• Design
  • 21.08.2024
  • 1526 wyświetleń

Dywan w mieszkaniu. Jaki wybrać, by pasował do wystroju wnętrza?

Chcesz wizualnie ocieplić wnętrze mieszkania? Połóż na podłodze dywan. Sprawa jednak nie jest tak prosta, jak się wydaje. Nie każdy model będzie współgrał zarówno z wystrojem pomieszczenia, w którym się znajduje, jak i designem całego mieszkania.

Dywany to dodatek aranżacyjny, który od kilku sezonów cieszy się niemałą popularnością. Zawdzięcza ją sposobowi, w jaki wpływa na dane wnętrze. Nie tylko ociepla jego wygląd, ale także dodaje mu nietuzinkowego charakteru. Pełni więc funkcję dekoracyjną, podkreśla styl mieszkania, a do tego chroni podłogę przed zarysowaniami i stanowi świetną izolację termiczną. Nowoczesne modele dywanów wyróżniają się bogatą różnorodnością materiałów, kolorów, wzorów i rozmiarów, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś, co idealnie dopasuje się do twojego wnętrza.

 

W których pomieszczeniach położyć dywan?

Próbując odpowiedzieć na to pytanie, na myśl od razu przychodzi salon. Nic dziwnego – to tu spędzamy najwięcej czasu, relaksując się, rozmawiając z bliskimi czy czytając książki. Sprawdzi się w nim więc komfortowy dywan o miękkim włosiu, który umili odpoczynek po dniu spędzonym w pracy lub szkole. Rozważ zakup produktu o większym rozmiarze. Dzięki temu bez problemu zmieści się na nim sofa, fotel i stolik kawowy. Dywan naturalnie wyznaczy wówczas miejsce do wspólnego, rodzinnego relaksu.

Z kolei w sypialni dywan wprowadza poczucie komfortu. Dobrym miejscem na ten element wyposażania będzie przestrzeń przy krawędzi łóżka. Dzięki temu pierwszą rzeczą, jaką z samego rana poczują domownicy, nie będzie chłód podłogi, a przyjemny dotyk miękkiego włosia. Sypialnie nie są zazwyczaj dużymi pomieszczeniami. Warto więc dobrać do nich jasny dywan, który optycznie powiększy pokój. Ponadto stonowane kolory pozwalają lepiej wyciszyć się przed zaśnięciem.

imagedb6k.png

Dywan sprawdzi się także w pokoju dziecięcym. Przy jego wyborze kieruj się nie tylko względami estetycznymi, ale też praktycznymi. Dobierz produkt do wieku i preferencji swojej pociechy. Do tego pokoju pasować będą przede wszystkim miękkie dywany o krótkim włosiu, które zamortyzują ewentualny upadek podczas zabawy. Warto zastanowić się również nad produktem, który łatwo się pierze. Dywany w dziecięcych pokojach znacznie częściej się brudzą, a tym samym mogą potęgować alergie. Muszą więc być regularnie czyszczone.

Ostatnim pomieszczeniem, w którym kładziemy dywany, jest łazienka. W tym wypadku wybór powinien być podyktowany bezpieczeństwem. Jeśli położysz go przy prysznicu lub wannie, zapobiegniesz poślizgnięciu się na mokrych kafelkach. Zdecyduj się na produkt, który z jednej strony ma miękkie, estetyczne włosie, a z drugiej antypoślizgową powierzchnię i szybko wysycha.

Dywany tkane na płasko i odporne na zmienne warunki atmosferyczne możesz położyć także na balkonie. Dzięki nim nie tylko wyznaczysz strefy relaksu, ale także ochronisz płytki lub gres przed uszkodzeniem lub poplamieniem.

 

Jak dobrać dywan do wnętrza?

Wiesz już, w jakich pomieszczeniach warto położyć dywan. Teraz czas na dobór odpowiedniego produktu, uwzględniający styl aranżacji mieszkania i twoje potrzeby. Zastanów się na początek, na jakim materiale i sposobie wykonania tego elementu wystroju ci zależy. Dywany można podzielić na dwa rodzaje: te wykonane z materiałów naturalnych i te wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Naturalne włosie sprawdzi się z pewnością w sypialni i salonie, gdzie częściej będzie mieć kontakt ze skórą. Natomiast sztuczne tworzywa będą dobrym rozwiązaniem w trudniejszych warunkach, panujących w łazience czy na balkonie, gdzie łatwiej o rozwój bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów.

dywany_2.jpg

Na wybór dywanu wpływ powinna mieć także jego miękkość. Pomyśl więc, jaką gęstość i długość runa powinien mieć idealny dla ciebie produkt. Ilość włosia na dywanie decyduje zarówno o jego wyglądzie, jak i wadze. Zbyt rzadkie rozmieszczenie runa nie będzie prezentować się dobrze. Z drugiej strony, ciężkie, gęste dywany trudniej utrzymuje się w czystości. Warto znaleźć pomiędzy tymi parametrami zdrowy kompromis. Kwestie praktyczne i estetyczne godzi ze sobą dywan ze średniej długości włosiem, o ciekawym wzorze oraz w oryginalnym kolorze.

