Strony lokalne:
Corporate site:

100 lat YIT w 2012 roku

Część poświęcona historii YIT prezentuje ostatnie 100 lat działalności firmy z trzech różnych punktów widzenia: chronologicznego, ekspansji geograficznej oraz rozwoju usług. Sekcja dotycząca obecnej sytuacji firmy prezentuje studia przypadków klientów YIT z różnych krajów w 2012 roku.

Historia YIT

Klimat Północnej Europy ma ogromny wpływ na podstawowe społeczne potrzeby. Różnice pomiędzy porami roku są znaczne, a oczekiwania co do warunków mieszkaniowych są bardzo duże – mieszkańcy pragną, by ich mieszkania były w takim samym stopniu funkcjonalne i przyjemne w zimie, jak podczas upalnego lata. Wysokie wymagania klientów oraz warunki klimatyczne wywarły zatem ogromny wpływ na obecną pozycję YIT – lidera budownictwa mieszkaniowego, który dba o zapewnienie jak najlepszych warunków życia.

Historia YIT sięga 1912 roku oraz helsińskiego oddziału szwedzkiej firmy Ab Allmänna Ingeniörsbyrån w Wielkim Księstwie Finlandii. Celem firmy była ekspansja na rynek rosyjski przez Finlandię. Starania firmy zostały jednak przerwane wybuchem I Wojny Światowej oraz uzyskaniem przez Finlandię niepodległości, co poskutkowało wycofaniem się firmy z fińskiego rynku. Działalność wznowiono w 1920 roku, zakładając firmę Ab Allmänna Ingeniörsbyrån – Yleinen Insinööritoimisto Oy, która szybko zaadaptowała się do fińskiego rynku, budując systemy wodociągowe w największych miastach Finlandii.

Obecnie YIT składa się z trzech jednostek założycielskich: Yleinen Insinööritoimisto Oy; Pellonraivaus Oy – założone podczas II Wojny Światowej, które zmieniło swoją nazwę w 1968 roku na - Perusyhtymä Oy; oraz Insinööritoimisto Vesto. W 1961 roku spółka Pellonraivaus nabyła większościowy pakiet akcji YIT oraz Vesto, stając się podmiotem dominującym. Mimo tego, przejęte firmy zachowały niezależność, konkurując w różnych sektorach budownictwa.
W latach 1977-1982 firmy te zaangażowane były w eksport swoich usług do Związku Radzieckiego. W 1986 roku Vesto zostało zintegrowane z Yleinen Insinööritoimisto, które rok później zostało włączone do Perusyhtymä, zmieniając swoją nazwę na YIT-Yhtymä Oy. Od tamtej pory wszystkie działania założycielskich firm YIT realizowano pod wspólnym szyldem.

W 1995 roku YIT-Yhtymä zadebiutował na giełdzie w Helsinkach. Firma rozszerzyła również swoją działalność o rozwiązania techniczne dla budynków poprzez nabycie fińskiej firmy Oy Ab Huber, która wprowadziła YIT na rynek szwedzki.

W 1997 roku nastąpiła ekspansja YIT do Rosji – spółka przejęła firmę budowlaną ZAO Lentek z siedzibą w Sankt Petersburgu. Przejęcie pozwoliło YIT na skoncentrowanie się nie tylko na budowie infrastruktury, ale również na rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz pozyskiwania działek pod zabudowę w Rosji.

Podczas pierwszej dekady XXI wieku YIT przekształciło się w międzynarodową korporację dzięki przejęciom w obszarach rozwiązań technicznych dla budynków oraz budownictwa mieszkaniowego. W tym czasie YIT przejęło firmę Calor AB w Szwecji oraz ABB’s Building Systems działającą w ośmiu krajach, a także niemiecką MCE AG obecną na sześciu rynkach lokalnych.

Przed 2008 rokiem YIT zostało największą zagraniczną firmą budowalną w Rosji, poszerzając swoją działalność nie tylko w Sankt Petersburgu, ale również w Moskwie, Jekaterynburgu oraz w Rostowie.

W 2010 roku YIT przejęło firmę budowlaną na Słowacji, zwiększając swoją skalę działania o kolejny kraj w Europie Centralnej. W tym samym roku YIT nabyło niemiecką firmę Caverion, specjalizującą się w rozwiązaniach technicznych dla budynków, co spowodowało, że ten segment usług stał się największym źródłem przychodu w grupie.

Na początku obecnej dekady najważniejszymi obszarami działalności YIT były usługi mieszkaniowe i budowlane oraz rozwiązania techniczne (HVAC) dla budynków. Celem firmy pozostało objęcie pozycji lidera w krajach nordyckich oraz Europy Środkowej.

W 2013 roku Grupa YIT przekształciła się w dwie niezależne firmy – usługi eksploatacji budynków i obiektów przemysłowych zostały wydzielone do firmy Caverion.

Działalność deweloperska oraz usługi budowlane pozostały w kluczowych kompetencjach firmy YIT, która kontynuuje wzmacnianie swojej pozycji w tym obszarze, czego dowodem jest rozpoczęcie działalności w Polsce w drugim półroczu 2015 roku.

wyślij wiadomość

Masz dodatkowe pytania? Chcesz umówić się na spotkanie? Napisz lub zadzwoń.

Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną

zadzwoń

Darmowa infolinia
Karolina Kędzierska
Kierownik sprzedaży
Paweł Muchowicz
Kierownik biura sprzedaży
Bożena Gorący
Specjalista ds. sprzedaży Nordic Mokotów
Jolanta Komar
Specjalista ds. sprzedaży Aroma Park
Mariusz Warakomski
Specjalista ds. sprzedaży Aroma Park
Zamknij
Zamknij