• Smart living
  • Design
  • 04.12.2020
  • 853 wyświetleń

Mieszkanie do zadań specjalnych

W wyniku pandemii wiele mieszkań zyskało dodatkowe funkcje. Wcześniej dom był przestrzenią, w której odpoczywaliśmy i spędzaliśmy czas z najbliższymi. Obecnie niejednokrotnie pełni też rolę biura, szkoły, a nawet miejsca realizacji hobby. Pracujesz zdalnie, masz dzieci, które uczą się online, a może urządzasz w mieszkaniu mini siłownię bądź pracownię artystyczną? Nie wiesz, jak to wszystko pogodzić? Z pomocą przychodzi szwedzki lagom, który wraca do łask w aranżacji wnętrz, a także kilka innych elastycznych rozwiązań.

 

Zyskaj więcej przestrzeni

Lagom oznacza „w sam raz”. To filozofia życia codziennego, w której przede wszystkim liczą się umiar oraz poszukiwanie odpowiednich proporcji. W praktyce jest to ograniczenie liczby otaczających nas przedmiotów, co pomaga uporządkować myśli i uwolnić się od chaosu. To także postawienie na funkcjonalność kosztem niepraktycznej elegancji w wystroju wnętrz oraz znalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. W dzisiejszych czasach może się to wydawać dużym wyzwaniem. Jeśli jednak potrzebujesz wygospodarować dodatkową przestrzeń do realizacji różnych nowych zadań, teraz jest idealny moment, aby przejrzeć swoje rzeczy i pożegnać się z tym, co już zbędne. To pierwszy krok.

Następnie zadbaj o porządek i pochowaj do szafek, pudełek czy koszów wszystkie przedmioty, z których nie korzystasz na co dzień. Idealnie, jeśli masz w domu wielofunkcyjne meble, takie jak łóżko z szufladami lub stolik kawowy z przestrzenią do przechowywania drobiazgów. Jeśli jednak nie posiadasz takich rozwiązań, postaraj się wykorzystać w pełni wysokość wnętrza. Często wystarczy eleganckie pudełko czy kuferek, który można umieścić na szafie lub zamontowanie dodatkowych półek albo haczyków. Dzięki temu zyskasz więcej przestrzeni wokół siebie.

Minimalizm_blog.jpg

 

Bądź elastyczny

Mieszkanie pełni teraz więcej funkcji, przez co musisz wykazać się większą elastycznością w aranżacji przestrzeni. Dopiero urządzasz swoje M, albo masz w planach większe przemeblowanie lub remont? Pomyśl o funkcjonalnych rozwiązaniach, takich jak rozkładane sofy, stoły czy sekretarzyki, mobilne meble na kółkach oraz składane krzesła lub stołki, które można postawić jeden na drugim. Dzięki temu będziesz mógł szybko i bez wysiłku przearanżować pomieszczenie, dopasowując je do bieżących potrzeb. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na większe zmiany, postaraj się wydzielić przestrzeń na poszczególne zadania. Najprostszym rozwiązaniem są ścianki działowe lub kotary, które dodatkowo mogą nadać wnętrzu bardziej wyrazisty charakter, podkreślając twój styl.

Organizacja_blog.jpg

 

Żyj bardziej eko

Ważnym elementem lagom jest także oszczędne prowadzenie domu i dbałość o środowisko – a on wiele wspólnego z modnymi ostatnio nurtami eko oraz zero waste. Warto o tym pamiętać, ponieważ spędzając więcej czasu w domu, zużywamy więcej mediów. Z pomocą przychodzą proste rzeczy, takie jak perlatory pomagające oszczędzać wodę, termostaty czy energooszczędne oświetlenie. Warto rozważyć rozwiązania z zakresu smart home, np. inteligentne żarówki, w których można zmieniać odcień oraz kolor światła lub system sterowania oświetleniem w oparciu o czujniki ruchu. Ponadto, jeśli spędzasz dużo czasu w domu, najprawdopodobniej jesteś niedotleniony, dlatego warto otaczać się roślinami, zwłaszcza takimi, które pochłaniają szkodliwe substancje wydzielające się z monitorów, drukarek i fotokopiarek, jak np. palma koralowa czy skrzydłokwiat.

Home office_blog.jpg

 

Nie rezygnuj z przytulności

Choć lagom stawia przede wszystkim na użyteczność i oszczędność, nie oznacza, że musisz żyć w ascetycznym wnętrzu i podporządkowywać wszystko poszczególnym funkcjom, jakie ma spełniać mieszkanie. Wręcz przeciwnie – lagom zachęca do szukania równowagi, a więc łączenia praktyczności z tym, co się po prostu kocha i co sprawia przyjemność. Pamiętaj, że dom ma być przede wszystkim miejscem przyjaznym, w którym ty i twoi bliscy czujecie się komfortowo i bezpiecznie. Urządzając wnętrza, kierujcie się więc tym, co sprawia wam radość, zgodnie z fińską filozofią kalsarikännit czy duńską hygge. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym warto zadbać o detale nadające pomieszczeniom przytulny charakter – miękkie poduszki i dywaniki oraz grube koce i pledy w ciepłych barwach, wełniane ocieplacze czy podkładki pod kubki, a także punktowe oświetlenie w postaci lampek, lampionów czy świeczek zapachowych, które stworzą intymną atmosferę.

Przytulne_blog.jpg