• Wokół nas
  • 11.05.2023
  • 3751 wyświetleń

Sąsiedzki savoir-vivre. Jak dbać o relacje z sąsiadami?

Wiosną chętnie wychodzimy z domów i cieszymy się aktywnościami na świeżym powietrzu. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury zachęcają nas do dzielenia tego czasu z bliskimi. Zapraszając znajomych na przyjęcie w ogrodzie, warto pamiętać jednak o sąsiedzkim savoir-vivre, czyli zbiorze zasadach postępowania, które pomagają w utrzymaniu dobrych relacji z sąsiadami. Kierując się nim, można zapewnić komfort okolicznym mieszkańcom i nie przeszkadzać w korzystaniu z wiosennej pogody.

Komunikacja z sąsiadami to podstawa

Zanim zorganizujesz imprezę, która nie obejdzie się bez muzyki i głośnych rozmów, nie zapomnij uprzedzić sąsiadów o swoich planach. Najlepszym rozwiązaniem będzie osobista wizyta. Dzień przed przyjęciem zapukaj do drzwi osób mieszkających w pobliżu i powiedz im o swoich zamiarach. To pozwoli im na odpowiednie zaplanowanie swojego czasu oraz zapobiegnie ewentualnym kłótniom. Na relacje z okolicznymi mieszkańcami z pewnością korzystnie wpłynie również zaproszenie na przyjęcie. Jeżeli nie zastałeś wszystkich sąsiadów bądź nie masz czasu na odwiedziny, wywieś kartkę z informacją o planowanej imprezie w widocznym miejscu np. na tablicy ogłoszeń w przestrzeni wspólnej. Bez względu na formę, w jakiej zdecydujesz się uprzedzić sąsiadów, pamiętaj, by przeprosić za ewentualne niedogodności, a także podać spodziewaną liczbę gości oraz godziny, o której zaczyna się impreza.imagedmffx.png

Nie zapominaj o ciszy nocnej. Choć to pojęcie nie pojawia się w pełnym brzmieniu w ustawach, to w polskim kodeksie wykroczeń pojawia się zapis o „zakłócaniu poprzez krzyk, hałas, alarm lub inne wybryki spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego”. Ponadto cisza nocna może być uregulowana przez spółdzielnię mieszkaniową dlatego, zanim zorganizujesz imprezę, zapoznaj się z regulaminem. W tonie jest mimo wszystko ściszenie muzyki i poproszenie gości o cichsze zachowanie w okolicach godziny 22:00.

Warto zaznaczyć, że hałas nie jest jedynym uciążliwym aspektem imprez organizowanych w blokach. O ile zapach gotowanych potraw może być kuszący (choć warto mieć na uwadze, że nie dla wszystkich), o tyle dym papierosowy może stanowić problem. Poproś więc palących gości, by w razie potrzeby wyszli przed blok. Pamiętaj też o popielniczce, aby nie zaśmiecać trawnika czy chodnika.

 

Dbaj o czystość i porządek

Kolejną zasadą, którą warto się kierować, jest dbanie o czystość i porządek. Tę regułę można realizować na wiele różnych sposobów. Wiosenno-letnie spotkania ze znajomymi często generują duże ilości odpadów. Wiatr może z łatwością przenieść je na posesje sąsiadów lub rozrzucić po całym osiedlu, dlatego nie zapomnij po zakończeniu imprezy dokładnie uprzątnąć balkon lub taras. Dzięki temu zarówno ty, jak i okoliczni mieszkańcy będziecie mogli w pełni cieszyć się widokiem otaczającej przyrody.

czystość i porządek_blog.jpg

Wiosna to także czas, w którym nasze czworonogi są o wiele bardziej aktywne. Psy odczuwają wzrost ilości i intensywności zapachów, co powoduje u nich ekscytację, a tym samym większe zapotrzebowanie na ruch. Udając się na przechadzkę z psem, nie zapomnij po nim posprzątać, dzięki czemu zapewnisz pełen komfort innym spacerowiczom. W pobliżu bloków mieszkalnych zawsze trzymaj psa na smyczy, szczególnie kiedy twój zwierzak jest duży. W ten sposób sąsiedzi będą mogli spacerować w pełnym poczuciu bezpieczeństwa.

Utrzymywanie porządku to nie tylko dbanie o czystość – to także zachowywanie porządku publicznego. Dlatego pamiętaj, by parkując samochód, nie blokować przejazdu i nie zastawiać miejsc, które nie są przeznaczone dla ciebie. Jeżeli zapraszasz gości, poinformuj ich o dostępnych miejscach postojowych w okolicy. Dzięki temu zarówno ty, jak i twoi bliscy, unikną odholowania i niepotrzebnych sporów.

 

Dobre relacje z sąsiadami to inwestycja długoterminowa

Przebywanie na słońcu powoduje wzrost poziomu endorfin we krwi, zwanych także hormonami szczęścia. To z kolei prowadzi do lepszego samopoczucia. Wykorzystaj więc okres wiosenny, kiedy słońce gości częściej na niebie, na budowanie długofalowych relacji z okolicznymi mieszkańcami. Zacznij od prostych gestów, takich jak powiedzenie „dzień dobry” na klatce schodowej. Nie zapominaj o uśmiechu. W następnym kroku możesz zdecydować się na krótką konwersację. Podczas wjeżdżania windą na piętro zapytaj sąsiada o pogodę, samopoczucie, imię psa lub kwestie osiedlowe. Dzięki zwykłym rozmowom lepiej poznasz osoby mieszkające obok.

Pamiętaj o oferowaniu pomocy w miarę możliwości. Tak proste uczynki, jak przytrzymanie drzwi, wniesienie zakupów do mieszkania czy sprowadzenie roweru z wyższych pięter zajmują zaledwie kilka minut, a sprawiają, że sąsiedzi będą postrzegali cię jako osobę uczynną i z czasem będą odwzajemniać twoją pomoc.

relacje z sąsiadmi_blog.jpg

W budowaniu dobrych relacji z osobami mieszkającymi obok można kierować się przykładem Finów. Mieszkańcy najszczęśliwszego kraju na świecie wspólnie dbają o swoje otoczenie i jego zrównoważony rozwój. Sadzenie drzew czy sprzątanie osiedla przysłuży się nie tylko planecie, ale także korzystnie wpłynie na atmosferę w bloku i na osiedlu.

Odpowiednia komunikacja, przestrzeganie ciszy nocnej czy dbałość o porządek to nie wszystko, ponieważ zasad dobrego współżycia sąsiedzkiego można wymienić jeszcze wiele. Jednak wszystkie z nich sprowadzają się do jednej, najprostszej zasady przyzwoitości. Przed podjęciem działania, które może wpłynąć na okolicznych mieszkańców, zadaj sobie pytanie „Jak ja bym zareagował(a), gdyby mnie to spotkało?” i „Czego oczekiwał(a)bym od moich sąsiadów w tej sytuacji?”. Pamiętaj, że dobre relacje z sąsiadami to inwestycja długoterminowa, którą buduje się poprzez drobne gesty, życzliwość i wspólne inicjatywy.