• Design
  • 13.01.2024
  • 4692 wyświetleń

Trendy wnętrzarskie na 2024 rok. Podpowiadamy, jak modnie urządzić mieszkanie

W stylowo urządzonych wnętrzach czujemy się dobrze. Dlatego warto wiedzieć, jakie nowe pomysły na urządzanie mieszkania lub domu kreują i promują światowej sławy wizjonerzy architektury, aby później wprowadzić je do własnych czterech kątów. Co będzie modne w aranżacji wnętrz w 2024 roku i jak wdrożyć nowe formy do domowego wystroju?

 

Dopamine decor w trendach wnętrzarskich na 2024 rok

Wnętrza nabiorą w 2024 roku indywidualnego charakteru. Będziemy chętniej rezygnować ze skandynawskich, surowych wnętrz, skłaniając się w stronę oryginalnych pomieszczeń zaaranżowanych według własnej estetyki. Wyrażenie jej w mieszkaniu nie zawsze należy do prostych spraw. Nie każda osoba podejmująca się remontu potrafi jasno wyrazić wnętrzarskie potrzeby i pragnienia. W takim przypadku z pomocą przychodzi dopamine decor.

Nazwa tego stylu aranżacji wnętrz nawiązuje do takiego doboru kolorów, faktur, elementów wystroju i dodatków, który dodaje energii domownikom. Określenie „dopamine decor” kieruje w stronę biochemii mózgu. Dopamina, którą podkreślono w nazwie, to rodzaj neuroprzekaźnika, nazywanego także „chemicznym posłańcem szczęścia”. Wiąże się z poczuciem satysfakcji i oddziałuje na nasze uczucia.

image0lbn5.png

Jak zwiększyć dopaminę, aranżując wnętrza? Postaw na zabawę i wrzuć na luz w trakcie wyboru motywów przewodnich remontu. Dopamine decor łączy w sobie bowiem maksymalizm oraz prawdziwe szaleństwo w doborze kolorów i wzorów zdobiących pomieszczenia. Zestawiaj wszystko ze wszystkim według Twoich pragnień lub wybieraj dominujące wzory i kolory, podporządkowując pod nie resztę aranżacji. W stylu dopamine decor każdy sposób na osiągnięcie wnętrzarskiego spełnienia jest dozwolony.

 

Quiet luxury

Trendem, który przeszedł z wybiegów modowych wprost do salonów, jest quiet luxury. Cichy luksus w designie odzwierciedla się w idei minimalizmu rzeczy i maksymalizacji ich jakości. Trend sprawdza się przede wszystkim w urządzaniu wnętrz od podstaw. Pozwala na zaprojektowanie pięknego wizualnie mieszkania, które równocześnie będzie wyjątkowo komfortowe dla użytkowników.

Jak wykorzystać quiet luxury podczas aranżacji własnych czterech kątów? Zacznij od wyboru wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Projekt mieszkania oprzyj na luksusowych tworzywach – drewnie i naturalnym kamieniu. Wtedy sprawisz, że każde z pomieszczeń będzie wyglądać niezwykle estetycznie, a do tego posłuży użytkownikom przez lata. Dobrej jakości materiały to gwarancja solidnego wykończenia mieszkania. Postaw także na meble wykonane przez stolarzy z naturalnego drewna dopasowanego kolorystycznie do wnętrza. Cichy luksus podpowiada, aby w mieszkaniu przedmiotów było jak najmniej, ale za to w możliwie najlepszej jakości.

trendy_aranżacyjne_2.jpg

W uzyskaniu klimatu quiet luxury w mieszkaniu pomoże odtworzenie we wnętrzach doświadczeń z eleganckich hoteli. Wchodząc do takiego budynku, nietrudno zauważyć, że jego aranżacja skupia się na ponadczasowych materiałach i rozwiązaniach, a jego charakter jest stonowany oraz kojący. Do osiągnięcia takiego efektu nie potrzeba rewolucyjnych zmian. Wystarczy, że zmienisz oświetlenie na bardziej przytulne, dobierzesz eleganckie tekstylia do mieszkania i zadbasz o to, aby dekoracje wyglądały na luksusowe.

 

Natura i przyjemnie dla oka obłości

Zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko stały się podstawą projektowania wnętrz. W 2024 roku będziemy kontynuować trend tworzenia naturalnych aranżacji mieszkań. Ponownie sięgniemy po przyjazne przyrodzie materiały pozyskane w zrównoważony sposób. Każdy z producentów, który tworzy naturalne surowce, informuje o sposobie produkcji, dostawy i transportu. Aby stworzyć przytulne i ekologiczne mieszkanie, warto przed zakupem zorientować się, jak sprzedawca poszczególnych elementów wyposażenia przyczynia się do zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko.

