• Smart living
  • Design
  • 14.02.2022
  • 2248 wyświetleń

Domowa siłownia. Jak urządzić praktyczny kącik do ćwiczeń?

Własna domowa siłownia to marzenie wielu osób. To w końcu świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Wciąż jednak panuje przekonanie, że jej aranżacja wiąże się z poświęceniem dużej przestrzeni oraz wysokimi kosztami. Jeśli jednak odpowiednio zaplanujesz urządzenie domowej siłowni oraz dobierzesz do niej właściwy sprzęt, możesz cieszyć się treningami zarówno w małym, jak i większym mieszkaniu. Oto kilka porad, które ułatwią ci to zadanie.


Zalety posiadania domowej siłowni

Domowa siłownia to przede wszystkim oszczędność czasu na dojazdach do klubów fitness. Często okazuje się, że te najlepsze położone są na tyle daleko od miejsca zamieszkania czy biura, że sama podróż kilka razy w tygodniu może pochłonąć sporo czasu. Miejsce do ćwiczeń zaaranżowane w mieszkaniu pozwala zaoszczędzić czas także w inny sposób. Posiadając domowy kącik sportowy, skorzystasz bowiem z przyrządu, jaki aktualnie jest ci potrzebny i nikt nie zajmie twojego miejsca. To także duże ułatwienie, ponieważ nie musisz modyfikować kolejności wykonywanych ćwiczeń i głowić się nad wymyślaniem nowych, co obniża także motywację do przeprowadzania regularnych treningów.

Domowa siłownia daje także niezależność oraz możliwość idealnego dostosowania pory treningu do zmieniających się w ciągu dnia zajęć. Ćwiczenia wykonywane w domowym zaciszu wpływają pozytywnie na komfort psychiczny. Wiele osób wstydzi się przyjść na siłownię ze względu na niedoskonałą sylwetkę czy słabą kondycję (niesłusznie!). Nie każdy jest też w stanie przełamać nieśmiałość. W takiej sytuacji aranżacja domowej siłowni jest świetnym rozwiązaniem. 

Siłownia urządzona w domu to również inwestycja, która opłaci się komuś, kto nie wyobraża sobie tygodnia lub dnia bez treningu. Koszt jej aranżacji szybko się zwraca. Wystarczy, że przemnożysz cenę wejściówek na siłownię przez większą liczbę miesięcy lub lat, a okaże się, że za zaoszczędzone pieniądze urządzisz świetnie zaopatrzony kącik do ćwiczeń. Najrozsądniej jednak doposażać go stopniowo i nie ponosić jednorazowego, dużego wydatku. 

Zacznij od przestrzeni

Kluczowym aspektem urządzania domowej siłowni jest wygospodarowanie na nią odpowiedniej przestrzeni w mieszkaniu oraz jej aranżacji na podstawie wcześniej ustalonego budżetu. Nie każdy może pozwolić sobie na przestronne miejsce do ćwiczeń. Brak dużego metrażu nie powinien jednak odstraszać od urządzenia domowej siłowni. Wszystko zależy od sposobu organizowania treningów oraz sprzętu. Wystarczy kilka metrów kwadratowych w salonie lub innym największym pomieszczeniu w mieszkaniu, żeby cieszyć się domową siłownią.

Przemyśl dobrze wykończenie lub zabezpieczenie podłogi. W strefie ćwiczeń na pewno nie sprawdzi się śliska powierzchnia, dlatego unikaj gładkich kafelków. Nie musisz jednak zrywać podłogi i kłaść nowej w obrębie domowej siłowni. Zamiast tego rozłóż gumową matę sportową w formie puzzli przeznaczoną miejscom do ćwiczeń, która stawia opór butom, nie narazi cię na wypadek, zabezpieczy podłogę przed zniszczeniem, a co więcej zaabsorbuje drgania oraz dźwięki. Podobnie postąp ze ścianą w domowej siłowni. W tym przypadku sprawdzi się zmywalna lateksowa farba, którą można czyścić na mokro lub okładzina z płytek ceramicznych. Nawet jeśli zdarzy ci się obrysować ją jednym ze sprzętów, bez problemu zetrzesz z nich ubrudzenia. Zainstalowanie klimatyzacji, ustawienie w odpowiednim dystansie wiatraka lub ulokowanie kącika do ćwiczeń w pobliżu okna z pewnością rozwiąże problem wentylacji.

Wyposażenie domowej siłowni

Wybór przyrządów, które postawisz w domowej siłowni, zależy od ilości miejsca, rodzaju treningu, jaki wykonujesz i twojego budżetu. Nawet w niewielkim mieszkaniu zapewnisz sobie komfortowe warunki do ćwiczeń, jeśli odpowiednio zaplanujesz zakup sprzętu. Najczęściej plan treningowy można zrealizować za pomocą hantli, steppera, drążka zahaczanego pomiędzy drzwiami a ościeżnicą, maty oraz gum oporowych. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem siłowym, możesz wykorzystać do niego butelki z wodą o różnej pojemności, odkładając zakup hantli na później.

Podczas wybierania maty do ćwiczeń zwróć uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim nie kieruj się ceną, ponieważ jej koszt nie musi być wysoki, żeby zapewniała komfortowy trening. Wybierz tę, która skutecznie chroni przed niekontrolowanymi poślizgnięciami i otarciami, a więc ma wysokie parametry antypoślizgowe. Nie powinna też pochłaniać wilgoci, ponieważ po kilku ćwiczeniach zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Po zakończonym treningu matę możesz zwinąć i schować za półką lub pod łóżkiem. W funkcjonalnym treningu przyda się również drążek do ćwiczeń. Wybierając model rozporowy, podlegający regulacji długości, dopasujesz go do futryny drzwi, które masz w mieszkaniu, a jednocześnie unikniesz konieczności montowania przyrządu na stałe. Jeśli jednak zdecydujesz się na drążek mocowany na suficie lub ścianie pamiętaj, żeby solidnie go przymocować. Tylko wtedy zapewnisz sobie bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.

Aranżacja domowej siłowni jest możliwa zarówno w mieszkaniu o większym, jak i mniejszym metrażu. Ważne, aby dostosować wyznaczoną część pomieszczenia lub cały pokój do wykonywania treningów oraz wyposażenia tej przestrzeni w odpowiedni sprzęt. Dzięki temu ćwiczenia w domowym zaciszu staną się przyjemnością.