• Design
  • 22.08.2023
  • 1517 wyświetleń

Nie tylko wyprawka szkolna. Jakie wyposażenie do mieszkania skompletować dla ucznia?

Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, a wraz z nim początek roku szkolnego. To wyjątkowe wydarzenie zarówno dla uczniów, jak i rodziców. Rodziny wspólnie kompletują wyprawki oraz organizują pokój młodego domownika. Co powinno znaleźć się w pomieszczeniu, aby dziecko mogło jak najlepiej skupić się na nauce? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Organizacja to podstawa

Niezależnie od tego, które z pomieszczeń w mieszkaniu chcesz zaaranżować na kąt do nauki, powinieneś kierować się nadrzędną zasadą, czyli odpowiednią organizacją przestrzeni. Źle zaprojektowany pokój traci na użytkowym aspekcie. Natomiast jeśli dobrze przemyślisz proces, możesz na tej samej powierzchni umieścić więcej funkcjonalnych mebli i dodatków poprawiających komfort z użytkowania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku pomieszczeń służących do pracy czy nauki, w których dziecko musi się skupić i być produktywne.

imageqk6tm6.png

Prace organizacyjne nad aranżacją pokoju dla ucznia powinny zacząć się od kartki oraz ołówka. Rozrysuj plan pomieszczenia i podziel je na strefy: do nauki oraz zabawy i relaksu po całym dniu obowiązków. Zmierz meble, które na pewno chcesz zostawić w pokoju. Zastanów się, jak je rozłożyć, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Następnie dorysuj przedmioty, które chcesz dokupić. W ten sposób stworzysz idealną przestrzeń dla wkraczającego w szkolny świat dziecka i zadbasz o jego podstawowe potrzeby.

 

Projektowanie efektywnej strefy nauki

W tej części pokoju ucznia powinno znaleźć się komfortowe krzesło, biurko dostosowane do wzrostu dziecka oraz szafki niezbędne do przechowywania szkolnych przedmiotów. Strefa nauki spełnia ważną funkcję w pokoju młodego domownika. Spędza on bowiem wiele czasu na odrabianiu prac domowych. Zaprojektowanie tej przestrzeni zgodnie z jego potrzebami jest więc podstawą.

Aranżację zacznij od biurka. Powinno być ono ustawione w miejscu z dobrym dostępem do naturalnego światła, czyli przodem lub bokiem do okna. Tym sposobem uczeń będzie mógł przez dłuższy czas spędzać czas nad książkami bez wspomagania się sztucznym światłem. Oczywiście takie akcesoria jak lampka biurkowa są również niezbędne. Najlepiej, jeśli oświetlenie będzie ciepłe, dzięki temu podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów dziecko będzie miało bardziej komfortowe warunki do nauki, a jego wzrok nie zmęczy się tak szybko. Do biurka dobierzmy krzesło z regulowaną wysokością, które będzie można dostosowywać do rosnącej pociechy. Taki mebel posłuży dziecku przez lata.

Nie_tylko_wyprawka_szkolna_2.jpg

Zadbaj także o to, co znajduje się wokół biurka. Sąsiadujące z nim ściany są świetnym miejscem na umieszczanie notatek i zapisków ucznia. Zawieś tam funkcjonalny organizer, tablicę korkową lub suchościeralną. Warto wyposażyć pokój w kalendarz. Uczniowi przyda się też zestaw karteczek samoprzylepnych, dzięki którym zapisze istotne informacje i przylepi je na swoją tablicę. Wygospodaruj miejsce na przechowywanie książek, zeszytów i przyborów. Do tego sprawdzą się szuflady, kontenerki oraz regały. Unikaj jednak układania w strefie nauki rzeczy, które mogłyby rozpraszać uwagę. Te przydadzą się w części poświęconej zabawie i odpoczynkowi.

 

Strefa relaksu dla ucznia

Aranżacja strefy relaksu i odpoczynku w pokoju ucznia to niezwykle ważny element wspierający skuteczną naukę oraz zachowanie równowagi psychicznej. Tworzenie takiej przestrzeni umożliwia dziecku oderwanie się od codziennych obowiązków i relaks. Najistotniejsze w tym procesie jest dostosowanie aranżacji do preferencji i zainteresowań ucznia, aby stała się ona jego azylem.

