• Smart living
  • Design
  • 25.02.2022
  • 1397 wyświetleń

Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Drzwi wewnętrzne wpływają na komfort użytkowania pomieszczeń i utrzymują ich walory dekoracyjne. Nic więc dziwnego, że przykładamy do ich zakupu dużą uwagę. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, jeśli chodzi o wybór drzwi wewnętrznych do mieszkania. Warto przemyśleć, jaki rodzaj materiału będzie wyglądać w naszych czterech kątach najlepiej oraz jakie dodatkowe właściwości powinny posiadać skrzydła drzwiowe. Poniżej podpowiadamy, jak dobrać drzwi pokojowe do pomieszczeń i na co zwrócić uwagę przed zakupem.


Najmodniejsze drzwi wewnętrzne

Projektanci i architekci mają wiele pomysłów na to, jak włączyć drzwi wewnętrzne do aranżacji wnętrz. Coraz częściej klasyczne białe skrzydła drzwiowe ustępują szklanym i nowoczesnym lub pokrytym lakierem o dowolnym kolorze. Na popularności zyskują także wersje przesuwne, szczególnie te, zawieszone na dekoracyjnych szynach lub chowane w ścianie. Dzięki nim zyskuje się w mieszkaniu więcej miejsca.

Prawdziwym hitem są drzwi rozwierane przylgowe lub bezprzylgowe. Te pierwsze charakteryzują się wycięciami na krawędziach skrzydeł, które zwiększają powierzchnię ich przylegania do ościeżnicy. Wówczas między futryną a skrzydłem widoczne są zawiasy. Opcja bezprzylgowa tonatomiast prawie niewidoczne wejście do pokoju za sprawą ukrytej ościeżnicy i zrównaniu koloru drzwi z barwą ściany.

We wnętrzach częściej pojawiają się także wysokie, sięgające sufitu drzwi. Ich skrzydła mają lekką, aluminiową konstrukcję, a także ukryte ościeżnice i zawiasy. Wysokie drzwi mają za zadanie podwyższać pomieszczenie oraz sprawiać wrażenie, że wnętrze jest większe i bardziej przestronne. Jeśli nie masz możliwości zamontowania takich drzwi, możesz zdecydować się na te o standardowej wysokości, ale z dodatkową, szeroką opaską, dzięki której uzyskasz podobny efekt. Nie zapomnij o klamkach, które są niezbędnym elementem każdych drzwi wewnętrznych i mogą stanowić piękną dekorację. Kupuje się je oddzielnie, więc możesz dopasować ich model do swojego gustu oraz stylu aranżacji wnętrza. 

 

Dopasuj drzwi do wnętrz

Wybierając drzwi wewnętrzne, kieruj się przede wszystkim ich przeznaczeniem użytkowym. Inne skrzydła drzwiowe wstaw do salonu, łazienki oraz sypialni. Każde z tych pomieszczeń wymaga bowiem osobnej aranżacji. Dla przykładu łazienka powinna zapewniać znacznie więcej prywatności użytkownikom, dlatego nie powinno się w nich stosować przeszklonych drzwi. Zamiast tego warto zwrócić uwagę na systemy, które poprawiają cyrkulację powietrza i nie doprowadzają do zatrzymania pary wodnej w pomieszczeniu. Posłuży do tego zamontowana przy dolnej krawędzi skrzydła drzwiowego kratka lub podcięcie wentylacyjne. Podobną technikę warto zastosować w drzwiach prowadzących do garderoby. Unikniesz wtedy problemu z nieświeżym zapachem ubrań, ponieważ w pomieszczeniu zawsze będzie przepływ powietrza.

Przeszklenia w drzwiach mile widziane są w salonie oraz kuchni – przepuszczają więcej światła i wyglądają bardzo efektownie. Szklane drzwi przesuwne lub skrzydło z przeszkleniami sprawdzi się doskonale zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Powiększy optycznie pomieszczenie oraz doda mu loftowego charakteru. Unikaj ich jednak w sypialni. Jeśli reszta domowników zapali światło w korytarzu lub będzie rozmawiać, nie będziesz mógł odpocząć. W tym pomieszczeniu zdecyduj się na pełne drzwi wewnętrzne, które zapewniają wytłumienie akustyczne oraz nie przepuszczają światła ze znajdujących się blisko części mieszkania.

 

Otwieranie drzwi wewnętrznych - w lewo czy prawo?

Standardowym wyborem pozostają wciąż drzwi rozwierane, których kierunek otwierania jest uzależniony od specyfiki pomieszczeń i ich przeznaczenia użytkowego. Podczas planowania omawianego kierunku otwierania drzwi, warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie poszczególnych skrzydeł. Sąsiadujące ze sobą drzwi nie powinny się wzajemnie blokować ani na siebie nachodzić. Do wąskich korytarzy wybierz takie skrzydła, które otwierają się do środka. W odwrotnym przypadku, kiedy posiadasz szeroki korytarz, ale niewielkie pomieszczenia, zdecyduj się na drzwi otwierane na zewnątrz. Wtedy nie ograniczysz powierzchni użytkowej w pokojach.

Ważny jest także kierunek otwierania drzwi wewnętrznych – w lewo lub prawo. Pierwsza z opcji pozwala na korzystanie z nich zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wchodząc do pokoju mamy zawiasy po lewej, a klamkę po przeciwnej stronie. Odwrotnie jest w wersji otwieranej w prawo zarówno, jeśli chodzi o umieszczenie klamek oraz zawiasów, jak i otwierania skrzydła drzwiowego, które następuje w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Wybierając dogodną dla siebie opcję, powinieneś kierować się przede wszystkim własną wygodą. Zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj lokalizację włączników światła, znajdujących się w pobliżu drzwi. Jeśli wybierzesz kierunek otwarcia w stronę włączników, zablokujesz sobie do nich dostęp i będziesz zmuszony za każdym razem obchodzić drzwi, żeby zapalić lub zgasić światło w pokoju. Łatwo sobie wyobrazić, że taka sytuacja wpłynie na komfort użytkowania drzwi oraz pomieszczenia, które odgradzają.

 

Konserwacja drzwi wewnętrznych

Wszelkie zabrudzenia najłatwiej wyczyścić z drzwi wykonanych z płyty pilśniowej, czyli włókien drzewnych. Charakteryzują się one doskonale gładką powierzchnią zewnętrzną, przez co brud do nich nie przylega. Z łatwością można je wyczyścić za pomocą wilgotnej szmatki z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Inaczej jest w przypadku drzwi drewnianych. Materiał ten wymaga specjalistycznej pielęgnacji przy użyciu odpowiednich preparatów ochronnych. Nie myj ich na mokro, ponieważ możesz uszkodzić ich strukturę. Postaraj się natomiast regularnie je konserwować. Raz na kilka lat odśwież ich powłokę nową warstwą farby przeznaczonej do drewnianych powierzchni lub preparatem ochronnym.

Drzwi wewnętrzne to bardzo ważny element wyposażenia wnętrz. Jeśli odpowiednio je dobierzesz, będą świetnie komponować się ze stylem aranżacji mieszkania i posłużą ci przez lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć ich zakup, aby nie musieć ich wymieniać i wydawać po raz kolejny sporej sumy pieniędzy.