Kolejną ważną rzeczą wartą przemyślenia przed zakupem dywanu jest jego rozmiar. Produkt powinien być funkcjonalny i nie utrudniać korzystania z innych elementów wyposażenia mieszkania, takich jak drzwi do pokoju czy szafy. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze dywanu, zmierz dokładnie pomieszczenie. Sprawdź też, czy produkt będzie dobrze komponować się z aranżacją pokoju. Dobrze dobrany dywan powinien leżeć w odległości ok. 50 cm od ściany i swoim obwodem obejmować wszystkie meble, które na nim stoją, zostawiając przy tym min. 30 cm zapasu. Rozmiar dywanu związany jest także z metrażem mieszkania. Jeśli ma ozdobić niewielkie pomieszczenie, ważne, aby nie przytłaczał wielkością ani kolorem. W małym salonie, sypialni czy pokoju gościnnym sprawdzi się nieduży dodatek o stonowanym kolorze. Puszyste, mięsiste, duże dywany będą świetnie prezentować się w przestronnych wnętrzach.


Najpopularniejsze rodzaje dywanów

Rozmiar i funkcjonalność dywanów to tylko niektóre aspekty, które należy rozważyć podczas kupna tego elementu wyposażenia wnętrza. Kolejnym jest jego wygląd. Dywany są przecież jedną z najistotniejszych dekoracji mieszkania. Jeśli chcesz mieć ozdobę, która będzie cieszyć oko przez lata, postaw na trzy poniższe rodzaje opierające się chwilowym trendom.

1) Natura na pierwszym miejscu 

Aranżacyjne rozwiązania nawiązujące do motywu natury i ekologii zajmują od lat pierwsze miejsce w zestawieniu wnętrzarskich trendów. Nie inaczej jest w przypadku dywanów. Najwyraźniej przebija się rozwiązanie „less is more” oraz „zero waste”. To produkty wykonane z naturalnych materiałów – wełny, bawełny, jedwabiu czy juty – wyróżniające się ciekawą fakturą i jednocześnie utrzymujące się w stonowanej kolorystyce. Barwy takich dywanów to spokojne, ciepłe tonacje, pasujące do mieszkań urządzonych w stylu eko. Doskonale komponują się z drewnianymi elementami aranżacyjnymi oraz tymi wykonanymi z bardziej surowych komponentów, takich jak kamień naturalny.

dywany_3.jpg

 2) W stylu vintage

Choć określenie „vintage” wyszło już z popularnego obiegu słów określających wnętrzarskie trendy, to w przypadku dywanów wciąż cieszy się powodzeniem. Mówiąc o dywanach vintage, najczęściej mamy na myśli te stylizowane na perskie modele. Dawniej występowały głównie w tonacji bordowej, ale obecnie możemy podziwiać je w całej gamie kolorystycznej. Perskie dywany są synonimem najwyższej jakości i ponadczasowości. Wykonane z najlepszych materiałów pasują do wręcz klasycznych, minimalistycznych czy eklektycznych. Co więcej, nie są tylko wykorzystywane w formie zabezpieczeń podłogi. Dywany vintage wiesza się także na ścianie w formie obrazu.

 3) Nowoczesne dywany na topie

Prym wśród trendów wiedzie nowoczesne podejście do wykańczania pomieszczeń. Dywany nie są w tym przypadku wyjątkiem. Ciekawe, nietypowe formy cieszą się sporą popularnością. Modne od kilku sezonów są m.in. dywany typu rabbit o miękkim, miłym w dotyku runie, które sprawdzi się w salonie, sypialni oraz pokoju dziecięcym. Wybierając dywan w nowoczesnym stylu, możesz wybierać z różnorodnych wzorów – geometrycznych, roślinnych, imitujących inne materiały, jak choćby kamień. Takie formy pasują do klasycznych wnętrz, ale także urządzonych w stylu glamour czy art deco.

 

Podsumowując, dywany są dodatkiem, który może znacząco wpłynąć na charakter całej aranżacji wnętrza. Warto przygotować się do jego zakupu i dokładnie przemyśleć jego rozmiar, wygląd, styl oraz funkcjonalność. Dobrze dobrany do mieszkania element wystroju urozmaici przestrzeń, ale też nada jej wyjątkowego charakteru.