• Wokół nas
  • 10.08.2023
  • 3600 wyświetleń

Lato w Finlandii: Jak zorganizować wyjazd i co zobaczyć?

Urlop często spędzamy w zagranicznych kurortach, gdzie mamy gwarancję słonecznej pogody, a oferta all inclusive zachęca do pozostania na terenie hotelu. Są jednak miejsca, które warto odwiedzić latem ze względu na niesamowite widoki i aktywności, które można wówczas zaplanować. Jednym z takich kierunków jest Finlandia. Kraj zachwyca o tej porze roku scenerią, atrakcjami i turystycznymi możliwościami.


Finlandia kojarzy się głównie z zimowym krajobrazem, urokliwą Wioską Świętego Mikołaja, stadami reniferów, zorzą polarną i typowymi dla chłodnej pory roku atrakcjami. Tymczasem ten nordycki kraj ma wiele do zaoferowania także latem. Od czerwca do sierpnia dni są długie i słoneczne. Przyroda zachwyca oraz zachęca do aktywności. A tych w Finlandii jest naprawdę dużo.

 

Laponia latem

Północna Finlandia to nie tylko zimowa kraina. Latem zachwyca swoim krajobrazem – jeziorami, lasami i wzgórzami, które rozciągają się po horyzont i aż proszą się o niespieszne wycieczki. Wakacje w Laponii sprzyjają również spędzaniu czasu nad wodą, grze w golfa oraz korzystaniu z pięknych letnich dni. Ponadto w tej części Finlandii pooddychasz najczystszym na świecie powietrzem.

Turystyczną atrakcją cieszącą się popularnością latem jest Husky Park. Zamieszkują go głównie psy, w tym syberyjskie husky i wilczury, ale też rude i arktyczne lisy, które w trakcie wakacji odpoczywają w ośrodku. Miłośnicy zwierząt będą zachwyceni wycieczką po parku, której towarzyszy przewodnik zdradzający podczas spaceru ciekawostki dotyczące psich ras.

imagewcvk.png

Będąc w Laponii latem, nie sposób przejść obojętnie obok wioski elfów. Tonttula Elves Village jest magicznym miejscem, pełnym drewnianych domków typowych dla fińskiego krajobrazu. Jej twórcy zorganizowali tam skansen, w którym można zobaczyć kościółek, starą kuźnię czy klasyczną fińską łaźnię. Nie brakuje tam również elfich domków. Wnętrza niewielkich budynków zostały urządzone tak, aby obrazować codzienne życie mitycznych istot. Na uwagę zasługuje Seita Stone, czyli tajemnicze, podziemne królestwo goblinów. Wystarczy uchylić drewniane drzwi, aby przenieść się do niezwykłego świata.

 

Lato w Finlandii i niezapomniane przeżycia

Spływy kajakowe, trekkingi, jazda rowerem, spanie w namiocie – każda z tych rzeczy składa się na idealne lato w Finlandii. Kraj oferuje bowiem szerokie spektrum aktywności outdoorowych. Jedną z nich jest wędrówka szlakiem Hetta-Pallas, która wiedzie przez Park Narodowy Pallas-Yllästunturi. Pokonanie trasy zajmuje kilka dni, ale doznania są niezapomniane. Nie musisz rezerwować noclegów i zastanawiać się nad logistyką wyprawy. Po drodze znajdziesz schroniska, bary i chatki, w których przeczekasz, gdy pogoda się popsuje. Zaopatrz się koniecznie w wygodne buty i podstawowy ekwipunek podróżniczy. Zabierz aparat fotograficzny, aby uchwycić przepiękne krajobrazy, które napotkasz po drodze.

