• Design
  • 25.01.2023
  • 4333 wyświetleń

Trendy aranżacyjne na 2023 rok. Jak zaprojektować modną kuchnię?

Kuchnia to serce każdego mieszkania. To tutaj przyrządzamy posiłki, zasiadamy razem do stołu i delektujemy się wspólnym czasem z najbliższymi. Nic więc dziwnego, że chcemy, by to pomieszczenie zawsze wspaniale się prezentowało. Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku kuchnie staną się jeszcze bardziej przytulne, a zastosowane w nich rozwiązania sprawią, że wnętrze będzie ponadczasowe. Jakie trendy w aranżacji kuchni zdominują rynek?

 

Wabi sabi, czyli odrobina orientu w kuchni

Nazwa wabi sabi stosowana w kontekście aranżacji wnętrz będzie dość często spotykana w 2023 roku. Ma ona nawiązywać do japońskiej tradycji aranżacji pomieszczeń i jej szczególnej estetyki. Wabi sabi to nurt filozoficzny, który znalazł odbicie w wyglądzie wnętrza, podkreśla to, co niedoskonałe. Dlatego też sprawdzi się u osób, które są zmęczone nieustannym dążeniem do perfekcji. Filozofia tego stylu pozwala pogodzić się z nieuchronnym procesem przemijania i pokazuje, że nawet starannie wykończone wnętrza w końcu się zużyją, choć nie muszą przez to wyglądać nieatrakcyjnie.

imageh19q9.png

W kuchni wabi sabi dominować będą stare bądź stylizowane na nadgryzione zębem czasu materiały i przedmioty. W oczy powinny rzucać się imitujące wiekowe mury ściany, wykończone za pomocą farb i tynków. Wabi sabi to także subtelna kolorystyka oraz umiar w doborze elementów wyposażenia. Wnętrze powinno być nieco surowe, ale też pełne spokoju i harmonii. Zaopatrz się więc w niefarbowane tkaniny, lniane bieżniki oraz akcesoria wykonane z drewna lub gliny. Wybierz naczynia z prawdziwej porcelany, nieupiększone barwnymi wzorami. W takim miejscu bez większego problemu wyciszysz się, odreagujesz stres i odpoczniesz od bodźców, które dostarcza otoczenie. Kuchnia wabi sabi sprzyja refleksji, głębokiej zadumie, a nawet medytacji.

  

Kuchnia w zgodzie z naturą

Dbanie o naturę święci triumfy wśród tegorocznych trendów w wykańczaniu wnętrz. Ekologia ma ogromny wpływ na to, jak będzie nam się żyło w niedalekiej przyszłości, dlatego powinniśmy w jak najmniejszym stopniu zanieczyszczać planetę. W tym celu do aranżacji kuchni można wykorzystywać produkty przyjazne naturze. Nie jest to jednak tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności, którą zapewni wykorzystywanie szerokiej gamy naturalnych materiałów, takich jak drewno, wiklina, wełna czy len. W tym stylu aranżacji doceniana jest także jakość tworzyw naturalnych. Największą wartość mają rzeczy wykonywane w niewielkich manufakturach lub przez lokalnych przedsiębiorców.

Wykańczając naturalną kuchnię, warto czerpać z inspiracji, które zapewnia przyroda. Postaw więc na stonowane kolory, działające łagodząco: biel, szarość oraz beż. Warto połączyć je z płytkami, które naśladują kamienie oraz surowym, nieopracowanym drewnem. Bardzo ważnym akcentem jest zieleń, zwłaszcza w postaci żywych roślin. Dodatek ten doskonale oddziałuje na samopoczucie domowników, ma też wpływ na estetykę pomieszczenia.

