• Design
  • Wokół nas
  • 16.07.2021
  • 27110 wyświetleń

Atrakcje w Gdańsku. Co warto zobaczyć, będąc w mieście?

Gdańsk jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Ma ponad tysiącletnią tradycję i bogatą kulturę oraz największy w kraju zbiór zabytków. Każdego roku przyciąga ogromną liczbę turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy, na których czekają liczne rozrywki oraz urokliwe widoki. Jakich atrakcji w Gdańsku nie można pominąć? Oto przewodnik po tym niezwykłym mieście.

 

Szlakiem historii Gdańska

Gdańsk to miasto kontrastów – industrialna architektura przeplata się tutaj z wiekowymi zabytkami i przywodzącymi na myśl średniowiecze wąskimi uliczkami. Wędrówkę warto zacząć od najpopularniejszych turystycznych miejsc, które niezmiennie zachwycają przyjezdnych. Tuż za Złotą Bramą zaczyna się Długi Targ i ulica Długa, zamieszkiwana niegdyś przez wpływowych i zamożnych mieszkańców. Dawny prestiż tego miejsca odzwierciedla się w pięknych i bogato zdobionych kamienicach. W czasach średniowiecza biegła tędy Droga Królewska, którą wjeżdżali do miasta polscy monarchowie. Dla poszukiwaczy historycznych miejsc nie lada atrakcją będzie zwiedzanie Ratuszu Głównego Miasta, uchodzącego za jeden z najbardziej wyjątkowych budynków w Gdańsku. Przez lata był wielokrotnie przebudowywany, co przełożyło się na jego zachwycający gotycko-renesansowy styl architektoniczny. Nieco dalej znajduje się Fontanna Neptuna, która stanowi wizytówkę miasta. Fontanna powstała na początku XVII w. z inicjatywy miejskich radnych. Zarządzili oni, aby pomnik boga wód, podkreślający związek miasta z morzem, stanął w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu, tuż przed wejściem do Dworu Artusa. Na ulicy Długiej znajduje się również dom historyka Uphagena oraz termometr zaprojektowany według pomysłu urodzonego w Gdańsku Fahrenheita, wzorowany na oryginale z 1752 roku.

Długi Targ_Ratusz_blog.jpg

Długi Targ kończy się Bramą Zieloną. Przechodząc dalej, można dojść na biegnące wzdłuż Motławy Długie Pobrzeże – jedną z najpopularniejszych atrakcji w Gdańsku. Warto przespacerować się deptakiem pełnym kawiarnianych ogródków, pubów i restauracji. To również okazja do podziwiania bram wodnych, charakterystycznych dla gdańskiej architektury. Przy Długim Pobrzeżu znajduje się najsłynniejszy gdański Żuraw, którego wizerunek mocno zakorzenił się w polskiej kulturze jako symbol miasta. Brama Żuraw to jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego. Jest też największym i najstarszym z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy.

Wielbiciele statków i morskich wycieczek również odnajdą tu wiele atrakcji, m.in. możliwość przepłynięcia po gdańskich kanałach lub rejsy zabytkowymi statkami. Zarówno drogą morską, jak i lądową można dostać się na oddalone od centrum Westerplatte. Znajduje się tam Wartownia nr 1, symbol polskiej obrony we wrześniu 1939 oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża.


Atrakcje w Gdańsku to nie tylko zabytki

Gdańsk to miasto oferujące różnorodną rozrywkę. Jego industrialna architektura i nowoczesny charakter sprawiają, że coraz chętniej otwierają się tu bary, kluby, punkty gastronomiczne czy niekomercyjne centra kulturalne. Powstają też nowe instytucje kultury (funkcjonujący od kilku lat Teatr Szekspirowski i Instytut Kultury Miejskiej) czy obiekty sportowe, takie jak stadion piłkarski Arena Gdańsk w Letnicy, który swoim kształtem nawiązuje do bursztynu.

