• Design
  • 19.03.2021
  • 2068 wyświetleń

Jaką wybrać podłogę do mieszkania?

Raz położona podłoga towarzyszy nam zwykle przez wiele lat, dlatego warto się zastanowić nad wyborem właściwych materiałów. Popularne panele i płytki to nie jedyne opcje – wystarczy odrobina odwagi, by zastosować mniej oczywiste rozwiązania.

 

Klasyka zawsze w modzie

Panele oraz płytki ceramiczne należą do najpopularniejszych pokryć podłogowych w polskich domach. Zdecydowaną zaletą tych pierwszych jest łatwość i szybkość montażu, natomiast niekwestionowanym plusem kafelków jest odporność na wilgoć i wodę. Panele w pokoju i korytarzu oraz płytki w kuchni i łazience – to najbardziej klasyczne połączenie.

Jeśli chodzi o materiał, najwięcej elegancji, uroku i ciepła ma w sobie drewno. Stosowane od lat, pasuje do różnych stylów, dlatego uznawane jest za ponadczasowe. Należy jednak pamiętać, że drewniana podłoga to dość kosztowna inwestycja, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i regularnej konserwacji. Nie powinna być narażona na długotrwałe zawilgocenia i duże wahania wilgotności, dlatego lepiej unikać takiego rozwiązania w łazience czy kuchni. Dobrą alternatywą jest drewnopodobna terakota lub gres. Oba materiały są trwałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania, a także na wilgoć. Dzięki temu możesz je zastosować we wszystkich pomieszczeniach. Na rynku nie brakuje również płytek imitujących inne materiały, np. marmur czy kamień. Można zaleźć też różne rodzaje – przykładowo gres zdobiony, szkliwiony, polerowany. Dzięki temu masz cały wachlarz możliwości przy urządzaniu wnętrz.

Drewno_blog_podlogi.jpg

 

Domowy parkiet przemysłowy

Miłośnikom drewnianych podłóg, którzy nie chcą przepłacać, polecamy także parkiet przemysłowy. Taka posadzka wykonana jest z deszczułek z litego drewna o różnorodnej kolorystyce. Zestawiając je ze sobą, stworzysz intrygujące i niepowtarzalne wzory. Ostateczny efekt, w tym kolor posadzki, będzie zależał od rodzaju zastosowanego drewna. Możesz wykorzystać gatunki rodzime, np. dąb, buk czy jesion, lub egzotyczne. Przypominamy jednak, że większość nie sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych. Jeśli marzy ci się taka posadzka w łazience, zastosuj drewno bogate w naturalne oleje, takie jak teak czy iroko.

Parkiet_blog_podlogi.jpg


Beton nadaje ton

Kiedyś beton kojarzył się głównie z fabrykami. Obecnie zyskuje na popularności, zarówno jako materiał na ściany, jak i podłogi w mieszkaniach. Wygląda doskonale w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach, którym nadaje niepowtarzalnego charakteru. Odpowiednio zaimpregnowana podłoga betonowa staje się odporna na wilgoć, ścieranie i działanie większości substancji chemicznych. Nie sprawia też większych problemów z utrzymaniem czystości. Z tego względu doskonale sprawdzi się w kuchni, łazience czy przedpokoju. Zapewni też nietuzinkowy efekt w pokojach, optycznie powiększając wnętrza. W tym przypadku zastanów się jednak nad montażem ogrzewania podłogowego – beton jest z zasady chłodny, przez co w dotyku bywa mniej przyjemny niż inne rodzaje posadzek.


Ożywcza żywica

Podobnie jak beton, posadzki żywiczne były kiedyś stosowane głównie w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej. Obecnie coraz częściej można spotkać je w prywatnych domach. Największą popularnością cieszą się podłogi z żywicy epoksydowej, odpornej na czynniki mechaniczne i promieniowanie UV. Wytwarza się je z żywicy i mineralnego wypełniacza. Są bardzo funkcjonalne i wytrzymałe, a dodatkowo eleganckie. Świetnie pasują do luksusowych wnętrz, nadając im jeszcze większego blasku. Mogą też stanowić dopełnienie nowoczesnych minimalistycznych przestrzeni, zwłaszcza salonów i kuchni. Dobrze sprawdzają się również na balkonach i tarasach. Niestety wykonanie podłogi żywicznej nie jest ani łatwe, ani tanie. Jeśli możesz sobie pozwolić na taki wydatek, zatrudnij profesjonalistów, którzy zagwarantują odpowiednią jakość usług.

Żywica_blog_podlogi.jpg

 

Ekologiczne linoleum

Linoleum, często mylone z wykładziną PCV, to posadzka w pełni naturalna. Powstaje z połączenia takich materiałów jak włókna lniane, mączka drzewna i płótno jutowe. Jest ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia i bardzo praktyczne, a po zakończeniu użytkowania ulega prawie całkowitej biodegradacji. Nie dziwi zatem fakt, że w dobie rosnącego popytu na rozwiązania przyjazne dla środowiska, linoleum cieszy się coraz większą popularnością. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz wybierać spośród wielu wzorów, faktur i kolorów. Posadzka dobrze imituje beton, drewno, kamień czy korek, a nawet połyskujące podłogi żywiczne. Dzięki temu będzie współgrała z różnorodnymi aranżacjami mieszkania. Linoleum na pewno docenią osoby, które nie przepadają za sprzątaniem, ponieważ ma właściwości antystatyczne, a więc nie przyciąga brudu. Ponadto jest ciepłe i dobrze izoluje, tłumiąc odgłosy kroków. Jest to więc świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Niestety linoleum ma też wadę – nie jest odporne na wilgoć.

Linoleum_blog_podlogi.jpg


Ekstrawagancka skóra

Zaskakująca, luksusowa i oryginalna – skórzana podłoga wkroczyła do polskich mieszkań stosunkowo niedawno. To ciekawe rozwiązanie, które, wbrew pozorom, też jest ekologiczne. Materiał na taką posadzkę powstaje w procesie upcyclingu z „odpadków” przemysłu skórzanego – ścinki łączone są z korkowym podłożem i rdzeniem z drewnianych włókien. Podobnie jak linoleum, skórzana podłoga jest przyjazna dla alergików, dobrze wycisza i łatwo utrzymać ją w czystości, ale może ulec zniszczeniu pod wpływem wilgoci, a dodatkowo nie należy do najtańszych. Gdzie najlepiej się sprawdzi? Zdecydowanie w pomieszczeniach takich jak salon, jadalnia czy gabinet. Pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Jeśli chcesz nadać im elegancji, zastosuj skórę w ciemnym kolorze i zestaw ją z jasnymi dodatkami.

 

Wybierając podłogę do konkretnych pomieszczeń, pamiętaj o dopasowaniu jej do ich funkcji, twoich potrzeb oraz warunków panujących w otoczeniu. Przede wszystkim przeanalizuj parametry techniczne i zapoznaj się z właściwościami poszczególnych materiałów. Zastanów się też, w jakim stylu urządzisz wnętrza, ale nie kieruj się wyłącznie modą. Pamiętaj, że podłoga ma ci służyć przez długie lata. Gdy już dokonasz wyboru i położysz podłogi, zadbaj również o listwy przy ścianach. Nie tylko podkreślą one piękny wygląd posadzki, ale też zakryją ewentualne nierówności, ochronią ściany przed uszkodzeniami, a nawet zamaskują różne przewody.