Żurawie

ul. Popiełuszki, Gdańsk
Oddanie do użytkowania 12/2023
Liczba mieszkań:

243

Dostępne mieszkania:

243

Więcej szczegółów

Inwestycja Żurawie

Żurawie to kwintesencja Gdańska: jego kultury, historii oraz dynamiki rozwoju. Dzięki nim rozpoznawalne i powszechnie znane miejsce na mapie Młodego Miasta wciąż pozostaje ważne, zyskując dziś zupełnie nowy wymiar. Tworząc Żurawie udawadniamy, że nowoczesne inwestycje można budować z poszanowaniem otoczenia i ludzi, którzy będą z nich korzystać. Za koncepcję odpowiedzialny jest profesor Rainer Mahlamäki, światowej sławy architekt z Finlandii oraz autor wielokrotnie nagradzanego projektu Muzeum Żydów Polskich POLIN.

ikonka_obiekt_wielofunk.png

Obiekt wielofunkcyjny

ikonka_projekt_archi.png

Projekt znakomitego
fińskiego architekta

ikonka_wyjat_hist.png

Historyczna lokalizacja

ikonka_rozw_ekol.png

Zrównoważone rozwiązania

gdansk-4668576_1920x1080.jpg

Historia

Charakterystycznym elementem Gdańska są dźwigi stoczniowe. Pierwszy z nich, Wielki Żuraw, pojawił się w tym mieście już w XIV wieku. Za najbardziej rozpoznawalne uznaje się jednak żurawie KONE, stanowiące nieodłączny element dziedzictwa miasta. Ich wysokość sięga aż 55 metrów. Przybyły z Helsinek do Gdańska w połowie lat 70, górując od tego momentu nad miastem i nadając mu niesamowity, industrialny rys. Wiele z nich wciąż pracuje, a najstarsze mają zostać zachowane jako zabytki.

2. YIT_Gdańsk.jpg

Architektura

Inspiracją do stworzenia unikatowej przestrzeni miejskiej było historyczne dziedzictwo Stoczni Gdańskiej. Industrialny charakter inwestycji znajdzie odzwierciedlenie w układzie brył oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. Zachowane zostaną osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności i Stare Miasto. Dzięki dbałości o szczegóły, obiekt naturalnie wkomponuje się w otoczenie.

yit-gdansk-1080.jpg

Lokalizacja

Nowy obiekt wielofunkcyjny Żurawie powstanie w dzielnicy Młode Miasto w Gdańsku na 1,55 hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza. Obiekt będzie zlokalizowany w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i Starego Miasta, nieopodal historycznej bramy Stoczni Gdańskiej. Centralna lokalizacja oraz bliskość infrastruktury komunikacyjnej umożliwi sprawne poruszanie się po najważniejszych punktach Trójmiasta.

Oczami architekta
Rainer Mahlamäki

„Tereny postoczniowe mają dla mieszkańców Gdańska bardzo duże znaczenie. Patrząc na ten budynek, muszą mieć poczucie, że jest on integralną częścią tych terenów, że pasuje do otoczenia. Tworząc projekt dla YIT, inspirowałem się takimi elementami lokalnej architektury, jak czerwona cegła czy okna z drewnianymi i metalowymi framugami. Słuchałem odgłosów życia portowego i czytałem książki o historii Gdańska. Wszedłem też na dach Europejskiego Centrum Solidarności, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. Zobaczyłem wtedy ten teren w całej okazałości i zrozumiałem, jakie piękno i siła kryją się w postoczniowej zabudowie. To wszystko stanowiło dla mnie ogromną inspirację".

 

  • Projekt powstał na desce kreślarskiej Rainera Mahlamäkiego, czołowego fińskiego architekta, który po raz drugi w swojej karierze zdecydował się zrealizować projekt w Polsce. Wśród najważniejszych realizacji jego zespołu znajduje się m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Unikalna konstrukcja, chwalona w kraju i na świecie, przysporzyła mu mnóstwa branżowych nagród. Profesor pracę nad każdym projektem rozpoczyna od dogłębnego zrozumienia charakteru miejsca i potrzeb, na jakie ma odpowiadać.

  • W przypadku inwestycji Żurawie podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska. Tworząc projekt, architekt starał się oddać lokalny charakter i atmosferę miejsca, a przy tym nie zdominować bryły budynku Europejskiego Centrum Slidarności, który jest najważniejszym obiektem w tej części Młodego Miasta. Z fińskiego podejścia czerpał takie cechy, jak prostota, skromność i funkcjonalność. Dążył do tego, by mimo rożnych funkcji budynków, architektura całego kompleksu była spójna, miała podobny rytm i estetykę fasad.

  • Profesor Rainer Mahlamäki, znany ze swojej wrażliwości na aspekty historyczne i kulturowe, stworzył projekt na światowym poziomie. W znamienity sposób połączył styl industrialny z nowoczesnym, co znacząco wpływa na wartość inwestycji. Nowe budynki zaoferują zatem nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym stoczni, a zarazem będą zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Otoczenie inwestycji

W sercu Gdańska, części Młode Miasto, powstanie nowoczesne miejsce o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 m2 z 243 mieszkaniami, 156 jednostkami co-livingowymi oraz biurowcem oferującym 23 000 m2 powierzchni najmu. Zgodnie z autorską koncepcją YIT „More Life in Yards” na terenie obiektu powstaną unikatowe przestrzenie publiczne i prywatne, zaprojektowane z myślą o współczesnych potrzebach lokalnej społeczności. Nie zabraknie też rozwiązań wodo- i energooszczędnych. Biurowiec zostanie wybudowany w oparciu o standardy certyfikacji BREEAM.

Lokalizacja

Na Młodym Mieście czas się nie zatrzymał – to miejsce, które stale się rozwija i tętni życiem. Mieszkając i pracując w jego sercu, można korzystać z licznych udogodnień, które pozostają w zasięgu ręki. Doskonale skomunikowana lokalizacja pozwala na swobodne poruszanie się po najważniejszych punktach Trójmiasta.

Trasa do

W zgodzie z naturą

Aby pozostawać w dobrych relacjach z przyrodą i ludźmi, stawiamy na rozwiązania przyjazne środowisku. Projektując tereny zielone, dbamy o zachowanie bioróżnorodności, starając się jednocześnie, by przestrzeń była maksymalnie użyteczna, tworząc wyjątkowe miejsca do rozrywki i wypoczynku.

charger.png

Ładowarki do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych

drops.png

Retencja wód deszczowych w zbiornikach

facade.png

Zielone tarasy

bike.png

Nowoczesna infrastruktura rowerowa

apiary.png

Domki dla owadów na dachach

park.png

Wewnętrzne patio

Galeria

Napisz do nas

Dowiedz się więcej o wybranej inwestycji. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania oraz umówimy się na spotkanie. W biurze lub on-line.

Żurawie
Jestem zainteresowana/y otrzymywaniem informacji marketingowych o promocjach i ofertach YIT. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od YIT Development sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-105), przy ul. Twarda 18, informacji handlowej o promocjach i ofertach pocztą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2019.123 ze zm.).
Jarosław Krakowski
Kierownik Biura Sprzedaży
Natalia Szatkowska
Specjalista ds. sprzedaży