Ul. Mariacka_blog.jpg

Będąc w Gdańsku, nie można ominąć ulicy Mariackiej, prowadzącej od położonej nad Motławą Bramy Mariackiej do kościoła Mariackiego. To niezwykle klimatyczna uliczka, pełna majestatycznych kamienic, urokliwych sklepików, restauracji, kawiarni i zachowanych w bardzo dobrym stanie przedproży, czyli zdobionych schodków i niewielkich tarasów przed wejściami do budynków, na których dawniej przesiadywała zamożniejsza część gdańskiej społeczności.

Kolejnym ciekawym zakątkiem miasta jest ulica Elektryków, gdzie nie brakuje muzyki, relaksu i dobrego jedzenia. Poprzemysłowe budynki dawnego Gdańska wcielono w nowoczesną tkankę miejską, dając im drugie życie. Miejsce to słynie z nocnych imprez i szalonych zabaw w rytmie alternatywnej muzyki. Atrakcji nie brakuje również za dnia. Rozstawione wzdłuż ulicy foodtrucki oferują jedzenie z całego świata: począwszy od europejskich przysmaków, kończąc na azjatyckich daniach. Na ulicy Elektryków znajduje się również sztuczna plaża, z której rozciąga się widok na żurawie stoczniowe. To idealne miejsce na odpoczynek po całym dniu zwiedzania miasta.

Ul. Elektryków_blog.jpg

Nieco dalej za dźwigami rozciąga się ulica Narzędziowców. Wieczory spędzają tu znacznie częściej lokalni mieszkańcy. To miejsce, w którym można dobrze zjeść i odpocząć w otoczeniu zieleni, ale nadal czerpać z uroków industrialnego Gdańska. Warto tu odwiedzić wnętrza zaaranżowanych na nowo kontenerów z ogromem zieleni i tarasami na dachach. Na gości czekają też leżaki oraz miejsca do zabawy dla dzieci.


Alternatywne atrakcje Gdańska

Atrakcje w Gdańsku nie kończą się tylko na zwiedzaniu popularnych miejsc. Miasto od wieków uważane jest za nadmorską stolicę kultury i sztuki. Funkcjonuje w nim wiele teatrów, opera, filharmonia i inne instytucje, które znane są w całej Polsce. Wieczorem można wybrać się na jedną ze sztuk wystawianych na deskach Teatru Wybrzeże, który przez długi czas był jedną z narodowych scen dramatycznych. Wiele do zaoferowania ma również scena teatralna klubu ŻAK – co roku wystawiane są na niej pokazy taneczne w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca. W muzycznym zakątku tego klubu grana jest różnorodna muzyka: od bluesa, przez jazz, aż po niezależny post-rock czy brzmienia improwizowane. Miłośnicy muzyki poważnej powinni odwiedzić Filharmonię Bałtycką, znajdującą się w zespole budynków po dawnej elektrociepłowni. Oprócz licznych koncertów w repertuarze przewidziane są występy odbywające się w ramach gdańskich festiwali muzycznych. Niezwykłą atrakcją Gdańska jest Opera Bałtycka, która posiada długą tradycję i bogatą historię. Wystawianie światowej sławy spektakli operowych łączy z bogatą ofertą edukacyjną dla osób w każdym wieku.

Filharmonia_blog.jpg

Po intensywnym zwiedzaniu miasta warto odpocząć na gdańskich plażach. Jedna z najpopularniejszych jest położona w Jelitkowie. Szeroka linia plażowa i miękki, złocisty piasek zachęcają do relaksu tuż nad brzegiem morza. Dojechać tam można nie tylko komunikacją miejską czy samochodem – wzdłuż plaży biegnie ścieżka rowerowa oraz deptak. Gdańsk posiada również własne molo przy plaży w Brzeźnie. Aby po nim pospacerować, nie trzeba płacić za wstęp. Dookoła znajduje się mnóstwo atrakcji, takich jak restauracje, bary oraz kąpieliska morskie dla dzieci i dorosłych.

