Zakup mieszkania dla rodziny to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, często wiążąca się z koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego na wiele lat. Decydując się na taką inwestycję, należy zatem kierować się nie tylko swoimi bieżącymi potrzebami, ale również pomyśleć o przyszłości. Na jakich aspektach w szczególności warto się skoncentrować?
1. Metraż i funkcjonalny układ pomieszczeń
Kupując mieszkanie dla rodziny, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę liczbę domowników oraz ich indywidualne wymagania. Każda osoba powinna mieć zapewniony komfort, swobodę ruchu oraz odrobinę prywatności. O ile wspólny pokój dla dwójki małych dzieci nie stanowi problemu, o tyle z biegiem lat oddzielne pomieszczenia mogą okazać się niezbędne – wraz z wiekiem wzrasta potrzeba intymności. Warto zatem zdecydować się od razu na dwa pokoje, lub na jeden większy z możliwością postawienia w przyszłości ściany działowej.
W życiu rodziny bardzo ważna jest część wspólna, czyli kuchnia z salonem. Otwarta przestrzeń sprzyja intymnym rozmowom podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak gotowanie czy sprzątanie, a także obserwowanie bawiących się w salonie dzieci. Co ważne, pozwala na jednoczesne przygotowywanie posiłków i oglądanie telewizji bądź pomoc dzieciom w odrabianiu zadań domowych. Układ ten umożliwia również postawienie jednego większego stołu, dzięki czemu rodzina może wspólnie spożywać posiłki, a przy tym zyskać dodatkowe miejsce do zabawy. Wszyscy domownicy i goście mogą swobodnie przebywać w jednym pomieszczeniu.
W YIT wiemy, jak ważny jest metraż i funkcjonalny układ pomieszczeń dla całej rodziny, dlatego projektujemy lokale o różnej wielkości. Znajdziesz u nas zarówno mieszkania z dwoma, jak i większą liczbą pokoi, a także duże apartamenty i lokale z antresolą. Przy obliczaniu powierzchni stosujemy normę PN-ISO 9836:1997, odejmując piony oraz ścianki działowe. Płacisz zatem jedynie za metraż, który będziesz mógł realnie wykorzystać.
2. Bezpieczeństwo i komfort
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest funkcjonalność samego obiektu. Powinien on zawierać szereg udogodnień ułatwiających rodzinie codzienne funkcjonowanie. W szczególności są to podjazdy dla wózków, windy i całodobowy monitoring. Dzięki nim, wychodząc z dzieckiem na spacer, nie potrzebujesz pomocy sąsiadów, by znieść lub wnieść wózek, a także zyskujesz poczucie bezpieczeństwa. Starsze dzieci mogą swobodnie bawić się na terenie osiedla bez ryzyka, że wybiegną za teren ogrodzenia. Nie musisz się również martwić o wizytę nieproszonych osób z zewnątrz czy złodziei, gdyż nad wszystkim czuwa pracownik ochrony.
Osiedle powinno także posiadać wewnętrzny parking z wydzielonymi miejscami postojowymi oraz komórki lokatorskie, będące przechowalnią m.in. dla rowerów czy sprzętu sezonowego. Dzięki temu będziesz mieć samochód zawsze w pobliżu i zyskasz dodatkową przestrzeń na przedmioty, które są zbędne w domu na co dzień. Dbając o bezpieczeństwo i komfort naszych mieszkańców, wszystkie inwestycje wyposażamy zarówno w całodobowy monitoring, podziemne i naziemne parkingi, windy, jak i komórki lokatorskie.
3. Atrakcyjne otoczenie
Jednym z kluczowych aspektów determinujących wybór mieszkania dla rodziny jest lokalizacja. Dzielnica powinna być cicha i spokojna, a jednocześnie dobrze skomunikowana z centrum. W najbliższej okolicy muszą znajdować się sklepy spożywcze, apteki, przychodnia lekarska oraz jednostki oświatowe, takie jak szkoła czy przedszkole. Równie ważna jest łatwość dojazdu do miejsca pracy oraz rodziny czy przyjaciół. W bliskim sąsiedztwie osiedla nie może zabraknąć terenów zielonych oraz obiektów rozrywkowych i sportowych, zapewniających dzieciom niezbędny ruch.
Należy również zwrócić uwagę na otoczenie inwestycji. Przede wszystkim powinno być pełne zieleni oraz wyposażone w atestowany plac zabaw dla najmłodszych, a dla starszych – miejsca do uprawiania sportu i grillowania. Nie może zabraknąć przestrzeni do swobodnej zabawy, urządzenia pikniku w okresie wiosenno-letnim, a także wewnętrznych chodników i ławeczek, umożliwiających przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dzięki tym aspektom możliwe będzie zarówno nawiązywanie pierwszych przyjaźni z rówieśnikami, zdobywanie drogocennych doświadczeń, jak i budowanie silnej społeczności lokalnej.
Zgodnie z autorską koncepcją „More Life in Yards”, aranżujemy unikatowe przestrzenie wspólne, które sprzyjają rodzinnej zabawie oraz budowaniu więzi sąsiedzkich. We wszystkich naszych inwestycjach wydzielamy trzy główne strefy: relaksu, aktywności oraz tzw. socjalną, służącą integracji z innymi osobami. Budynki otoczone są bogatą zielenią, a osiedla wyposażone w place zabaw, boiska czy miejsca do grillowania. Dbając o komfort naszych mieszkańców, projektujemy także przestrzenie wspólne z licznymi ławeczkami, stolikami oraz chodnikami. Nieustannie staramy się rozwijać koncepcję „More Life in Yards” oraz dopasowywać ją do zmieniających się trendów i potrzeb naszych mieszkańców.