• Smart living
  • Design
  • 28.01.2022
  • 1902 wyświetleń

Pokój dla dziecka - jak urządzić?

Pokój dla dziecka musi być przede wszystkim funkcjonalny, czyli dostosowany do jego aktualnych potrzeb i możliwości. Musi rosnąć wraz z nim oraz sprzyjać jego rozwojowi. Jak odpowiednio urządzić takie wnętrze? Poznaj nasze sposoby.

 

Wiek i płeć ma znaczenie

Urządzając pokój dla dziecka, wykorzystaj takie kolory i przedmioty, które pobudzą jego wyobraźnię. Pamiętaj, że co jakiś czas będziesz musiał zmieniać wystrój, przede wszystkim meble czy aranżację ścian. O ile dla noworodka tapeta w misie czy zastosowana kolorystyka nie mają większego znaczenia, o tyle dla kilkuletniego dziecka, a tym bardziej nastolatka, już tak. Myśl zatem przyszłościowo - wybierz pastelowe kolory, meble z możliwością regulacji oraz wygodne biurko i krzesło. Zadbaj także o odpowiednią przestrzeń do zabawy oraz pudełka na różne przedmioty, w tym zabawki. Niezależnie od wieku pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa oraz zastosowaniu praktycznych rozwiązań - niektórych rzeczy nie ominiesz, takich jak malowanie kredką po ścianie czy wchodzenia w dosłownie każdy kąt. Musisz się na to zatem dobrze przygotować.

akapi1.pngWyznacz strefy dedykowane

Pierwotnie pokój dla dziecka jest wyłącznie miejscem do spania i rozrywki, z czasem jednak zmienia swoją funkcję – staje się również miejscem do nauki. Zastanawiasz się, jak to pogodzić? Wystarczy, że wyznaczysz strefy na poszczególne aktywności i będziesz się ich trzymać. Podziel je na takie obszary, jak odpoczynek, zabawa i nauka. Pamiętaj, że każdy z nich musisz odpowiednio przygotować, aby spełniał założoną funkcję oraz ułatwiał dziecku codzienne funkcjonowanie.

kacik zabaw dziecko.png

Co powinno znajdować się w strefie odpoczynku? W szczególności łóżko z możliwością regulacji bądź wygodna, rozkładana kanapa (niech rośnie wraz z dzieckiem, dzięki czemu zaoszczędzisz środki na np. rozwój jego zainteresowań), a także stolik nocny z lampką do czytania. W pobliżu może znajdować się także komoda i szafa, gdzie znajdą się wszystkie niezbędne rzeczy (pamiętaj, że dziecko szybko wyrasta m.in. z ubrań czy poszczególnych zabawek). W strefie zabawy zaś w szczególności umieść miękki dywan (dzieci lubią bawić się głównie na podłodze), niewielki stolik z krzesłami oraz duże kosze na zabawki (dzięki temu utrzymasz względny porządek).

Stwórz także specjalny kącik poświęcony zainteresowaniom swojej pociechy (malarski, rękodzielniczy czy muzyczny). Jeśli dziecko chodzi do szkoły, pamiętaj również o zaplanowaniu przestrzeni przeznaczonej wyłącznie do nauki. Powinno się w niej znaleźć wygodne biurko, regulowane krzesło oraz szuflady do przechowywania materiałów - unikaj tych zbędnych, które będą rozpraszać dziecko podczas zdobywania wiedzy). Pomyśl o tablicy korkowej nad biurkiem, gdzie dziecko mogłoby powiesić m.in. swój plan zajęć czy listę zadań do wykonania.

 

Pamiętaj o oświetleniu

lampa dziecko.png

Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie. Pamiętaj, że pokój dziecka pełni wiele funkcji na raz - jest jednocześnie sypialnią oraz miejscem do zabawy i nauki. Musi równolegle odpowiadać na różne potrzeby, które dodatkowo zmieniają się wraz z wiekiem oraz rozwojem pociechy. Wyposaż zatem przestrzeń w kilka różnych źródeł światła, przede wszystkim w oświetlenie sufitowe, lampkę nocną oraz lampkę przeznaczoną do nauki. Rozważ też zastosowanie centralnego oświetlenia w formie wiszącej lampy, wytwarzającej jasne i równomiernie rozproszone światło. Staraj się, by wszystkie punkty światła były zharmonizowane ze sobą oraz urządzonym wnętrzem.