• Smart living
  • 25.07.2023
  • 1802 wyświetleń

Jak ochłodzić mieszkanie w letnie upalne dni?

Upały bywają trudne do zniesienia, nawet gdy w ciągu dnia unikamy słońca i przebywamy w mieszkaniu. W nagrzanych pomieszczeniach domownikom nie funkcjonuje się dobrze. Trudniej im skupić się na obowiązkach czy też wypocząć. Jak ochłodzić lokum w upalne dni? Poniżej przedstawiamy metody, które zapewnią przyjemny chłód w mieszkaniu.

 

Wietrzenie mieszkania z głową

Wbrew pozorom ochłodzenie mieszkania bez klimatyzacji jest proste. Wystarczy znać kilka reguł, które wpływają na panującą w pomieszczeniach temperaturę. Pierwszą z nich jest regularne wietrzenie pokoi. Czynność ta jest szczególnie ważna podczas upałów, ponieważ pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury oraz nawilżenie powietrza. Pamiętaj jednak, aby wietrzyć mieszkanie o odpowiednich porach. Najlepiej robić to z samego rana, gdy na zewnątrz jest chłodno. Wtedy wpuścisz do wnętrz nieco rześkiego powietrza.

Okna otwórz także w nocy. Zimny powiew sprzyja bowiem spokojnemu snu. Jeśli temperatura w sypialni będzie zbyt wysoka, rano obudzisz się niewypoczęty i spocony. Zanim zdecydujesz się jednak na pozostawienie uchylonych okien nocą, pamiętaj o zamontowaniu moskitier, które uniemożliwią owadom wlatywanie do środka.

imageoxf1.png

Dobrej jakości sen w upały zapewni także odpowiednie nawilżenie powietrza. Letnie dni przyczyniają się do wysuszania powietrza w mieszkaniu, co wpływa także na realnie odczuwalną, wysoką temperaturę. Aby polepszyć jakość powietrza, którym oddychamy, warto zakupić nawilżacz powietrza, który wytwarza parę wodą ochładzającą pomieszczenie. O nawilżenie powietrza dbają także rośliny. Tworząc w mieszkaniu prawdziwą dżunglę m.in. z paprotek, skrzydłokwiatu czy bluszczu, szybko wygrasz z upałami. Zieleń tworzy przyjemny mikroklimat i ochładza wnętrza.

 

Sprawdzony sposób na upały – grube zasłony

Niezawodnym sposobem na upały są zasłony lub rolety wykonane z grubej i jasnej tkaniny. Materiały w takich barwach nie nagrzewają się szybko, ponadto odbijają część promieni słonecznych. Ważny jest też materiał. Najlepiej wybrać nieprzezroczystą bawełnę. Naturalna tkanina znacznie lepiej pochłania nadmiar światła.

jak_schłodzić_mieszkanie_2.jpg

Zasłony zaciemniające to kolejny sojusznik w walce ze skwarem. Skutecznie zredukują temperaturę oraz sprawią, że do pomieszczenia nie przebiją się promienie słońca. Takie zasłony mogą być doskonałą ozdobą wnętrz. Wybierzmy te, które najlepiej pasują do aranżacji mieszkania. Ciemny materiał na oknach od kilku sezonów jest niezwykle modnym i cenionym przez architektów wnętrz dodatkiem. W tym przypadku łączy się więc estetykę oraz użyteczność.

 

Chłód za niewielkie pieniądze

Walka z wysokimi temperaturami nie musi się wiązać z dodatkowymi kosztami. Wiele skutecznych rozwiązań jest w stanie zredukować domowe wydatki. Jednym ze sposobów są klasyczne wentylatory, zwane potocznie wiatrakami. Znajdziesz je obecnie w niemal każdym sklepie. Ich cena może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nawet te najtańsze urządzenia doskonale poradzą sobie z ochładzaniem wnętrz. Podczas używania wentylatorów pamiętaj jednak, aby nie przesiadywać za długo w linii nawiewu. Ustaw sprzęt na rogu pomieszczenia i usiądź po drugiej stronie. Wówczas nie narazisz się na „zawianie”, a w konsekwencji przeziębienie. Zwróć też uwagę, aby wyłączać wiatrak, gdy wychodzisz z pomieszczenia – zminimalizujesz wtedy zużycie prądu.