2_cut.jpg

Finlandia to przede wszystkim kraina wielu jezior. Trudno się więc dziwić, że jest tam wiele turystycznych miejsc, oferujących latem wszelakie aktywności związane z wodą, jak na przykład spływy kajakowe. Wakacje to idealny moment do spędzania w ten sposób czasu. Miłośnicy przyrody z pewnością pokochają wyspę Ukko z wieloma jaskiniami, które można zwiedzać oraz miejscami do wspinaczki. Mieszkańcy uważają wyspę za niemalże święte miejsce. Nazwą nawiązuje do pogańskiego boga Ukko, któremu przypisuje się atrybuty nieba, pogody, roślin oraz innych naturalnych rzeczy. Dla turystów to natomiast idealna destynacja na spędzenie bajecznego urlopu.

Niezapomniane wspomnienia gwarantuje wycieczka do wioski Muminków. Bajka Tove Jansson rozsławiła Finlandię jako kierunek turystyczny. Finowie wykorzystali tę okazję, tworząc Świat Muminków, położony 17 km od Turku, na wyspie Kailo. Wielki niebieski dom, w którym mieszka cała rodzinka Muminków jest otwarty dla zwiedzających. Można bez przeszkód podejrzeć, co dzieje się w pokojach każdego z bohaterów bajki i przenieść się do dziecięcego świata wyobraźni. W położonym na terenie parku amfiteatrze wystawiane są przedstawienia na podstawie historii tej nietypowej rodzinki. Przechadzając się po tamtejszych alejkach, można spotkać postaci z bajki. Wioska Muminków to wspaniała letnia atrakcja, która jest czynna tylko od czerwca do sierpnia.

 

Helsinki w letnim wydaniu

Będąc latem w Finlandii, warto zaplanować wycieczkę do stolicy kraju – Helsinek. Kilka dni w mieście urozmaici wycieczkę spędzaną na łonie natury. Helsinki to kameralna metropolia. Leży na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach, a przy tym ma wiele do zaoferowania turystom. Co ważne, najciekawsze miejsca zlokalizowane są w samym centrum, dlatego miasto można zwiedzać pieszo.

Jednym z miejsc, którego nie należy omijać, jest Plac Senacki w Helsinkach. To najbardziej reprezentacyjne miejsce w stolicy, znajdujące się niedaleko innych architektonicznych perełek, jak np. katedry luterańskiej wybudowanej w neoklasycystycznym stylu. W krypcie świątyni znajduje się obecnie kawiarnia, w której odpoczniesz po miejskich wojażach. Z Placu Senackiego niedaleko jest do nadbrzeża. Przejdziesz do niego malowniczym parkiem Esplanadi, zwanym też Espa. W ciepłe, letnie dni przyjemnie zwiedza się także helsiński port. Niedaleko znajduje się również Sobór Uspieński, czyli najważniejsza w Helsinkach świątynia Kościoła Prawosławnego.

3_cut.jpg

Przy przystani funkcjonuje hala targowa Vanha kauppahalli. W środku kupisz zarówno wyroby artystyczne, lokalne pamiątki, jak i spróbujesz fińskich przysmaków, w tym mięsa z łosia czy renifera. Z portu dostaniesz się promem do leżącego na wyspie fortu Suomenlinna. Wyspę z fortem zamieszkuje około 800 osób. Latem odbywają się tu liczne festiwale, koncerty i inne wydarzenia, w których chętnie uczestniczą tak samo Finowie, jak i zagraniczni turyści.

Wakacje w Finlandii oferują niezapomniane doznania i różnorodność atrakcji. Latem nordycki kraj prezentuje się w pełnej okazałości, kusi długimi, słonecznymi dniami i ożywioną przyrodą. Północna Finlandia, znana z uroku zimowej scenerii, odsłania się jako raj dla miłośników aktywnego wypoczynku latem. Zróżnicowane możliwości spędzania czasu nad wodą, eksploracja jezior, lasów i wzgórz oraz wizyta w malowniczych wioskach to tylko część atrakcji, które czekają na turystów. Oferowane spływy kajakowe, trekkingi i jazda na rowerze zapewniają niezapomniane przygody wśród dziewiczej przyrody. Każdy z rejonów kraju czeka na odkrycie i ma coś ciekawego do zaoferowania.