• Design
  • 13.05.2021
  • 1255 wyświetleń

Jak urządzić wymarzoną sypialnię?

W sypialni zaczynamy i kończymy dzień. Relaksujemy się w niej, czytając książkę lub zasypiamy, oglądając ulubiony serial. To jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego warto poświęcić więcej czasu na jego aranżację. Oto kilka pomysłów, które ułatwią ci pracę!

 

Zaczynamy od ściany

Jak pomalować ściany sypialni, żeby pokój stał się miejscem relaksu? Odpowiedź jest prosta: wybierz jeden z kolorów, który lubisz najbardziej. Pamiętaj jednak, że odcień powinien być stonowany, aby nie działał pobudzająco i nie męczył oczu. Wyciszeniu i odpoczynkowi sprzyjają szczególnie pastele przywodzące na myśl naturę – zielone lasy i łąki, błękitne niebo czy pudrowy róż chmur o zachodzie słońca. Zrezygnuj z ciemnych barw, które nie tylko zmniejszają optycznie pomieszczenie, ale mogą również wywoływać dyskomfort. Unikaj też krzykliwych kolorów, takich jak ostra czerwień, jaskrawa żółć czy intensywny róż. Jeśli je lubisz, postaw na dodatki w takich odcieniach. Fanom śmiałych wystrojów wnętrz polecamy również tapety lub fototapety, ale najlepiej do ozdobienia tylko jednej ściany. Pozostałe powinny zostać utrzymane w jednolitych, stonowanych kolorach.

 

Dobre łóżko, spokojny sen

Łóżko o odpowiednich wymiarach, z wygodnym, dopasowanym do twoich potrzeb materacem, to podstawa. Poszukując odpowiedniego modelu, weź przede wszystkim pod uwagę metraż sypialni. Przy większych pomieszczeniach masz oczywiście szerszy wybór. Jeśli pokój jest niewielki, postaw na kompaktowy i funkcjonalny mebel. Pomyśl przy tym o odpowiednim ułożeniu łóżka – zadbaj o swobodny dostęp do niego, najlepiej z trzech stron, i nie ustawiaj go bezpośrednio pod oknem, ponieważ możesz odczuć nieprzyjemne skutki leżenia w przeciągu. Najdogodniejszym miejscem będzie to, między dwoma oknami lub przy ścianie, gdzie nie są one zamontowane.

Łóżko_blog_sypialnia.jpg

Zadbaj też o odpowiedni zagłówek. Jeśli lubisz minimalizm lub klasykę, postaw na drewnianą ramę, bądź wykonaj ją samodzielnie z palety. Ponadczasowym rozwiązaniem jest również zagłówek tapicerowany, który pasuje do różnych stylów. Ważne, aby był zamontowany na solidnym stelażu – wtedy posłuży ci na długie lata. W bardziej romantycznych wnętrzach dobrze sprawdzi się biała, metalowa rama. Jeśli chcesz zapewnić sobie większą intymność, pomyśl o baldachimie.

Kolejny krok to dobranie materaca. Poszukiwania tego idealnego nie należą do łatwych. Zacznij od wymierzenia ramy i ustalenia odpowiedniej wielkości. Zwróć też uwagę na twardość. Dla ułatwienia podpowiadamy, że oznacza ją litera H. Materac z symbolem H2 będzie odpowiedni dla osób ważących do 80 kg, natomiast H3 – dla tych z wagą powyżej 80 kg. Następnie sprawdź, z jakich materiałów jest wykonany. Za najbardziej wytrzymałe uchodzą materace sprężynowe. Do wyboru masz sprężyny bonellowe, kieszeniowe lub multipocket. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, lepszym rozwiązaniem będzie jednak pianka lateksowa lub wysoko elastyczna, która dobrze dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn. Jej dodatkową zaletą są właściwości antyalergiczne. Przykładowo lateks zapobiega rozwojowi roztoczy. Jeśli masz wątpliwości, który materac będzie dla ciebie najlepszy, zapytaj o radę eksperta. Pamiętaj, że zdrowy i spokojny sen zależy w dużym stopniu od dobrego materaca.

