• Design
  • 26.02.2021
  • 1758 wyświetleń

Odważna zmiana na czterech ścianach

Myślisz o odświeżeniu ścian i bez końca przeglądasz katalogi z farbami? Nie ograniczaj się do malowania! Wystarczy nawet jedna odważna zmiana, a twoje mieszkanie przejdzie prawdziwą metamorfozę. Dowiedz się, jak zaaranżować swoje ściany, by całe wnętrze nabrało zupełnie innego charakteru.

 

Drewno i korek w nowym wydaniu

Może się wydawać, że drewno jako element wystroju wnętrz nie jest w stanie nas niczym zaskoczyć. To błąd, bo może i to bardzo pozytywnie! Jeśli drewniane ściany kojarzą ci się głównie z sosnową boazerią, to koniecznie musisz poznać inne oblicze tego materiału. Dobrym przykładem nowoczesnych dekoracji ściennych są drewniane panele. Możesz wykorzystać je do pokrycia posadzki i części ściany, tworząc oryginalną kompozycję. Panele zbudowane z mniejszych elementów mogą z kolei posłużyć do stworzenia niezwykłej, kunsztownej mozaiki.

Ciekawą alternatywę dla drewna stanowi korek. Z jego pomocą skutecznie i efektownie wyróżnisz wybraną ścianę lub taką strefę pomieszczenia, której chcesz nadać szczególny charakter. Boazeria korkowa w formie gotowych płytek nie tylko ucieszy oko, ale także zapewni świetną izolację akustyczną i termiczną.

Drewno_blog.jpg

 

Wachlarz możliwości z betonem i cegłą

Chcąc nadać wnętrzu loftowy lub minimalistyczny charakter, pomyśl o wykorzystaniu betonu architektonicznego. Betonowe płyty są dostępne w różnych rozmiarach – od niewielkich, przypominających tradycyjne kafelki ścienne, po te naprawdę duże, które sprawdzą się zwłaszcza w większych pomieszczeniach. Beton architektoniczny, surowy i elegancki zarazem, to ważny element nowoczesnej estetyki. Daje duże pole manewru przy wyborze kolorystyki mebli i dodatków. Na tle betonowych ścian dobrze zaprezentują się zarówno stonowane kolory, jak i jaskrawsze tapicerki czy elementy dekoracyjne.

Każdy, kto poszukuje niebanalnych rozwiązań w wystroju wnętrza, z pewnością zwróci uwagę na cegłę. Ceglana ściana doskonale podkreśli nowoczesny lub industrialny charakter mieszkania. Sprawdzi się także w rustykalnych wnętrzach. W razie potrzeby, cegłę możesz np. pobielić lub pomalować na czarno, dostosowując w ten sposób jej barwę do kolorystyki całego pomieszczenia.

Tańszą alternatywą cegły są płytki dekoracyjne z masy gipsowej lub betonowej, które bardzo dobrze imitują naturalne materiały. Nie radzimy jednak umieszczania ich na wszystkich ścianach w pomieszczeniu. Wykorzystane w nadmiarze, przestaną być intrygującym wyróżnikiem, a zamiast tego mogą stać się przytłaczające.

Beton_blog.jpg

 

Płytki wchodzą na salony

Skoro już mowa o płytkach, nie zapominajmy o ceramicznych. To jeden z najtrwalszych i najłatwiejszych w utrzymaniu materiałów – nie straszna im wilgoć, zabrudzenia i ścieranie. Kojarzą nam się głównie z łazienką i kuchnią, warto jednak wyjść poza schemat i zastosować kafelki np. na ścianie w pokoju dziennym czy w korytarzu. Ogromną zaletą płytek ceramicznych jest również szeroki wybór rozmiarów, faktur i kolorów, jaki gwarantują producenci. W połączeniu z nieoczywistym sposobem ich układania można stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję. W tym roku modne są wzorzyste kafelki marokańskie i włoskie oraz tzw. rybia łuska.

W dużych pomieszczeniach, takich jak salon, coraz popularniejsze stają się płytki wielkoformatowe, często trójwymiarowe. Położone na całej lub na części ściany, nadają wnętrzu nowoczesnego charakteru. Łącząc je z odpowiednio dobranym oświetleniem, masz pewność, że zachwycą wszystkich swoją głębią i wyrazistością. Z kolei w łazience świetnie sprawdzi się połączenie płytek ściennych i podłogowych. Aby jej wnętrze nie było nudne, zastanów się nad kolorami kafli – kontrastowymi lub uzupełniającymi się, nad ich fakturą oraz nad dekorami, np. w postaci listew czy odcięć na ścianie. W kuchni natomiast doskonały miejscem na zastosowanie płytek są okolice roboczych blatów, stołu czy też wyspy. Nie jest to jednak reguła. Mając tak szeroki wybór kafelków na rynku, ograniczać cię może tylko wyobraźnia.

