110 lat YIT w 2022 roku

Część poświęcona historii YIT prezentuje ostatnie 110 lat działalności firmy z trzech różnych punktów widzenia: chronologicznego, ekspansji geograficznej oraz rozwoju usług. Sekcja dotycząca obecnej sytuacji firmy prezentuje studia przypadków klientów YIT z różnych krajów w 2022 roku.

Historia YIT

Klimat Północnej Europy ma ogromny wpływ na podstawowe społeczne potrzeby. Różnice pomiędzy porami roku są znaczne, a oczekiwania co do warunków mieszkaniowych są bardzo duże – mieszkańcy pragną, by ich mieszkania były w takim samym stopniu funkcjonalne i przyjemne w zimie, jak podczas upalnego lata. Wysokie wymagania klientów oraz warunki klimatyczne wywarły zatem ogromny wpływ na obecną pozycję YIT – lidera budownictwa mieszkaniowego, który dba o zapewnienie jak najlepszych warunków życia.

Historia YIT zaczyna się w 1912 roku w helsińskim oddziale założonym przez szwedzką firmę Ab Allmänna Ingeniörsbyrån w ówczesnym Wielkim Księstwie Finlandii. Celem firmy była ekspansja na rynek rosyjski przez Finlandię.  Starania firmy zostały jednak przerwane wybuchem I Wojny Światowej oraz uzyskaniem przez Finlandię niepodległości, co poskutkowało wycofaniem się firmy z fińskiego rynku. Działalność wznowiono w 1920 roku, zakładając firmę Ab Allmänna Ingeniörsbyrån – Yleinen Insinööritoimisto Oy, która szybko zaadaptowała się do fińskiego rynku, budując systemy wodociągowe w największych miastach Finlandii.

Obecnie koncern składa się z trzech jednostek założycielskich: Yleinen Insinööritoimisto Oy, Pellonraivaus Oy – założone podczas II Wojny Światowej, które zmieniło swoją nazwę w 1968 roku na - Perusyhtymä Oy; oraz Insinööritoimisto Vesto.  W 1961 roku spółka Pellonraivaus nabyła większościowy pakiet akcji YIT oraz Vesto, stając się podmiotem dominującym. Mimo tego, przejęte firmy zachowały niezależność, konkurując w różnych sektorach budownictwa. Stopniowo koncern poszerzał swoją działalność biznesową na cały świat.

1912 - szwedzka firma Ab Allmänna Ingeniörsbyrån otworzyła oddział w Helsinkach.

strzalka.jpg

1920 - wznowienie działalności i założenie firmy Ab Allmänna Ingeniörsbyrån – Yleinen Insinööritoimisto Oy.

strzalka.jpg

1961 - spółka Pellonraivaus nabyła większościowy pakiet akcji YIT oraz Vesto, stając się podmiotem dominującym.

strzalka.jpg

1995 - YIT-Yhtymä rozszerzyło działalność o rozwiązania techniczne dla budynków poprzez nabycie fińskiej firmy Oy Ab Huber, która wprowadziła YIT na rynek szwedzki.

strzalka.jpg

1997 - przejęcie firmy budowlanej ZAO Lentek z siedzibą w Sankt Petersburgu - koncentracja na budowie infrastruktury, rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz pozyskiwania działek pod zabudowę w Rosji.

strzalka.jpg

Pierwsza dekada XXI wieku - przekształcenie w międzynarodową korporację, przejęcie trzech firm: Calor AB w Szwecji, ABB’s Building Systems działającej w ośmiu krajach oraz niemieckiej MCE AG obecnej na sześciu rynkach lokalnych.

strzalka.jpg

2008 - YIT jako największa zagraniczna firma budowalna w Rosji poszerzyła działalność o Moskwę, Jekaterynburg oraz w Rostów.

strzalka.jpg

2010 - przejęcie firmy budowlanej na Słowacji oraz nabycie niemieckiej firmy Caverion, specjalizującej się w rozwiązaniach technicznych dla budynków - największe źródło przychodu w grupie.

strzalka.jpg

2013 - przekształcenie Grupy YIT w dwie niezależne firmy – usługi eksploatacji budynków i obiektów przemysłowych zostały wydzielone do firmy Caverion.

strzalka.jpg

2015 - rozpoczęcie działalności w Polsce.

strzalka.jpg

2018 - fuzja firm YIT i Lemminkäinen.

strzalka.jpg

2019 - YIT rozszerza działalność w Polsce zakupując pierwszy grunt w Gdańsku.

strzalka.jpg

2022 - YIT opuszcza rynek rosyjski. 

strzalka.jpg

2024 - Uruchomienie przez YIT pierwszego projektu w Krakowie.

Działalność deweloperska oraz usługi budowlane pozostały w kluczowych kompetencjach naszej firmy. Stawiamy na ciągłe doskonalenie jakości i obsługi naszych klientów w oparciu o poszukiwanie oraz wdrażanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Konsekwentnie realizujemy strategię rozwoju w Polsce, rozszerzając portfolio o nowe, dogodne lokalizacje.