• Wybór mieszkania
  • Smart living
  • Design
  • 14.04.2021
  • 3474 wyświetleń

Zmiany lokatorskie u dewelopera krok po kroku

Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera? Zależy ci na dostosowaniu projektu do swoich potrzeb? W takim razie skorzystaj z możliwości wprowadzenia zmian lokatorskich. Dzięki tej usłudze zaoszczędzisz czas, pieniądze, a także zyskasz w pełni funkcjonalny układ lokalu.

 

Zmiany lokatorskie – czy warto?

Zmiany lokatorskie to modyfikacje w obrębie oryginalnego projektu mieszkania. Umożliwiają dostosowanie układu lokalu pod względem komfortu, funkcjonalności oraz indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Mogą dotyczyć wielu obszarów – od zmiany lokalizacji gniazdek, po całkowicie nowy rozkład wewnętrznych ścian działowych. Nawet niewielka przeróbka pozwoli urzeczywistnić wizję wymarzonego mieszkania oraz stworzyć unikatowy, funkcjonalny wystrój wnętrza.

Dzięki wdrożeniu zmian unikniesz dodatkowego i czasochłonnego remontu oraz utraty gwarancji deweloperskiej. Po technicznym odbiorze kluczy możesz także od razu wprowadzić się do mieszkania i przystąpić do aranżacji swoich czterech kątów. Co istotne, proces jest bezpłatny - ponosisz jedynie koszt zamówienia zmian lokatorskich, pracy architektów oraz (opcjonalnie) generalnego wykonawcy (w zależności od dokonywanych zmian). Jako deweloper nie pobieramy opłaty za naszą usługę. Zyskujesz zatem lokal w pełni dostosowany do twoich potrzeb, oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

Czy warto_blog_zmiany lokatorskie.jpg

 

Zmiany lokatorskie a etap budowy

Termin wprowadzenia zmian przez dewelopera i ich zakres zależy od specyfikacji inwestycji oraz postępów prac na budowie, których tempo jest uwarunkowane wielkością budynku. Nie warto jednak zwlekać z nimi zbyt długo, gdyż można je wdrożyć tylko na konkretnym etapie budowy. Co istotne, każda budowa posiada również indywidualnie ustalony termin – szczegóły uzyskasz u doradcy. Pamiętaj jednak, że przeróbki mogą wpłynąć na ostateczną cenę mieszkania (podwyższyć ją lub ewentualnie obniżyć) poprzez zmianę powierzchni mieszkania, dlatego koniecznie zgłoś je jak najszybciej deweloperowi.

Zarówno przed zakupem lokalu, jak i po podpisaniu umowy deweloperskiej możesz umówić się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem. Pomoże ci przygotować koncepcję zmian zgodnie z twoimi potrzebami oraz oceni możliwość realizacji twojego projektu. Doradzi, jak zoptymalizować i spersonalizować układ mieszkania, unikając przy tym kosztownych, a czasem nawet niemożliwych do wykonania przeróbek. Zyskasz również gwarancję, że będą one zgodne z przepisami prawa budowlanego oraz specyfiką wymaganą w tego typu dokumentach.

Etap budowy_blog_zmiany lokatorskie.jpg

 

Zakres zmian lokatorskich w mieszkaniu

Decydując się na zmiany lokatorskie u dewelopera, musisz mieć świadomość, że niektóre z nich są niemożliwe do realizacji bądź w pewnym stopniu ograniczone. W szczególności niedopuszczalne jest ingerowanie w elementy konstrukcyjne budynku, piony instalacyjne (wodno-kanalizacyjne, centralne ogrzewanie i wentylację) oraz części wspólne. Modyfikacje nie mogą również dotyczyć usytuowania drzwi zewnętrznych mieszkania i ścian nośnych naruszać elewacji oraz okien i drzwi tarasowych czy balkonowych.

przykladowa zmiana lokatorska.png

Zmiany możesz wprowadzić tylko w układzie wybranego przez siebie mieszkania - umiejscowienie drzwi wewnętrznych, grzejników czy punktów wodno-kanalizacyjnych w łazience i kuchni. W zakres zmian wchodzą również przekształcenia w obrębie ścian działowych, umożliwiających stworzenie nowych przestrzeni bądź zmiany funkcji danego pomieszczenia. Przykładem może być otwarcie kuchni na salon, zaaranżowanie spiżarni czy garderoby, a także wygospodarowanie miejsca na wannę zamiast zaprojektowanej kabiny prysznicowej. Oprócz tych przeróbek możliwa jest także zmiana lokalizacji punktów oświetleniowych, wyłączników, gniazd elektrycznych i teletechnicznych oraz odbiorników i sprzętu gospodarczego.