Płytki_blog.jpg

 

Tapeta w centrum uwagi

Podobnie jak boazeria, tapety mogą ci się kojarzyć z minioną epoką. Obecnie wróciła jednak na nie moda, a producenci mają do zaoferowania wiele ciekawych wzorów. Nic więc dziwnego, że tapety spotkamy już nie tylko w mieszkaniach kupowanych na rynku wtórnym, ale także w bardzo nowoczesnych, doskonale urządzonych wnętrzach.

Aby tapeta nie była zbyt przytłaczająca, umieść ją na jednej ścianie lub jej fragmencie. Pamiętaj przy tym, że powinna współgrać z innymi elementami wystroju. Przykładowo, w zestawieniu ze stonowanymi tkaninami lub prostymi meblami doskonale sprawdzą się tapety wzorzyste. Jeśli natomiast odziedziczyłeś meble po pradziadkach, wielkie wrażenie zrobi okładzina nawiązująca do minionej epoki. Dobrze dobrana tapeta nie tylko przyciągnie wzrok, ale wyrówna też proporcje pomieszczenia lub powiększy je optycznie.

Tapeta_blog.jpg

 

Zabawa z farbami

Wybierając farbę, zacznij od jej rodzaju. Ściany możesz pomalować tradycyjnymi farbami akrylowymi, lateksowymi albo winylowymi, a jeśli jesteś alergikiem, warto pomyśleć o produktach bez amoniaku i rozpuszczalników, które są również bezpieczne dla dzieci. Aby uniknąć rutyny i nadać swojemu wnętrzu wyjątkowości, sięgnij po farby strukturalne, które zapewniają efekt 3D. Z ich pomocą możesz imitować fakturę drewna, betonu, a nawet blachy. W zależności od rodzaju zastosowanej farby, efekt może być łatwo dostrzegalny lub bardziej subtelny, widoczny dopiero z bliska. Smugi, zagniecenia i chropowatości sprawią, że ściana przestanie być jedynie elementem tła i stanie się ciekawa sama w sobie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest stiuk, który świetnie imituje marmur. Kiedyś zdobił wnętrza pałaców, a dziś coraz częściej gości w naszych domach. Tego typu materiałów dekoracyjnych zwykle nie stosuje się w całym pomieszczeniu, a jedynie do wyróżnienia jednej ściany lub charakterystycznego elementu mieszkania.

 

Magia kolorów

Wbrew pozorom, wybór koloru na ściany to nie taka prosta sprawa. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko to, czy będzie pasował do podłogi i do mebli, ale też jego oddziaływanie na ciebie i innych domowników, a także na całą przestrzeń. O wpływie kolorów na nastrój i samopoczucie wiemy nie od dziś. Przykładowo, kolor żółty dodaje energii i pomaga w rozładowaniu napięcia. Czerwony kojarzony jest z motywacją i chęciami do działania, pobudza też apetyt. Niebieski uspokaja i pozytywnie wpływa na koncentrację. Z kolei biały, tak często stosowany we wnętrzach w stylu fińskim, pomaga nam się odprężyć, daje poczucie świeżości i czystości. Zanim dokonasz wyboru, przemyśl więc, czy dana barwa pasuje do funkcji pomieszczenia. Na przykład, do pokoju dziecka wybierz farby w stonowanych brawach, ponieważ sprzyjają koncentracji. Na żywsze kolory możesz pozwolić sobie w przypadku mebli oraz dodatków. Kolejnym ważnym aspektem jest wpływ barw na „objętość” wnętrza – ciepłe odcienie mogą optycznie zmniejszyć przestrzeń, ponieważ dają wrażenie przybliżenia. Im bardziej są intensywne, tym efekt jest silniejszy. Zimne odcienie – przeciwnie, oddalają i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

Kolory_blog.jpg

W doborze barw nie sposób zapomnieć też o trendach. Instytut Panatone ogłosił, że kolorami roku 2021 są delikatny szary oraz ciepły żółty, zaś znani producenci farb proponują odcienie ziemi – od jasnych beży po głębokie brązy, a także ciemne niebieskości i pastelowe zielenie. W modnych aranżacjach znajdziemy również różne odcienie koloru miętowego czy śliwkowego.

Najnowsze trendy nie są jednak najważniejszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę przy wykańczaniu ścian. Aranżacja wnętrza mieszkania wymaga dużo czasu i przemyślenia wielu elementów. Zastanów się przede wszystkim, jakie materiały lubisz, co może się najlepiej sprawdzić w danym pomieszczeniu i które rozwiązania będą ci służyć.