 

Inne meble mile widziane

Oprócz wygodnego łóżka, w sypialni niezwykle przydatne będą stoliki nocne, najlepiej z szufladami lub przegródkami. To idealne miejsce na rzeczy, które chcesz mieć zawsze pod ręką, gdy wstajesz i kładziesz się spać. Jeśli masz do dyspozycji większy metraż, pomyśl o pojemnej szafie. Im więcej szuflad oraz przegródek, tym lepiej. Dzięki temu z łatwością zorganizujesz sobie garderobę i utrzymasz w niej porządek. Na jednym ze skrzydeł drzwi warto również umieścić lustro – takie rozwiązanie cenią szczególnie panie, które mogą szybko sprawdzić, jak prezentuje się wybrana kreacja i dobrać do niej odpowiednie dodatki.

Meble_blog_sypialnia.jpg

W sypialni warto też umieścić komodę – możesz w niej trzymać pościel na zmianę oraz ręczniki. Organizację kosmetyków i dbanie o urodę ułatwi natomiast toaletka. Mebel ten nie zabiera z reguły dużo miejsca, a ty nie będziesz zajmowała innym domownikom łazienki, robiąc makijaż. Dodatkowo przed łóżkiem możesz postawić ławę lub pufę. Doda wnętrzu elegancji oraz posłuży do pozostawienia koca czy ubrań, których w danym momencie nie używasz, ale które będą ci potrzebne jeszcze tego samego dnia.

Jeśli pokój jest jednak mały i nie możesz pozwolić sobie na zbyt dużo mebli, postaw na funkcjonalne rozwiązania, takie jak szafki wbudowane w łóżko i jego ramy. To świetne miejsce do przechowywania różnych tekstyliów, ulubionych książek czy innych akcesoriów. Alternatywą są skrzynie, pudełka i pojemniki. Te większe i mniej estetyczne wsuń pod łóżko, a te bardziej eleganckie postaw w widocznym miejscu.

 

Stwórz odpowiedni nastrój

Dobre samopoczucie zależy m.in. od właściwego oświetlenia. W sypialni często sprowadza się ono do żyrandola na suficie i nocnych lampek, ale nie musisz na tym poprzestawać. Jeśli chcesz stworzyć romantyczny lub świąteczny nastrój, postaw na girlandy z cotton balls, żarówek lub diod LED – możesz umieścić je wzdłuż zagłówka lub na parapecie. Intymną atmosferę pomogą zbudować ci także świeczki, które najlepiej umieścić w stylowych świecznikach lub latarenkach. Jeśli natomiast lubisz przesiadywać w fotelu z ulubioną książką, wybierz designerską lampę stojącą, która zapewni ci odpowiednie oświetlenie i urozmaici wystrój sypialni.

Klimat_blog_sypialnia.jpg

Zadbaj też o dodatki, które sprawią, że pomieszczenie stanie się przytulne. Na oknach zawieś firanki i dopasowane kolorystycznie do wystroju wnętrza zasłony. Uroku dodadzą też miękkie dywany, rozmieszczone wokół łóżka – przy pierwszym porannym kroku miło będzie położyć stopy na jednym z nich. Nie zapomnij o wygodnych poduszkach oraz narzucie na łóżko czy kocu. Nic nie relaksuje lepiej, niż odpowiednie podparcie pod plecami i przyjemny w dotyku materiał, którym można się okryć, zwłaszcza w zimne, deszczowe dni.

Pamiętaj również o roślinach, ponieważ ich obecność działaj kojąco na zmysły i zwiększa wilgotność powietrza, a w konsekwencji poprawia komfort oddechowy. Najlepiej wybierz takie, które pochłaniają i neutralizują toksyny, np. skrzydłokwiat, paprotkę, dracenę obrzeżoną czy fikus benjamina.