Na początek wybierz wygodne meble, takie jak miękkie fotele, pufy lub poduszki podłogowe. Te elementy pozwolą osiągnąć dziecku komfort podczas czytania, słuchania muzyki czy zabawy. W rogu strefy relaksu można umieścić niski stolik lub regał na ulubione książki, komiksy czy czasopisma, by zapewnić dziecku dostęp do inspirującej lektury. W aranżacji strefy relaksu i odpoczynku uwzględnij osobiste zainteresowania małego ucznia. W tym celu warto zorganizować np. niewielką przestrzeń do rysowania czy tworzenia, wyposażoną w artykuły plastyczne, które pozwolą na rozwijanie kreatywności i oderwanie się od codziennych zmartwień.Nie_tylko_wyprawka_szkolna_4.jpg

Odpowiednie oświetlenie to kluczowy aspekt stworzenia przytulnej atmosfery. Lampa stołowa lub lampa podłogowa z regulacją intensywności światła pozwoli na dostosowanie go do aktualnych potrzeb – do relaksu przy ciepłym, stonowanym świetle lub wykonywania bardziej kreatywnych zadań przy jasnej żarówce. Pomyśl o dodatkowych akcesoriach, które umożliwią uczniowi w pełni się zrelaksować. Miękkie koce lub pledy położone na fotelu oraz poduszkach zapewnią ciepło. Na podłodze można ułożyć dywan, który przy okazji stworzy oddzieloną przestrzeń w pokoju.

W strefie relaksu nie może zabraknąć też łóżka. Wygoda jest tu kluczowa, ponieważ ma ono służyć regeneracji. Dlatego warto wybrać materac o odpowiedniej jakości i twardości, który dostosuje się do kształtu ciała, zapewniając maksymalny komfort podczas leżenia czy siedzenia. W zależności od dostępnej przestrzeni i preferencji dziecka można zdecydować się na łóżko jednoosobowe lub większe. Wybór powinien być dostosowany do wymiarów strefy relaksu, by mebel nie zdominował przestrzeni, ale stanowił jej harmonijne uzupełnienie. Jeśli przestrzeń jest ograniczona, postaw na łóżko rozkładane lub tapczan. To pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń strefy relaksu.

 

Pokój dla ucznia, który zachęca do nauki i pobudza kreatywność

Odpowiednie przystrojenie pokoju ucznia ma ogromny wpływ na jego chęć do nauki oraz rozwijanie kreatywności. Tworzenie inspirującej przestrzeni, która jednocześnie sprzyja skupieniu i wyobraźni, może być kluczowym czynnikiem w efektywnym uczeniu się oraz rozwijaniu pasji.

Aby pobudzić chęć dziecka do nauki, zacznij od odpowiedniego doboru kolorów i dekoracji. Jasne, stonowane barwy, takie jak błękit, zieleń czy pastelowe odcienie różu mogą pomóc w tworzeniu spokojnej atmosfery, która sprzyja koncentracji. Akcenty o żywszych barwach, w postaci plakatów, obrazków czy dekoracyjnych elementów na ścianach, mogą dodać energii uczniowi podczas codziennych zajęć. Personalizacja wnętrza poprzez wywieszenie prac, rysunków, zdjęć czy osiągnięć buduje natomiast poczucie wartości w młodym domowniku i motywuje go do dalszych wysiłków.

Nie_tylko_wyprawka_szkolna_3.jpg

Kreatywność można rozwijać poprzez umieszczenie w pokoju różnorodnych elementów. Półki z książkami, figurki czy kolekcje mogą nie tylko pełnić funkcję dekoracyjną, ale także stanowić źródło inspiracji i pomysłów. Mapy, globusy albo plakaty związane z pasjami ucznia, jak np. nauka o kosmosie czy historii, rozwijają ciekawość. Podobnie jest z dekoracjami DIY, które możesz wykonać wspólnie z pociechą. Puste ściany bez większych przeszkód staną się płótnem dla twórczych młodych umysłów. Wystarczy, że pomalujesz je razem z dzieckiem i wspólnie puścicie wodze fantazji. W wolnych chwilach możecie także wykonać proste origami, które położysz na półkach, albo oddać się bardziej zaawansowanym rozrywkom, takim jak ceramika lub wykonywanie figurek ulubionych postaci z książek, gier czy filmów.

Zaprojektowanie pokoju dla ucznia jest złożonym procesem, ale z pewnością przyniesie dziecku wiele korzyści. Zyska miejsce, w którym będzie mogło bez przeszkód poszerzać horyzonty i wyzwalać pokłady kreatywności. Podstawą aranżacji takiego pomieszczenia jest wydzielenie stref odpowiadających nauce, ale też rozrywce i odpoczynkowi. Każda z nich odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka.