• Wokół nas
  • 26.05.2024
  • 1855 wyświetleń

Zabłocie – tętniąca życiem postindustrialna część Krakowa, w której warto zamieszkać

Zabłocie to postindustrialny, prestiżowy i cieszący się popularnością mieszkańców obszar Krakowa. Od dłuższego czasu uchodzi również za doskonałe miejsce do zamieszkania. Wpływa na to wiele czynników: bliskość Rynku Głównego, Kazimierza oraz innych istotnych lokalizacji w mieście. Powodów, dla których warto wybrać Zabłocie jako miejsce kupna mieszkania, jest znacznie więcej.

 

Historia krakowskiego Zabłocia

Zabłocie zostało przyłączone do Krakowa dopiero na początku XX wieku. Wcześniej było przedmieściem Podgórza, czyli osobnego miasta, sąsiadującego z dawną stolicą Polski. Wówczas na tym terenie funkcjonowały większe i mniejsze fabryki produkujące m.in. szkło, kosmetyki i spożywcze przetwory. Przemysłowy biznes działał na tym terenie jeszcze do końca PRL-u. Po 1989 roku Zabłocie podupadło, a jego industrialny charakter przestał być tak wyraźny.

Po przyłączeniu do Krakowa obszar ten zaczęto rewitalizować. Wybudowano Most Kotlarski, łączący Grzegórzki z Zabłociem, a dawne fabryki zamieniły się w budynki mieszkalne, instytucje kulturalne i lokale usługowe. Prestiż dzielnicy podniosła także powstała na jej terenie Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Krakowskie Szkoły Artystyczne. Program aktywizacji Zabłocia przyniósł efekty, a dynamiczny rozwój okolicy i jej popularność wśród mieszkańców miasta, jak i turystów, jest ogromna do dziś.

 

Kulturowe i historyczne serce miasta

Jednym z powodów, dla których Zabłocie jest tak chętnie odwiedzanym miejscem, jest jego wartość kulturowa i historyczna. To właśnie tutaj mieściła się Fabryka Emalia zarządzana przez Oskara Schindlera. Obecnie na jej terenie działają dwie instytucje – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. W pierwszej z nich znajduje się stała wystawa dokumentująca okres niemieckiej okupacji miasta w latach 1939–1945, ponieważ intencją muzeum jest pokazanie dziejów fabryki przy ul. Lipowej 4 w szerszym kontekście historycznym. Eksponaty muzealne zostały uzupełnione bogatą dokumentacją fotograficzną i archiwalną, pochodzącą ze zbiorów polskich i zagranicznych.

imageac9f.png

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK prezentuje natomiast dzieła sztuki nowoczesnej ze szczególnym uwzględnieniem dwóch ostatnich dziesięcioleci. Wystawienniczym kontekstem dla sztuki najnowszej jest powojenna awangarda i konceptualizm. Sztuce współczesnej w muzeum towarzyszą projekty edukacyjne, badawcze i wydawnicze. Organizowane są także warsztaty m.in. rysowania portretów, tworzenia komiksów czy haftowania dla wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaków po seniorów. Z kolei latem na terenie MOCAK-u działa miejskie kino letnie z darmowymi pokazami klasyki dzieł filmowych.

Ciekawym miejscem w MOCAK-u jest biblioteka, która oferuje swój księgozbiór każdemu zainteresowanemu sztuką współczesną, humanistyką oraz szeroko pojętą kulturą. Znajdziemy tam katalogi wystaw, monografie artystów, albumy oraz publikacje wydawnictwa Muzeum Sztuki Współczesnej. W przestrzeni biblioteki organizowane są dyskusje oraz projekty edukacyjno-artystyczne i wystawiennicze.

W budynku po Składzie Solnym w Krakowie przy ul. Na Zjeździe działa Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka, w którym również możemy zobaczyć ciekawe wystawy współczesnych artystów. CSW Wiewiórka jest również miejscem dla aktywistów, w którym powstają oddolne inicjatywy.

Zabłocie  (2).jpg

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić będąc na Zabłociu jest Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Został on założony w 1980 roku przez samego Tadeusza Kantora. W ośrodku przy ul. Nadwiślańskiej 2/4 można zobaczyć kolekcję dzieł teatralnych ze spektakli Tadeusza Kantora. Do Cricoteki można wybrać się również na koncerty, spektakle, pokazy filmowe i warsztaty dla dzieci oraz dorosłych. Sam budynek, w którym znajduje się ośrodek Tadeusza Kantora ma ciekawą historię. Stanowi połączenie zabytkowej elektrowni i nowoczesnej konstrukcji. Inspiracją do projektu nowej części budynku był rysunek Tadeusza Kantora ,,Człowiek ze stołem”.

Miejsce jest zdecydowanie warte odwiedzenia ze względu na wystawy oraz wydarzenia jak i na budynek, w którym się znajduje.

 

Miejska infrastruktura w zasięgu ręki

To, co wyróżnia Zabłocie na tle innych krakowskich obszarów, to dostęp do miejskiej infrastruktury. Dookoła znaleźć można bowiem przedszkola, szkoły, sklepy spożywcze czy odzieżowe. Niedaleko znajduje się Galeria Kazimierz – centrum handlowe z szeroką ofertą zakupową, kinem oraz lokalami gastronomicznymi. Nieco dalej, w zasięgu kilku przystanków autobusowych, położona jest Bonarka City Center – kolejna, tym razem większa galeria handlowa. Tuż obok skorzystasz z siłowni i znajdziesz biura jednych z największych korporacji w Krakowie.

Zabłocie jest także świetnie połączone z Placem Bohaterów Getta oraz resztą terenów urokliwego Podgórza. W tych okolicach skosztujesz przysmaków z całego świata. Funkcjonują tam amerykańskie, tajskie, wietnamskie, włoskie, hiszpańskie, a nawet japońskie restauracje. Zresztą, zjedzenie pysznego obiadu nie stanowi problemu również na samym Zabłociu. W sąsiedztwie nie brakuje klimatycznych knajpek z urokliwymi ogródkami, serwujących aromatyczne jedzenie.

Zabłocie  (3).jpg

Niedaleko Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK działa Hala Lipowa, czyli pierwszy halowy koncept gastronomiczny w Krakowie. W ciągu dnia zjemy tam street food z różnych stron świata, a w nocy wybierzemy się na imprezę i napijemy wina, kratowego piwa oraz klasycznych koktajli. Odpocząć można także na bulwarach lub w parku, który powstał na terenie dawnej stacji towarowej Kraków-Wisła i w którym zaaranżowano przestrzeń piknikową, plac zabaw, miejską farmę i łąkę kwietną.

Na atrakcyjność Zabłocia wpływa przede wszystkim dogodna lokalizacja. Dzięki tramwajom można szybko przemieścić się w dowolną część miasta. Kursuje tam również pociąg, w który można wsiąść na stacji kolejowej Kraków-Zabłocie. Bez problemu zawiezie on na lotnisko, do Wieliczki czy do pobliskich sanatoriów i kurortów.

 

Zabłocie – tutaj warto zamieszkać

Od lat Zabłocie uchodzi za jeden z najatrakcyjniejszych obszarów do zamieszkania ze względu na lokalizację, bliskość centrum miasta, otoczenie instytucji kulturalnych, historycznych i edukacyjnych oraz biznesu. Duża liczba miejsc pracy sprawia, że nowe mieszkania są w tym rejonie chętnie kupowane, zarówno na własność, jak i w celach inwestycyjnych, czyli np. na wynajem dla pracowników firm z siedzibą na Zabłociu.

Ponadto teren ten cieszy się zainteresowaniem deweloperów i inwestorów. Zabłocie dynamicznie się rozrasta, choć w sposób bardzo zrównoważony i zgodny z postindustrialnym charakterem okolicy. Jedną z takich inwestycji jest realizowana przez YIT Portowa Zabłocie, która harmonijnie wkomponuje się w miejski krajobraz. Butikowy projekt nawiązuje wyglądem do historycznego ceglanego budynku sąsiadującej dawnej chłodni portowej. Na dziedzińcu inwestycji Portowa Zabłocie zaprojektowana została duża strefa społeczna z pokaźnym stołem, podestem idealnym do uprawiania rozmaitych aktywności oraz ławkami zbudowanymi według indywidualnego projektu, które także mogą pełnić funkcję miejsc do ćwiczeń.

UCEES-POR2-widok02-final04.jpg

Nowa inwestycja YIT – Portowa Zabłocie doskonale oddaje charakter tętniącej życiem okolicy. Jeśli chcesz zamieszkać w sercu Krakowa, otoczony zielenią, urokliwymi kafejkami i knajpami, współczesną sztuką oraz poruszającą historią, koniecznie sprawdź naszą ofertę mieszkaniową: https://www.yit.pl/krakow/portowa-zablocie.