• Aktualności
  • 07.10.2020

YIT podłącza Henryków do miejskiej sieci ciepłowniczej

Firma YIT, przy współpracy z Veolia Energia Warszawa, wybudowała 864 metry rurociągu ciepłowniczego na odcinku od ul. Mehoffera 72/74 do ul. Klasyków 10 w Warszawie. Dzięki temu do miejskiej sieci ciepłowniczej zostało już podłączone osiedle Aroma Park. Dodatkowo z ciepła systemowego będą mogli skorzystać również mieszkańcy i pracownicy innych obiektów wielorodzinnych i wielkokubaturowych na terenie Henrykowa. Przejście na ogrzewanie miejskie pozwoli ograniczyć tzw. niską emisję oraz emisję CO2 do atmosfery, co przyczyni się do znacznej poprawy jakości powietrza na Białołęce.

W obecnej strategii neutralności emisyjnej YIT Corporation wyznaczyła sobie cel redukcji emisji CO2 o 50% do 2030 roku. Dzięki rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej w Warszawie, w praktyce realizujemy założenie „myśl globalnie, działaj lokalnie” – mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.  Po dokończeniu tej inwestycji mieszkańcy Henrykowa będą mogli zamienić własne kotłownie na bardziej ekologiczne ciepło miejskie. Cieszymy się, że możemy w ten sposób przysłużyć się lokalnej społeczności, ograniczając jednocześnie emisję szkodliwych substancji w Warszawie – dodaje Tomasz Konarski.

 

Korzystanie z ciepła systemowego zapewnia przede wszystkim stabilne i bezpieczne dostawy ciepła przez cały rok i przyczynia się do redukcji tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powietrza utrzymujących się na wysokości mniejszej niż 40 metrów. W Warszawie ciepło systemowe powstaje w kogeneracji – bardzo efektywnym procesie, w którym równocześnie produkowane jest ciepło i energia elektryczna. Dzięki takiemu wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej możemy ograniczyć spalane paliwa aż o 30% w stosunku do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej rozłączenie, co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery – podkreśla Rafał Utecht, dyrektor Biura Rozwoju Rynku, Veolia Energia Warszawa S.A.

 

Z danych Głównego Inspek­to­ratu Och­rony Śro­do­wi­ska wynika, że przy­czyną niskiej emi­sji jest nie­efek­tywne spa­la­nie paliw, a czę­sto także śmieci w indy­wi­du­al­nych piecach i lokal­nych kotłow­niach – tutaj powstają głów­nie bezno(a)piren (86% całkowitej emi­sji tego związku) oraz pyły PM10 i PM2,5 (nie­mal 50% cał­ko­wi­tej emi­sji każ­dego z nich). Instytut Certyfikacji Emisji Budynków podaje, że zastępując piece węglowe ciepłem systemowym, można ograniczyć emisję pyłów zawieszonych ponad 65-krotnie, a benzo(a)pirenu prawie 150-krotnie.

 

Odcinek rurociągu ciepłowniczego wybudowany przez YIT ma średnicę 150 milimetrów i biegnie od Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego, znajdującego się przy ul. Mehoffera 72/74, wzdłuż ulic Modlińskiej, Geograficznej i Stągiewnej do osiedla Aroma Park, przy ul. Klasyków 10. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy YIT a Veolia Energia Warszawa, w najbliższych miesiącach Veolia Energia Warszawa odkupi zrealizowaną przez YIT sieć ciepłowniczą. Wówczas możliwy będzie jej dalszy rozwój w kierunku ulic Krokwi oraz Dziatwy oraz podłączenie do niej innych obiektów wielorodzinnych i wielkokubaturowych w tym rejonie. Wszystkie informacje dotyczące szczegółów procesu przyłączenia dostępne są na stronie internetowej www.energiadlawarszawy.pl.