Posiadanie oddzielonego pokoju do pracy jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Pozwala skupić się na wykonywanych obowiązkach i zachować balans pomiędzy codziennym życiem a karierą zawodową. Stworzenie stylowego gabinetu jest jednak pracochłonnym zajęciem. Jak się za nie zabrać i na co zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Zdarza ci się pracować w domu? Powinieneś zadbać o to, aby wykonywać obowiązki zawodowe w komfortowych warunkach. Do zaaranżowania gabinetu wystarczy niewielki pokój lub wolny kąt w salonie czy sypialni. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujesz, możesz pozwolić sobie na mniej lub bardziej zaawansowane prace projektowe domowego biura. Zanim zabierzesz się jednak za urządzanie stylowego gabinetu, dokładnie przemyśl cały proces.
W jakim stylu urządzić gabinet?
Pierwszym krokiem w stronę aranżacji gabinetu jest wybór konkretnego stylu, w jakim chcesz go urządzić. Tutaj najlepiej kierować się własnymi upodobaniami. Zastanów się, jakie warunki sprawiają, że potrafisz skupić się na pracy. Może przepadasz za perfekcyjnym porządkiem i minimalizmem? A może czujesz się komfortowo, gdy otaczają cię piękne, designerskie bibeloty? Twoje preferencje będą kluczowe w aranżacji biura.
Większość osób zdecydowanie preferuje klasyczny wygląd gabinetu. Ten styl wystroju zakłada podstawową liczbę najpotrzebniejszych mebli i funkcjonalność pomieszczenia. Biuro w klasycznym stylu charakteryzuje także jasna, podstawowa paleta kolorów ścian, w tym biele, beże i pastele.
Równie minimalistycznym, choć bardziej nowoczesnym stylem, będzie industrialne biuro. Surowość wnętrza podkreślą metalowe wykończenia połączone z drewnem w zgaszonych odcieniach. Wielbiciele elegancji z pewnością wybiorą aranżację w wydaniu glamour z elementami czerni, złota czy srebra. W tym przypadku w pomieszczeniu dominować będą takie materiały jak skóra, miedź, kamień czy ceramika.
Funkcjonalne meble
Podstawowym elementem wyposażenia domowego gabinetu jest biurko. Najwygodniejszym rozwiązaniem aranżacji pomieszczenia jest dostosowanie jej do szerokiego, klasycznego modelu tego mebla. Jeśli jednak nie masz tak dużo przestrzeni, wykorzystaj w pełni inne dostępne rozwiązania. Zamiast dużego biurka, wybierz jego narożną wersję lub składany blat. Wtedy zaoszczędzisz sporo miejsca i bez przeszkód urządzisz stylowy gabinet w salonie lub sypialni.
Jeśli chcesz urządzić gabinet z prawdziwego zdarzenia, w osobnym pokoju, biurko powinno stanowić centralny element aranżacji. Równocześnie nie może być przytłaczająca i rozpraszając uwagę, dlatego dobierz tylko kilka dodatkowych mebli. Aby nadać biurze bardziej przytulnego charakteru, umieść w nim dwuosobową sofę pasującą do stylu wnętrza. Obok postaw stolik kawowy. W pomieszczeniu warto umiejscowić także regał na książki, półki na dokumenty czy komodę.
To, jakie meble dobierzesz do stylowego gabinetu, zależy od jego funkcji. Pracując głównie przy komputerze, skup się na rzeczach, które pozwolą na komfortową pracę. Postaw na biurko z regulowanym stelażem, który można dopasować do swojego wzrostu. Przyda się także ergonomiczny fotel podtrzymujący prawidłową postawę ciała. Jeśli twoja praca polega na częstych spotkaniach z klientami, rozbuduj miejsce, w którym będziesz ich przyjmować. Udekoruj strefę poczekalni i zaplanuj dodatkowe miejsce siedzące dla gościa przy biurku.
Oświetlenie sprzyjające pracy
Aranżując stylowy gabinet, nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu. Słabe światło lub jego brak może powodować senność, znużenie lub przytłoczenie podczas pracy, szczególnie po zmierzchu. Skoncentrowanie wzroku wyłącznie na niebieskim blasku monitora może negatywnie wpłynąć na wzrok oraz jakość snu.
Najlepiej, aby gabinet miał jak największy dostęp do naturalnego światła. Zrezygnuj więc z firanek w oknach, zostawiając zasłony czy rolety. Używaj ich tylko wieczorem, gdy zapalisz w pomieszczeniu główne światło. W gabinecie niezbędne będzie oświetlenie punktowe przy biurku, światło boczne, ustawione np. nieopodal sofy lub fotela oraz lampa sufitowa.
Stolik do pracy ustaw na wprost okna. Wtedy będziesz mógł korzystać z naturalnego światła jak najdłużej, a ponadto zyskasz przyjemny widok na to, co znajduje się za oknem. To pozwoli ci również odpocząć od wielogodzinnego spoglądania na ekran komputera. Gdy biurko ustawione było tyłem do okna, straciłbyś nie tylko dobrą widoczność na dokumenty, ale także na monitor. Światło słoneczne może bowiem przesłonić to, co się na nim znajduje.
Stylowe dekoracje w gabinecie
Gabinet to miejsce, w którym trzeba skupić się głównie na pracy, a więc wszelkie rozpraszacze są tam zbędne. Zostaw więc w pomieszczeniu tylko te dekoracje, które pobudzają twoją kreatywność i umysłową stymulację. Może to być ramka na zdjęcie w intrygującym kształcie, obraz z geometrycznymi wzorami lub lustro w stylowych ramach. Spokój i skupienie zapewnią rośliny doniczkowe. Dracena, figowiec, skrzydłokwiat czy zamiokulkas wprowadzą do wnętrza przyjemną dla oczu zieleń.
Dobrym pomysłem jest także postawienie na biurku pachnących kadzideł lub aromatycznych świec. Zapachy mogą działać motywująco i sprawiać, że będziesz mieć więcej zapału do wykonywania zawodowych obowiązków. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ich intensywnością, ponieważ mogą wywołać odwrotny efekt. Jeśli lubisz kolorowe akcenty w mieszkaniu, zaplanuj także kilka w domowym biurze. Wystarczy, że zamienisz uchwyty mebli na wielobarwne lub umieścisz w pokoju jaskrawy, rzucający się w oczy fotel zgodny z modną estetyką dopamine deccor. W ten sposób nie przytłoczysz aranżacją wnętrza, ale jednocześnie nie stanie się ono nudne i pozbawione wyrazu.
Urządzenie stylowego gabinetu nie jest dużym wyzwaniem, gdy odpowiednio się je zaplanuje. Zacznij przygotowania od rozpisania przebiegu wykończenia oraz wybierz styl przewodni pomieszczenia. Nie zapomnij o doborze komfortowych i funkcjonalnym mebli oraz dodatków. To dzięki nim będziesz w stanie wygodnie pracować.