• Design
  • Wokół nas
  • 17.12.2021
  • 1643 wyświetleń

Jak wygląd pomieszczenia wpływa na nastrój?

Nasze samopoczucie zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest przestrzeń, w której spędzamy czas. Projektując mieszkanie trzeba więc wziąć pod uwagę, jak wygląd wnętrza może wpłynąć na nastrój czy efektywność. Idealne warunki we własnych czterech kątach można stworzyć przy pomocy architekta lub samodzielnie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią ci to zadanie.

 

Światło w pomieszczeniu – czy wpływa na nastrój?

Pierwszą myślą, która kojarzy się z pomieszczeniem pozytywnie wpływającym na nastrój, jest dobór odpowiedniego światła. Może sprawić bowiem, że mieszkanie stanie się większe optycznie oraz radośniejsze. Jego dostatek niesie też wiele korzyści zdrowotnych. Duża ekspozycja na promienie słoneczne powoduje, że nasze hormony lepiej pracują. Zwiększa się produkcja witaminy D, na której niedobór cierpi wiele osób, szczególnie zimą. Ponadto naturalne światło wpływa korzystnie na poziom energii i ogólnej motywacji.

Najważniejsze w sposobie dostarczenia do pomieszczania naturalnego światła jest rozmieszczenie okien oraz dopasowanie ich rozmiarów do metrażu każdego pokoju i jego stylu. Należy o tym pomyśleć już na samym początku, podczas projektowania wymarzonego domu lub adaptacji gotowych pomieszczeń. Dla przykładu, w salonie z aneksem kuchennym sprawdzą się większe okna, przez które do pomieszczenia wpadnie więcej światła. W takich warunkach wypoczywanie na kanapie, czytanie ulubionej książki czy gotowanie przyniosą więcej radości. Naturalne światło przyda się także w gabinecie, żeby zwiększyć efektywność. Szerokie okno i postawione naprzeciwko biurko nadadzą się świetnie do pracy i nauki. Światło będzie padać bezpośrednio na miejsce wykonywania codziennych obowiązków, a gdy poczujesz, że zmęczyły ci się oczy od patrzenia w monitor komputera, wystarczy, że przez chwilę spojrzysz przez okno i dasz im odpocząć.

Gdy zajdzie słońce, musisz doświetlić pomieszczenia światłem sztucznym. W tym przypadku twój nastrój może zależeć m.in. od jego barwy, rodzaju żarówki lub stylu kinkietu, jaki wybierzesz do zamontowania na ścianie. W pokojach przeznaczonych do odpoczynku postaw na klimatyczne lampy stojące, które zbudują odpowiedni nastrój i poprawią samopoczucie. Koniecznie zamontuj w nich żarówki o ciepłym żółtym świetle, które sprzyja rozluźnieniu mięśni i uspokaja. Każdy wieczór będzie wtedy idealnym momentem na relaks w klimatycznie oświetlonym pomieszczeniu. Pokoje, w których musisz skupić się na pracy nawet o późnych godzinach, doświetl natomiast zimnym białym światłem. Zapobiega ono apatii, dodaje energii i pobudza do działania. Pomaga także lepiej skupić się na wykonywanych czynnościach.

 

Kolory ścian w pomieszczeniu a nastrój

Aranżacja pomieszczenia wpływającego na nastrój nie może odbyć się bez doboru optymalnej kolorystyki ścian. Powinno się ją również dopasować do charakteru poszczególnych pokoi oraz ich metrażu. W niewielkich mieszkaniach lepiej zrezygnować z intensywnych, ciemnych barw, które je pomniejszą. Warto za to postawić na jasne kolory, które rozszerzą optycznie przestrzeń. Większe i bardziej przestronne pomieszczenia będą świetnie wyglądać, gdy do pomalowania niektórych fragmentów ścian użyjesz ciemniejszych kolorów, a nawet czerni. Niech stanowią uzupełnienie jasnych barw, stanowiących kolorystyczną podstawę pomieszczenia. W nasłonecznionych pokojach można zdecydować się na ciemniejsze barwy. Słabiej oświetlone zakamarki mieszkania warto jednak rozświetlić jasnymi odcieniami.

Na nastrój wpływa również temperatura kolorów. Ciepłe odcienie będą świetnie pasować do sypialni. Są niezastąpione w tworzeniu przytulnego nastroju. Zimne natomiast pomagają zebrać myśli i się wyciszyć – warto zastosować je w gabinecie, kuchni albo łazience. Unikaj w tych pomieszczeniach jaskrawych kolorów. Intensywny róż, pomarańczowy, żółty czy czerwony będzie rozpraszać twoją uwagę. Może też sprawiać, że będziesz bardziej zestresowany, niespokojny, a po całym dniu wykonywania obowiązków odbierze ci resztę energii.

 

Harmonia i estetyka

Dla wielu osób przebywanie w pięknych wnętrzach, wypełnionych ozdobami oraz akcesoriami, które idealnie wpasowują się w ich gust, jest bardzo ważne. Aranżacja mieszkania według własnej wizji daje poczucie szczęścia, spełnienia i pozwala wprowadzić w przestrzeń miejsce na codzienne rytuały. Żeby uzyskać taki efekt, warto zainwestować w personalizację mebli i innych dodatków, które znajdą się w mieszkaniu. Wybierz kanapę w ulubionym kolorze, dobierz do niej eleganckie poduszki, a na stoliku postaw zdjęcia najbliższych, książki oraz ozdoby, które mają dla ciebie duże znaczenie. Podobnie wyposażyć możesz każdy inny pokój, dbając przy tym o estetykę.

Architekci wnętrz nie bez powodu coraz częściej używają w swoich projektach proekologicznych rozwiązań. Działanie zgodnie z naturą i życie w otoczeniu elementów, które do niej nawiązują, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie oraz kondycję psychiczną. Wykorzystuj ponownie i poddawaj recyklingowi meble oraz przedmioty, aby ozdobić pokoje. W nurt zrównoważonego sposobu dekoracji wnętrz zaliczają się także rękodzieła. Zakupisz je u lokalnych rzemieślników lub na targach okazjonalnych, możesz także wykonać je sam. Ogranicz również ilość dekoracji. Minimalizm jest jednym z trendów w urządzaniu wnętrz. 

Przestrzeń, która daje spokój

Zacznij od zainstalowania w swoim salonie lub sypialni biokominka. Jest idealną alternatywą dla tradycyjnego kominka, a jego nowoczesne warianty zamiast drewna używają biopaliwa, dzięki czemu nie emitują żadnych nieprzyjemnych zapachów ani dymu. Wystarczy, że zapalisz biokominek, rozsiądziesz się wygodnie z herbatą w ręce i możesz cieszyć się wyjątkowym uczuciem przytulności w pomieszczeniu. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca, rozstaw w pokoju zapachowe świece i rozpal je, gdy nadejdzie czas odpoczynku. Widok subtelnie migoczących płomyków ognia z pewnością wprawi cię w dobry humor. Na płycie grzewczej w kuchni postaw rondelek wypełniony pomarańczami, goździkami, cynamonem, żurawiną oraz igłami świerku, po czym zalej wszystko wodą i podgrzej. Uwalniający się z tej mieszanki aromat rozniesie się w mieszkaniu i niemal natychmiast poprawi nastrój wszystkich domowników.

Aranżując mieszkanie warto pomyśleć o odpowiednich elementach, które wpłyną na twój nastrój. Decydując się na powyższe rozwiązania będziesz miał pewność, że w swoim domu lub mieszkaniu będziesz czuł się dobrze, znajdziesz motywację do pracy, zbierzesz myśli lub się zrelaksujesz.