Z upałami można poradzić sobie za pomocą domowej roboty klimatyzatorów. Nie zapłacisz za nie fortuny, tak jak w przypadku profesjonalnych urządzeń, za to skutecznie ochłodzisz się w długie, letnie dni. Do wykonania domowego klimatyzatora potrzebujesz metalowej miski napełnionej zamrożoną soloną wodą. Taki pojemnik dłużej utrzyma zimno. Ustaw go przed wentylatorem w taki sposób, by powietrze wiało tuż nad lodem. Miskę można zastąpić plastikową butelką. Wystarczy napełnić ją w 70 proc. wodą i w 10 proc. solą kamienną. Resztę przestrzeni wypełni zamrażający się lód (woda podwoi swoją objętość, gdy zmieni stan skupienia). Butelki umieść w misce przed wiatrakiem. Topiący się lód obniży temperaturę rozwiewanego po wnętrzu powietrza.

 

Niekonwencjonalne sposoby na ochłodzenie mieszkania

Przyjemny chłód w mieszkaniu zapewniają także nowoczesne technologie działające w prosty sposób. Jedną z nich jest przeciwsłoneczna folia okienna. Jej przewagą jest skuteczność działania. Warto zastosować ją na zewnątrz okien, ale równie dobrze sprawdzi się wewnątrz budynku. Folię nakleja się na szybę, a następnie materiał odbija większość promieni słonecznych, chroniąc pomieszczenia przed nagrzaniem. Metoda ma zredukować ilość ciepła słonecznego przenikającego do mieszkania, nie wypływając znacząco na estetykę wnętrz. Folie okienne są bardzo cienką warstwą metaliczną. Dzięki doborowi przezroczystości z łatwością dopasujesz produkt do aranżacji pokoi.

jak_schłodzić_mieszkanie_3.jpg

Ciekawym rozwiązaniem jest nowoczesny system chłodzenia sufitowego. Składa się on z paneli chłodzących umieszczonych w podwieszanym suficie. Wewnątrz paneli znajdują się cienkie rury, w których krąży zimna woda. Jej temperaturę bez większych problemów można dostosowywać do swoich potrzeb za pomocą pilota. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą montować kosztownej klimatyzacji wiążącej się z przekuwaniem tynków i montowaniem na balkonach jednostki zewnętrznej, obniżającej zalety estetyczne przestrzeni. Ponadto chłodzenie sufitowe zabiera niewiele miejsca. Daje delikatny, ale odczuwalny efekt, ponieważ nie działa punktowo, tylko schładza powietrze na całej przestrzeni.

Równie skuteczne w walce z upałami są rolety zewnętrzne, nazywane także elewacyjnymi. Obecnie są wielofunkcyjną alternatywą dla używanych dawniej okiennic. Producenci wytwarzają je z aluminiowych profili wypełnionych pianką poliuretanową. Mocowane są na zewnątrz, w nadprożu okiennym lub specjalnych skrzynkach. Rolety szczelnie zasłaniają okno, ograniczając tym samym dostęp promieni słonecznych i ciepłego powietrza do mieszkania oraz pomagają utrzymać we wnętrzach optymalną temperaturę. Niezaprzeczalną zaletą rolet jest ochrona przed włamaniem. Potencjalny złodziej nie rozbije okna, żeby dostać się do wnętrza. Co więcej, urządzenia z łatwością dopasujesz do wyglądu elewacji bloku czy domu, ponieważ występują w różnych kolorach.

 

Podczas upałów mieszkanie w jednej chwili zamienia się w saunę, nagrzewając się do temperatur, które trudno znieść. Z tym problemem można poradzić sobie na różne sposoby. Jedne z nich wymagają większej inicjatywy oraz bardziej złożonego procesu projektowania. Inne zaś są niezwykle tanie i łatwe do zastosowania. Niezależnie od tego, który z nich wybierzemy, z pewnością skutecznie ochłodzimy wnętrza latem.