Ciepło i spokój wprowadzisz do ekologicznego wnętrza za sprawą drewna. Ten materiał doskonale pasuje do aranżacji nowoczesnych, klasycznych, minimalistycznych oraz luksusowych. Jego odporność na zniszczenia i elegancki wygląd sprawia, że od lat utrzymuje się w zestawieniach najgorętszych trendów wnętrzarskich. Jak przemycić drewno w ekologicznych projektach? Wybierz meble i dodatki, które zostały wyprodukowane w sposób zrównoważony oraz mają surowy, designerski wygląd. Tak połączysz estetykę i dbałość o naturę w jednym.

trendy_aranżacyjne_3.jpg

Odzwierciedleniem trendu związanego z naturą we wnętrzach jest biophilic design oraz naturalne kształty. W 2024 roku będziemy szukać krzywizn oraz zaokrągleń w meblach i elementach aranżacji. Piękne, wyrzeźbione formy dodadzą mieszkaniu iście architektonicznej, wysublimowanej estetyki. Wystarczy zaopatrzyć się w sofę o zaokrąglonych kształtach, dodać do niej okrągły stolik kawowy i powiesić na ścianie artystyczny obraz z krzywymi liniami. Innym pomysłem będzie zawieszenie w przedpokoju lub łazience zaokrąglonego lustra i położenie tuż obok wazonu w tym samym kształcie. Takie akcenty sprawią, że mieszkanie zyska naturalny i estetyczny wygląd.

 

Czarne akcenty we wnętrzach

Czarny kolor uplasował się na liście wnętrzarskich trendów już kilka lat temu. W 2024 roku ponownie podbije serca miłośników architektury – zwłaszcza tych, którzy przepadają za projektami w loftowym stylu. Jednak wykorzystując czarną barwę w mieszkaniu, musisz pamiętać o umiarze. Kilka akcentów wystarczy, aby pomieszczenia wyglądały modnie.

blobid0.jpg

Czarny kolor możesz przemycić np. we framudze drzwi lub okien. Jeśli masz duże pomieszczenie, pomaluj jedną ze ścian na czarno, a resztę potraktuj kontrastową, jasną farbą. W taki sposób utrzymasz harmonię we wnętrzu, jednocześnie sprawiając, że będzie prezentować się niezwykle elegancko. Równie ciekawą konfiguracją jest pomalowanie na ciemno sufitu i prostopadłej do niego ściany w białym pomieszczeniu oraz dobranie do całości drewnianej, jasnej podłogi. Z taką aranżacją każde, nawet niewielkie mieszkanie, wypadnie w oczach twoich gości modnie oraz elegancko.

 

Metal w różnych wydaniach

2024 rok będzie należeć do metalowych elementów wystroju wnętrz. Mowa tu nie tylko o industrialnych formach. Metal z łatwością dopasujemy do niemal każdego stylu aranżacji. Popularne staną się wytworzone z tego materiału dodatki, takie jak baterie kuchenne oraz łazienkowe czy pięknie zdobione uchwyty w szafkach. Metalowe akcenty przejawiać się mogą w formie ram luster czy obrazów, lamp sufitowych, biurowych i kinkietów oraz włączników światła.

W śmielszych wystrojach warto postawić na większe metalowe konstrukcje – od mosiężnych stolików przez regały po finezyjne rzeźby. Zamiast modnej do niedawna miedzi, wybieraj elementy wystroju w zimnych, metalicznych barwach, przywodzących na myśl aluminium czy chrom. Srebrzyste odcienie dobrze skomponują się z minimalistycznymi, utrzymanymi w neutralnych barwach wnętrzami.

trendy_aranżacyjne_4.jpg

Nadrzędną cechą trendów jest zmienność. W ich wnętrzarskiej odsłonie zdarza się jednak więcej powtarzalnych z roku na rok motywów. W 2024 roku nadal chętnie będziemy otaczać się naturalnymi materiałami, minimalistycznymi akcentami oraz eleganckim designem. W przeciwieństwie do surowych wnętrz wybierzemy natomiast style aranżacji, które wyzwolą radość i energię. W końcu w wystroju mieszkania chodzi przede wszystkim o satysfakcjonujący domowników efekt.