Natura_przycięte.jpg

W naturalnej kuchni nie może zabraknąć ekologicznych rozwiązań, które m.in. pozwolą na oszczędzanie energii elektrycznej oraz wody. Można wdrożyć je już na etapie projektowania pomieszczenia. Pierwszym krokiem do zagospodarowania ekologicznego wnętrza jest dobranie sprzętów o najwyższej klasie energetycznej. Masz wówczas pewność, że korzystasz z urządzeń, które w dużej mierze nie przyczyniają się do niszczenia środowiska. Wodę oszczędzisz dzięki zastosowaniu baterii kuchennych z perlatorem. Ogranicza on ciśnienie w strumieniu poprzez dodanie do niego powietrza. W zlewie warto zainstalować młynek, który pozwala rozdrobnić niemal wszelkie odpady organiczne. Spore oszczędności na energii gwarantują piekarniki posiadające opcję szybkiego nagrzewania oraz konwekcji wymuszonej, wykorzystującej ciepło zgromadzone wewnątrz do dokończenia pieczenia potraw bez używania prądu.

 

Art deco po nowemu, czyli dekometria

Prężnie rozwijającym się trendem jest dekometria, czyli nowoczesne nawiązanie do klasycznego stylu art deco i postmodernizmu. W tym stylu kuchnia jest zgeometryzowana, elementy jej wystroju stają się figurami. Dekometria wykorzystuje owale, elipsy oraz łuki łączone z grafiką 3D. Ciekawym elementem aranżacji są także zaokrąglenia przypominające włoskie arkady.

Dekometria_przycięte.jpg

W dekometrycznej kuchni nie brakuje pasów, cętek, lastryka i innych nieregularnych kształtów. W kolorystyce dominują pastele, ciepłe barwy oraz krzykliwe neony. Wszelkie formy ujmowane są w sposób syntetyczny i podkreślający piękno przedmiotów codziennego użytku. Dekometria pozwala tworzyć kuchnię z klasą, choć bez zbędnego przepychu. Wnętrze staje się dzięki temu harmonijne, klimatyczne oraz niezwykle żywe. Po wejściu do pomieszczenia w oczy powinny rzucić się zdobione detale, takie jak klamki o geometrycznych kształtach, czy niecodzienne, wręcz futurystyczne akcesoria, np. lampy.

 

Klasyczne detale

Trendy w urządzaniu wnętrz nie zmieniają się tak szybko, jak w modzie. Czasem wystarczy poprawić kilka drobnych akcentów, aby kuchnia wyglądała jak nowa. Wówczas generalny remont pomieszczenia można odsunąć w czasie. W 2023 roku można postawić na zmianę blatu, ale nie na byle jaki. Do wiodących materiałów, tj. marmuru i granitu, dołączy porcelana, która dzięki innowacyjnym technologiom sprawdzi się doskonale w kuchni. Na pierwszy rzut oka może się ona wydawać delikatna, natomiast w rzeczywistości jest nieporowata oraz odporna na uszkodzenia, zarysowania i brud. Na rynku nie brakuje blatów porcelanowych w bogatej kolorystyce, które świetnie dopasują się do każdego stylu aranżacyjnego.

Wymienić można też stary zlew. Ten element wyposażenia kuchni wykonuje się obecnie nie tylko ze stali nierdzewnej czy ceramiki. Producenci coraz częściej sięgają po marmur, corian czy beton. Każdy z tych materiałów świetnie komponuje się z meblami, dodając wnętrzu estetycznego wyglądu. Wysłużona i zniszczona strefa do mycia naczyń może wpłynąć na odbiór całej aranżacji przez domowników czy gości, psując wrażenia z przebywania we wnętrzu.

Stare fronty szafek nie zawsze wymagają wymiany na nowe. Wystarczy, że starannie je przemalujesz. Wybierz taki kolor, który będzie modny jeszcze przez długie lata. Biel, czerń, butelkowa zieleń czy odcienie szarości pomogą odmienić wnętrze niewielkim kosztem. Przy okazji postaw na zmianę uchwytów. Nadadzą one meblom osobowości i sprawią, że kuchnia zaprezentuje się świetnie. Fanom minimalizmu poleca się uchwyty ze szlachetnym wykończeniem ze złota lub mosiądzu. Z kolei osoby, które uwielbiają bogate zdobienia, mogą wybierać w wielu produktach wykończonych ręcznie malowaną porcelaną, kryształkami lub innymi ciekawymi ozdobami.