• Smart living
  • Design
  • 15.07.2019
  • 4052 wyświetleń

Jak tanio zmienić wystrój mieszkania? Poznaj 4 (bez)cenne rady

Nie od dziś wiadomo, że nawet małe zmiany w wystroju wnętrza mogą pozytywnie wpłynąć na nastrój domowników. Jednak, co zrobić w momencie, gdy stan konta nie pozwala nam na szaleństwa zakupowe? Mamy dobrą wiadomość – mieszkanie można skutecznie odmienić niewielkim kosztem. Jak to zrobić? Przedstawiamy cztery bezcenne rady przygotowane przez architekta wnętrz YIT.

 

Tanio kupię

Jeszcze niedawno każdy, kto chciał kupić wyjątkowe i niedrogie dodatki do swojego mieszkania, odwiedzał targi staroci. Niestety wszystko co najlepsze szybko z nich zniknęło. Popyt na to, czego nie można kupić w sklepie, był przez lata bardzo duży. Wiele przedmiotów „z duszą” znalazło nowych właścicieli.

W tej sytuacji pozostaje nam łut szczęścia, anielska cierpliwość albo znalezienie alternatywy. Ciekawym źródłem dla szukających okazji stał się Internet, który pozwolił zaistnieć mniejszym producentom mebli i dodatków. Niekiedy potrafią oni bardzo zaskoczyć swoją pomysłowością i często oferują atrakcyjne ceny. Warto więc poświęcić trochę czasu na poszukiwania w świecie wirtualnym.

Ciekawe rzeczy w sieci można też kupić od… sąsiadów. Istnieje przekonanie, że na portalach sąsiedzkich znajdziemy głównie meble i dodatki słabszej jakości, ale życie potrafi zaskakiwać. Być może ktoś w pobliżu właśnie postanowił całkowicie zmienić wystrój mieszkania i pozbywa się całego wyposażenia za przystępną cenę? Oczywiście, planując „polowanie” na takie okazje warto pomyśleć o filiżance mocnej kawy – internetowe poszukiwania rzadko trwają kwadrans.

 

Przerabiamy stare

Strychy i piwnice naszych rodziców czy dziadków mogą skrywać nietuzinkowe przedmioty. Fotel babci na pierwszy rzut oka może prezentować się nieciekawie, ale czasem wystarczy jedynie zmiana obicia, aby stał się wymarzoną ozdobą naszego „M”. Podobnie zamontowanie nowych gałek na starym kredensie może uczynić z niego unikalny mebel.

Do renowacji najlepiej nadają się oczywiście meble z drewna. Można je oszlifować i odmalować, a nawet podciąć konkretny element. Należy jednak uważać z meblami gorszej jakości. Próba przemalowania przedmiotów z okleiny zakończy się odklejeniem wierzchniej warstwy. Podcięcie płyty pilśniowej lub paździerzowej sprawi z kolei, że z wnętrza wydostaną się wióry. Wówczas lepiej nie bawić się w konserwatora zabytków i cierpliwie szukać bardziej wdzięcznego materiału do odnowienia.

 

Drobne zmiany, widoczne efekty

Jeśli chcemy dokonać taniej metamorfozy, która nie wymaga sztabu fachowców, naszym sprzymierzeńcem będzie farba. Zmiana koloru ścian nie jest kosztownym zabiegiem, a na pewno będzie widoczna gołym okiem.

Im bardziej neutralny kolor, tym łatwiej zrealizować kolejne pomysły na odświeżenie mieszkania. Jeśli za jakiś czas znudzimy się poduszkami, obrusem lub wazonem, możemy je wymienić bez obawy, że odcień nowego przedmiotu będzie „gryzł” się z otoczeniem. Cuda może też zdziałać zmiana rodzaju dodatków – jeśli dzisiaj na naszych meblach stoją figurki, to od jutra mogą je zastąpić kwiaty i aranżacja naszego wnętrza okaże się zaskakująco odmienna od dotychczasowej. Świeżości naszym wnętrzom doda też proste udekorowanie wybranych mebli tekstyliami. Świetnie sprawdzą się pokrowce na krzesła, fotele czy sofy. Droższym, ale nadal stosunkowo tanim rozwiązaniem, jest zakup nowych dekoracji okiennych.

Poszczególne kolory będziemy różnie odbierać w zależności od natężenia światła. Godne uwago są lampy podłogowe, które można przestawiać w zależności od potrzeb i nastroju. Lampę jednożarówkową sprzedajmy sąsiadce, która też chce tanio zmienić aranżację w mieszkaniu, a sami wypróbujmy lampę pięciożarówkową, która pozwala skierować strumień światła w różne strony. Ten prosty zabieg może przynieść naprawdę świetny efekt.

 

Przewiesić, przestawić, czyli zmiana za darmo

W niektórych przypadkach metamorfozę mieszkania możemy przeprowadzić prawie bezkosztowo. Meble można przygotować samemu, korzystając ze zdobytych palet czy skrzynek na jabłka. Nie jest to już rozwiązanie oryginalne, ale sprawdzi się przy bardzo ograniczonym budżecie.

Samo przestawienie mebli i dodatków nie będzie nas kosztować ani złotówki. Przykładowo, jeśli potrzebujemy wydzielić część pokoju dla dziecka albo stworzyć osobne miejsce do pracy, wystarczy niekiedy odpowiednie ustawienie kanapy lub regału. W ten sposób uzyskamy dwie przestrzeni, z których każda może spełniać inną funkcję.

Ciekawy efekt może także dać przeniesienie elementów dekoracji do zupełnie innego pomieszczenia. Czy obraz odziedziczony po cioci musi już zawsze wisieć w salonie? Wstawienie do sypialni czegoś, co od 20 lat znajdowało się w innym pokoju, zmieni za jednym zamachem dwa wnętrza. Efekt gwarantowany, a tańsze rozwiązanie trudno sobie wyobrazić