100 lat YIT w 2012 roku

Część poświęcona historii YIT prezentuje ostatnie 100 lat działalności firmy z trzech różnych punktów widzenia: chronologicznego, ekspansji geograficznej oraz rozwoju usług. Sekcja dotycząca obecnej sytuacji firmy prezentuje studia przypadków klientów YIT z różnych krajów w 2012 roku.

Historia YIT

Klimat Północnej Europy ma ogromny wpływ na podstawowe społeczne potrzeby. Różnice pomiędzy porami roku są znaczne, a oczekiwania co do warunków mieszkaniowych są bardzo duże – mieszkańcy pragną, by ich mieszkania były w takim samym stopniu funkcjonalne i przyjemne w zimie, jak podczas upalnego lata. Wysokie wymagania klientów oraz warunki klimatyczne wywarły zatem ogromny wpływ na obecną pozycję YIT – lidera budownictwa mieszkaniowego, który dba o zapewnienie jak najlepszych warunków życia.

Historia YIT sięga 1912 roku oraz helsińskiego oddziału szwedzkiej firmy Ab Allmänna Ingeniörsbyrån w Wielkim Księstwie Finlandii. Celem firmy była ekspansja na rynek rosyjski przez Finlandię. Starania firmy zostały jednak przerwane wybuchem I Wojny Światowej oraz uzyskaniem przez Finlandię niepodległości, co poskutkowało wycofaniem się firmy z fińskiego rynku. Działalność wznowiono w 1920 roku, zakładając firmę Ab Allmänna Ingeniörsbyrån – Yleinen Insinööritoimisto Oy, która szybko zaadaptowała się do fińskiego rynku, budując systemy wodociągowe w największych miastach Finlandii.

Obecnie YIT składa się z trzech jednostek założycielskich: Yleinen Insinööritoimisto Oy; Pellonraivaus Oy – założone podczas II Wojny Światowej, które zmieniło swoją nazwę w 1968 roku na - Perusyhtymä Oy; oraz Insinööritoimisto Vesto. W 1961 roku spółka Pellonraivaus nabyła większościowy pakiet akcji YIT oraz Vesto, stając się podmiotem dominującym. Mimo tego, przejęte firmy zachowały niezależność, konkurując w różnych sektorach budownictwa.
W latach 1977-1982 firmy te zaangażowane były w eksport swoich usług do Związku Radzieckiego. W 1986 roku Vesto zostało zintegrowane z Yleinen Insinööritoimisto, które rok później zostało włączone do Perusyhtymä, zmieniając swoją nazwę na YIT-Yhtymä Oy. Od tamtej pory wszystkie działania założycielskich firm YIT realizowano pod wspólnym szyldem.

W 1995 roku YIT-Yhtymä zadebiutował na giełdzie w Helsinkach. Firma rozszerzyła również swoją działalność o rozwiązania techniczne dla budynków poprzez nabycie fińskiej firmy Oy Ab Huber, która wprowadziła YIT na rynek szwedzki.

W 1997 roku nastąpiła ekspansja YIT do Rosji – spółka przejęła firmę budowlaną ZAO Lentek z siedzibą w Sankt Petersburgu. Przejęcie pozwoliło YIT na skoncentrowanie się nie tylko na budowie infrastruktury, ale również na rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz pozyskiwania działek pod zabudowę w Rosji.

Podczas pierwszej dekady XXI wieku YIT przekształciło się w międzynarodową korporację dzięki przejęciom w obszarach rozwiązań technicznych dla budynków oraz budownictwa mieszkaniowego. W tym czasie YIT przejęło firmę Calor AB w Szwecji oraz ABB’s Building Systems działającą w ośmiu krajach, a także niemiecką MCE AG obecną na sześciu rynkach lokalnych.

Przed 2008 rokiem YIT zostało największą zagraniczną firmą budowalną w Rosji, poszerzając swoją działalność nie tylko w Sankt Petersburgu, ale również w Moskwie, Jekaterynburgu oraz w Rostowie.

W 2010 roku YIT przejęło firmę budowlaną na Słowacji, zwiększając swoją skalę działania o kolejny kraj w Europie Centralnej. W tym samym roku YIT nabyło niemiecką firmę Caverion, specjalizującą się w rozwiązaniach technicznych dla budynków, co spowodowało, że ten segment usług stał się największym źródłem przychodu w grupie.

Na początku obecnej dekady najważniejszymi obszarami działalności YIT były usługi mieszkaniowe i budowlane oraz rozwiązania techniczne (HVAC) dla budynków. Celem firmy pozostało objęcie pozycji lidera w krajach nordyckich oraz Europy Środkowej.

W 2013 roku Grupa YIT przekształciła się w dwie niezależne firmy – usługi eksploatacji budynków i obiektów przemysłowych zostały wydzielone do firmy Caverion.

Działalność deweloperska oraz usługi budowlane pozostały w kluczowych kompetencjach firmy YIT, która kontynuuje wzmacnianie swojej pozycji w tym obszarze, czego dowodem jest rozpoczęcie działalności w Polsce w drugim półroczu 2015 roku.

Skontaktuj się

Masz dodatkowe pytania? Chcesz umówić się na spotkanie? Napisz lub zadzwoń.

Jestem zainteresowana/y otrzymywaniem informacji marketingowych o promocjach i ofertach YIT. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od YIT Development sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-105), przy ul. Twarda 18, informacji handlowej o promocjach i ofertach pocztą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2019.123 ze zm.).

Zadzwoń

Bezpłatna infolinia
Zamknij
Używamy plików cookies, by zapewniać najlepszą jakość usług

Razem z naszymi partnerami zbieramy dane przy wykorzystaniu plików cookies na tej stronie, dzięki czemu jesteśmy w stane dostarczyć użytkownikom najllepsze doświadczeniie, spersonalizowane statystyki oraz dopasowane reklamy.

Wybierjąc Akceptuję wyrażasz swoją zgodę. W każdym momencie możesz zmienić wybór w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej

Więcej informacji