• Smart living
  • Wokół nas
  • 27.07.2021
  • 1222 wyświetleń

Jak wybrać osiedle przyjazne dla rodzin z dziećmi?

Wybór nowego miejsca zamieszkania nie jest łatwą sprawą, szczególnie jeśli ma to być przestrzeń dla rodziny na długie lata. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę nie tylko funkcjonalny układ mieszkania, ale także na samo otoczenie. Poznaj kilka rad, jak wybrać osiedle przyjazne dla rodzin z dziećmi.

 

Lokalizacja i infrastruktura

Najważniejszą kwestią przy wyborze osiedla przyjaznego dla rodzin z dziećmi jest lokalizacja. Dzielnica powinna być cicha i spokojna, a jednocześnie dobrze skomunikowana z centrum miasta. W najbliższym otoczeniu muszą znajdować się punkty usługowe, które są niezbędne na co dzień, czyli sklepy spożywcze i lokale gastronomiczne, a także apteki i przychodnia lekarska. Umożliwi ci to zrobienie szybkich zakupów w drodze do pracy czy odbiór dzieci ze szkoły, a w razie potrzeby uzyskać także podstawową pomoc lekarską.

IMG_0620 1000x600.jpg

Ważne, aby z osiedla było wszędzie blisko, żebyś nie musiał tracić cennego czasu na stanie w korkach i zbyt długie dojazdy. W okolicy, poza gastronomią i opieką medyczną, niezbędna jest zatem także bogata oferta edukacyjno-rekreacyjna – placówki oświatowe w postaci żłobków, przedszkoli i szkół, a także różnorodne obiekty sportowe i kulturalne, typu hala sportowa, basen, boisko, kręgielnia, park trampolin czy Dom Kultury. Dzięki temu niewielkim kosztem zapewnisz dzieciom niezbędny ruch i wyśmienitą zabawę.

Osiedle przyjazne dzieciom powinno znajdować się w otoczeniu natury i licznych terenów zielonych. Sprawdź zatem, czy wewnątrz budynków mieści się przestronne podwórze lub zazieleniony dziedziniec z różnorodną roślinnością, a także miejsce do odpoczynku i zabawy oraz wyznaczone ścieżki. Ważne, aby w najbliższej okolicy znajdowały się też parki bądź lasy dostosowane do długich, rodzinnych spacerów i wycieczek rowerowych.

 

Architektura osiedla

IMG_0827 1000x600.jpg

Należy również zwrócić uwagę na samo wyposażenie osiedla. Aby było przyjazne dla rodzin z dziećmi, powinno posiadać wygodne, szerokie chodniki i niskie krawężniki idealnie dostosowane do spacerów z wózkiem dziecięcym oraz jazdy na rowerze czy hulajnodze, a także duże windy. Na terenie osiedla nie może również zabraknąć atrakcyjnego placu zabaw oraz ławeczek, hamaków i stolików, umożliwiających przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że to właśnie na domowym podwórku dzieci nawiązują swoje pierwsze przyjaźnie oraz zdobywają drogocenne doświadczenia na lata. Zadbaj zatem, by twoje pociechy miały sporą przestrzeń do zabawy oraz możliwość poznawania rówieśników, a ty – okazję do kontaktu z innymi rodzicami i wymiany spostrzeżeń na temat rodzicielstwa.

Wybierając osiedle przyjazne dzieciom, należy także zwrócić uwagę na to, czy jest ono w pełni bezpieczne. Najlepiej, gdyby było zamknięte, z całodobowym monitoringiem oraz ochroną, która czuwa, by nikt nieproszony nie wszedł na teren osiedla. Dzięki temu zyskujesz pewność, ze twoim dzieciom nic nie zagraża i mogą swobodnie bawić się z rówieśnikami w przestrzeni wspólnej.

 

YIT – osiedle przyjazne dla rodzin z dziećmi

W YIT stawiamy na działania proekologiczne, naturę oraz komfort i bezpieczeństwo. Wszystkie nasze osiedla są oraz w pełni dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi - zamknięte, z całodobowym monitoringiem i ochroną, windami, podjazdami dla wózków, a także komórkami lokatorskimi oraz podziemnym bądź naziemnym parkingiem. Chcąc umożliwić naszym mieszkańcom kontakt z naturą, projektujemy i budujemy inwestycje w otoczeniu licznych terenów zielonych. Blisko 40% powierzchni działki Aroma Park stanowi zieleń i dojrzałe drzewostany, teren sąsiaduje również z odnowionym Parkiem Henrykowskim. Na osiedlu Parkur Residence zaś funkcjonuje prywatny park kieszonkowy oraz otwarte ogrody na dachach. Naszym celem jest tworzenie dodatkowej przestrzeni do rozwoju przyrody i różnorodności biologicznej.

IMG_1110 1000x600.jpg

Zgodnie z autorską koncepcją „More Life in Yards” na terenie wszystkich inwestycji aranżujemy unikatowe przestrzenie wspólne, które sprzyjają rodzinnej zabawie oraz budowaniu długotrwałych relacji sąsiedzkich. Ich standardowym wyposażeniem jest bujna roślinność, ławeczki oraz betonowe chodniki dostosowane do spacerów z wózkiem dziecięcym oraz jazdy na rowerze czy hulajnodze. Wydzielamy w nich trzy główne strefy specjalne: relaksu, aktywności oraz tzw. socjalną, służącą integracji z innymi mieszkańcami. Dzięki nim możesz beztrosko spędzić czas z rodziną w sposób, jaki ci odpowiada.

IMG_0767 1000x600.jpg

W strefie relaksu odpoczniesz, czytając książkę, wyciszysz się w strefie jogi bądź pograsz w szachy z sąsiadami. Strefa wspólna to część piknikowa, z pielęgnowanym ogrodem, stolikami i ławeczkami, w której możesz urządzić rodzinnego grilla. Całości dopełnia strefa aktywności – miejsce do sportu i rozrywki z m.in. atestowanym placem zabaw czy boiskiem do gry w koszykówkę. Przestrzenie te projektujemy z myślą o realnych potrzebach lokalnej społeczności, dlatego części z nich nie zagospodarowujemy, by wspólnota mieszkaniowa mogła sama zdecydować o jej przeznaczeniu.

IMG_1143 1000x600.jpg

Dbamy również o to, by okolica zapewniała bogatą infrastrukturę usługową, w tym lokale gastronomiczne i sklepy spożywcze, a także niezbędną rozrywkę dla całej rodziny. W najbliższym otoczeniu położone są m.in. ścieżki rowerowe, parki (Łazienki Królewskie, Park Dolina Służewiecka czy Park Henrykowski), Ośrodki Sportu i Kultury, a także Hangar 646 czy Galerie Handlowe. Osiedla znajdują się w centrum miasta lub w spokojnej, zielonej okolicy z doskonale rozwiniętą infrastrukturą miejską. Wszystko zatem, czego potrzebujesz w codziennym życiu, masz w zasięgu ręki.