• Design
  • 03.06.2020
  • 1767 wyświetleń

Wykończ mieszkanie pod klucz z architektem

Stało się. Kupiłeś mieszkanie i za kilka miesięcy odbierzesz klucze. Przed tobą jeszcze jedna decyzja – jak wykończysz swoje cztery kąty? Możesz to zrobić na własną rękę, ale to wymaga dużej ilości czasu, zaangażowania oraz specjalistycznej wiedzy – musisz znaleźć ekipę fachowców i wybrać odpowiednie materiały. W związku z tym przeprowadzka do wymarzonego M może się znacznie wydłużyć. Sprawdź alternatywę, czyli wykończenie mieszkania pod klucz z pracownią architektury wnętrz.

 

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest wykończenie mieszkania pod klucz. Pod tym pojęciem kryje się przygotowanie ścian, podłóg, łazienki (tzw. biały montaż, czyli zamontowanie wszystkich elementów łazienki wraz z ceramiką i armaturą), kuchni i parapetów, podłączenie instalacji oraz wstawienie wewnętrznych drzwi. Podsumowując: mieszkanie ma być gotowe do wniesienia mebli i zamieszkania.

 

Zalety wykończenia pod klucz z architektem

Przede wszystkim pracownie architektury wnętrz mają sprawdzonych dostawców, korzystają z dobrej jakości materiałów i znają najnowsze trendy. Decydując się na ich usługi oszczędzasz mnóstwo czasu, gdyż za zakup i dostarczenie wszystkich materiałów odpowiada firma wykończeniowa. Dodatkowo nie będziesz musiał prowadzić często uciążliwych negocjacji z ekipą fachowców oraz stale nadzorować czy prace wykonywane są terminowo, zgodnie ze sztuką budowlaną i z należytą starannością.

projekt GrastMTB_zlogo (2).jpg

– Decydując się na kompleksową usługę wykończenia mieszkania pod klucz, dostajesz gwarancję na jej realizację w określonym terminie. Ponadto masz pewność, że nie przekroczysz ustalonego wcześniej budżetu, co nie jest takie oczywiste w przypadku samodzielnego wykańczania. Możesz zatem w spokoju czekać na przeprowadzkę do swojego wymarzonego M, nie martwiąc się o opóźnienia czy nagłe zmiany cen – mówi Alina Górniak, szefowa Działu Wykończeń Wnętrz pod Klucz, Grast&MTB. – Na życzenie klienta wybrany pakiet może zawsze zostać rozszerzony, chociażby o zabudowy meblowe, AGD, oświetlenie czy meble wolnostojące i modyfikowany o elementy wystroju i aranżacji (tapety, cegły, stał, drewno) – dodaje Alina Górniak.

 

Często też ekipa wykończeniowa z ramienia pracowni architektury wnętrz ma możliwość rozpoczęcia prac jeszcze zanim klient odbierze klucze od dewelopera. Dzięki temu szybciej wprowadzisz się do nowego mieszkania. I ostatnia sprawa – skorzystanie z usługi wykończenia pod klucz to także bezpieczeństwo, gdyż na wszystkie prace nałożona jest kilkuletnia rękojmia (jej długość jest zależna od oferty konkretnej pracowni), natomiast na zakupione materiały – najczęściej dwuletnia gwarancja.

 

Wybierz najlepszy dla siebie pakiet

Zanim zdecydujesz się na konkretną pracownię, zastanów się jaką sumę jesteś w stanie przeznaczyć na prace projektowe i wykończeniowe. Całkowity koszt będzie zależny m.in. od standardu usługi, jakości materiałów, specyfiki prac i oczywiście metrażu twojego mieszkania. Zazwyczaj klienci mogą wybrać kilka opcji wykończenia: pakiet podstawowy, o podwyższonym standardzie oraz premium. Oczywiście nazewnictwo oraz zakres prac różnią się w zależności od konkretnej pracowni. Przykładowo w pakiecie rozszerzonym możesz mieć do dyspozycji więcej materiałów lepszej jakości oraz szerszy wachlarz możliwości aranżacyjnych. Natomiast w przypadku opcji premium będziesz mógł maksymalnie dostosować mieszkanie do swoich oczekiwań, dzięki czemu idealnie odzwierciedli ono twój styl i indywidualizm – to wariant dla najbardziej wymagających klientów. Co ważne, pakiety, które oferują pracownie architektoniczne, zawierają już koszty projektu, wykonania oraz logistyki.

