aranżacji. Jednym z nich jest japandi. U jego podstaw leżą zarówno założenia estetyki japońskiej, jak i skandynawskiej funkcjonalności. Lampy w stylu japandi to przede wszystkim naturalne barwy w odcieniach beżu, szarości, brązu oraz zieleni. Są wykonane z drewna, rattanu czy bambusa, a ich design nawiązuje do elementów kojarzących się z naturą. Sprawdzą się w każdym domu, w którym prostota i ekologia to motywy przewodnie.

 

Nie tylko lampy

Lampa na suficie to relikt przeszłości – tak twierdzą czołowi designerzy. W 2024 roku we wnętrzach królować będą teraz meble oraz inne przedmioty, które zastąpią lampy w ich funkcjonalności. Trend ten łączy się również z dbałością o minimalizm w aranżacji pomieszczeń. Łączy się bowiem użytkowo dwie różne rzeczy i oszczędza tym samym przestrzeń.

Jeśli chcesz nadążać za trendami, wyposaż swoje mieszkanie w stolik z wbudowanym oświetleniem, komodę z listwą LED-ową lub telewizor z systemem inteligentnego światła, dostosowującym jego natężenie do warunków oraz obrazu wyświetlanego na ekranie. Ciekawym rozwiązaniem są także dostępne na rynku głośniki ze światłem LED. One także działają na zasadzie inteligentnej technologii, oświetlając pomieszczenie pulsującym, kolorowym blaskiem, gdy tylko włączymy muzykę, film lub serial.

blobid3.jpg

Trendy w oświetleniu zbiegają się z tym, jak w 2024 roku będziemy aranżować wnętrza. Na liście najmodniejszych rozwiązań prym wiodą te inteligentne i niestandardowe, ale także ekologia i minimalizm. Każdy z nich wniesie do mieszkania nieco świeżości oraz nowego spojrzenia na tradycyjne sposoby instalacji oświetlenia. Jeśli chcesz podążać za trendami, wybierz źródło światła, które wpisze się w jedną z wymienionych konwencji.