Z plaży można przenieść się do skąpanego zielenią Parku Oliwskiego im. Adama Mickiewicza. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez gdańszczan miejsc w ciepłych, letnich miesiącach. Swoje piękno zawdzięcza pracy Gdańskiego Zakonu Cystersów, który w przemyślany i harmonijny sposób zagospodarował tę przestrzeń. Po całym dniu wrażeń spacer pomiędzy finezyjnie przystrzyżonymi drzewami oraz barwnie kwitnącymi roślinami z pewnością wprawi w dobry nastrój. To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje gdańska Oliwa. Zwiedzić można tam również najdłuższy w Polsce kościół – Archikatedrę, wewnątrz której stoją słynne organy z ośmioma tysiącami piszczałek. Od czasu do czasu organizowane są tam koncerty, a dźwięk instrumentu robi na odwiedzających ogromne wrażenie. Nieco dalej odnaleźć można kolejne ciekawe miejsce, które przypadnie do gustu szczególnie dzieciom – Miejski Ogród Zoologiczny. Jest to jedno z największych zoo w Polsce, które położone jest na obszarze około 125 hektarów i zamieszkują je zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Będąc w Oliwie warto odwiedzić również pobliski park na szczycie Wzgórza Pachołek i wspiąć się na wieżę widokową, z której roztacza się niezwykły widok na panoramę Gdańska i Sopotu.


Miejsca, które trzeba odwiedzić

Symboliczne wydarzenia rozpoczynające II wojnę światową, takie jak ostrzał polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku, były jednym z powodów powstania w mieście Muzeum II Wojny Światowej w dzielnicy Młode Miasto. Wystawa główna, dotycząca losów ludzi uwikłanych w konflikt i przebieg samych działań wojennych, to jedna z największych tego typu ekspozycji na świecie. Muzeum ma na celu nie tylko upowszechniać wiedzę o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, ale przede wszystkim pielęgnować pamięć o jej ofiarach i bohaterach.

Muzeum II wś_blog.jpg

Do wyjątkowych atrakcji w Gdańsku należy również Stocznia Gdańska, która była tłem najbardziej doniosłych wydarzeń polskiej i europejskiej historii najnowszej, dając początek Solidarności, porozumieniom sierpniowym oraz upadkowi komunizmu w Europie. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest podtrzymywana przez działające w pobliżu stoczni Europejskie Centrum Solidarności. Wrażenie robi sama bryła budynku, przywodząca na myśl stalowy statek oraz wpisująca się w industrialny charakter tej części miasta. Oglądając ekspozycję można dowiedzieć się, jak przebiegała zmiana ustrojowa w Polsce oraz obejrzeć ciekawe rekwizyty – suwnice, milicyjne ciężarówki czy tablice z 21 postulatami strajkowymi. Z dachu muzeum można zaś podziwiać górujące nad Gdańskiem żurawie. Jeden z nich, Żuraw M3, to pierwszy obiekt Stoczni Cesarskiej, który można zwiedzić. Wchodząc na platformę obrotową, zyskujemy okazję do podziwiania panoramy tej części Gdańska.

ECS_blog.jpg

Spacerując po okolicy warto zatrzymać się przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej oraz Pomnikiem Poległych Stoczniowców, znajdującym się na placu Solidarności. Monument w postaci trzech stalowych krzyży z kotwicami – symbol nadziei nawiązujący do pracy stoczniowców i znaku Polski Walczącej, upamiętnia ofiary wydarzeń z grudnia 1970 roku.

 

Żurawie w Gdańsku

Gdańsk to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, dlatego to właśnie w nim, w dzielnicy Młode Miasto, wybudujemy nasz pierwszy w Polsce obiekt wielofunkcyjny – Żurawie. Projekt powstał na desce kreślarskiej Rainera Mahlamäkiego, czołowego fińskiego architekta oraz autora projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tworząc go, starał się uchwycić lokalny charakter i atmosferę miejsca, zaś inspirację stanowiło unikatowe dziedzictwo kulturowe Stoczni Gdańskiej. Industrialny charakter inwestycji znajdzie odzwierciedlenie w układzie brył oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. Zachowane zostaną osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności i Stare Miasto. Dzięki dbałości o szczegóły, obiekt naturalnie wkomponuje się w otoczenie.