 

– Programy wykończeniowe Deer Design zostały stworzone tak, aby zaspokoić potrzeby wszystkich klientów – tych, którzy chcą przeznaczyć mniejszy budżet na wykończenie mieszkania, jak i osób, które oczekują rozwiązań premium. W każdym z programów oferujemy duży wybór starannie wyselekcjonowanych materiałów wysokiej jakości, z których możemy stworzyć wnętrze w konkretnym stylu. W programach posiadamy szeroki wachlarz materiałów osadzonych w trendach i z gwarancją dostępności produktów z najnowszych kolekcji. Kreatywność, doświadczenie i wiedza na temat materiałów i wykończenia wnętrz to jedne z cech, które pomagają nam wspólnie z klientem stworzyć projekt dopasowany do jego potrzeb – podkreśla Karolina Karwowska-Gajżewska, prezes zarządu Deer Design Sp. z o.o.

 

Kiedy rozpocząć współpracę z pracownią?

Wybór pracowni architektonicznej i rozpoczęcie rozmów warto rozpocząć jeszcze na etapie realizacji inwestycji.

 

– Jeśli myślisz o zmianie w ustawieniu pomieszczeń czy przesunięciu ściany, najlepiej będzie zrobić to jak najwcześniej, w trybie tak zwanych zmian lokatorskich. Standardowo jednak zgłoszenie się do pracowni sześć miesięcy przed odbiorem mieszkania to wystarczający czas. Prace nad projektem to złożony, ale ciekawy proces. Zazwyczaj wybór materiałów i ustalenie wszystkich kwestii technicznych oscyluje w granicach dwóch miesięcy. Później do pracy przystępuje dział realizacji, który sprawnie koordynuje wszystkie prace w mieszkaniu, zamówienia i dostawy potrzebnych materiałów – mówi Michał Szymański, kierownik Działu Sprzedaży Decoroom.

 

Jak to wygląda krok po kroku?

  1. Spotykasz się z przedstawicielem pracowni i zapoznajesz się z ofertami oraz ich przedziałami cenowymi.
  2. Wybierasz najlepszą dla siebie opcję (warto pamiętać, że dostępne pakiety przedstawiają tylko pewną ramę, więc klienci mogą liczyć na elastyczność w zakresie dopasowania rozwiązań do ich konkretnych potrzeb) i ustalasz warunki współpracy. Niektóre pracownie już na tym etapie (przed podpisaniem umowy) przygotowują kosztorys i wstępny projekt.
  3. Podpisujesz umowę.
  4. Prace projektowe – razem z architektem wnętrz bierzesz udział w procesie projektowania (projekt aranżacji wnętrza, rysunki techniczne, wizualizacje) i wyboru elementów, takich jak płytki ścienne i podłogowe, armatura, ceramika, kolory farb, drzwi, klamki i podłoga. Biorąc pod uwagę fakt, że podczas tego etapu podejmowanych jest dużo bardzo istotnych decyzji, może on potrwać od miesiąca do dwóch. Po zakończonym procesie projektowania otrzymujesz wszystkie niezbędne dokumenty, w tym rysunki projektowe, kosztorys oraz harmonogram prac.
  5. Prace wykończeniowe – czas na zamówienie przez firmę wykończeniową materiałów budowlanych. Jak wspomnieliśmy, na niektóre z nich czekać trzeba nawet kilka tygodni. Ale spokojnie – całość prac przebiega zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, a ty możesz w każdej chwili, po wcześniejszym ustaleniu z pracownią, przyjść do mieszkania i sprawdzić postępy.
  6. Mieszkanie gotowe – odbierasz klucze, podpisujesz protokół i… przeprowadzasz się do swojego wymarzonego M!

 

Zakupiłeś mieszkanie na jednym z osiedli YIT? Mamy dla ciebie świetną wiadomość. Możesz skorzystać z atrakcyjnego rabatu na usługę wykończenia lokalu pod klucz wybierając najlepszy dla siebie pakiet spośród ofert takich pracowni jak Decoroom, Deer Design czy Grast&MTB.