• Design
  • Wokół nas
  • 20.09.2021
  • 981 wyświetleń

Młode Miasto w Gdańsku. Dlaczego warto tam zamieszkać?

Dużym uznaniem w Gdańsku wyróżnia się kształtujący dopiero obszar Młodego Miasta, w którym kilka lat temu wybudowano Europejskie Centrum Solidarności. Nie brakuje tam atrakcyjnej infrastruktury czy ważnych ośrodków kulturalnych. Na co powinieneś zwrócić uwagę poznając dzielnicę? 

Historia Młodego Miasta w Gdańsku

Młode Miasto, znajdujące się między dzielnicą Stare Miasto a wybrzeżem Martwej Wisły, to dynamicznie rozwijający się obszar Gdańska. Industrialny charakter okolicy, przejawiający się głównie w architekturze oraz elementach infrastruktury Stoczni Gdańskiej, przeplata się tutaj z przyjaznymi mieszkańcom przestrzeniami publicznymi i ogólnodostępnymi nadbrzeżami. Okolica przez niemal 400 lat pozostawała niezabudowana. Dopiero w połowie XIX wieku dostrzeżono możliwość wykorzystania terenu na potrzeby budowy nowoczesnej stoczni.

Historia2_blog.jpg

Powstanie na tym terenie Stoczni Gdańskiej było przełomowym momentem dla miasta, szczególnie w kwestiach gospodarczych. Stocznia nie tylko odznaczyła się w polskiej historii, ale też stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu miasta, wypełnionego szeregiem stalowych żurawi. Monumentalne konstrukcje towarzyszyły pracującym i strajkującym stoczniowcom, wpisując się tym samym w dziedzictwo „Solidarności”.

Równie znaczącą rolę w kształtowaniu się przestrzeni Młodego Miasta w Gdańsku miał wzniesiony w 1980 roku Pomnik Poległych Stoczniowców. Do dziś tłumy turystów zbierają się wokół niego, aby oddać hołd pracownikom stoczni zastrzelonym przez wojsko w trakcie rewolty grudniowej.

Dynamicznie rozwijająca się część Gdańska

Bogata historia Młodego Miasta w Gdańsku to niejedyna zaleta tego miejsca. Dla deweloperów oraz przyszłych mieszkańców to atrakcyjna przestrzeń, a bliskość zabytków historycznych i miejsc turystycznych podnosi jej prestiż. Rozwój Młodego Miasta w Gdańsku nie uszedł również uwadze branży usługowej i gastronomicznej. Coraz liczniej osiedlający się tutaj mieszkańcy i poszukujący historycznych wrażeń turyści to dla nich idealni klienci. Deweloperzy zapewniają więc przedsiębiorcom lokale na najniższych kondygnacjach budowanych przez siebie obiektów. Pojawiają się w nich kawiarnie, cukiernie i sklepy spożywcze.

Jednym z najnowszych projektów w gdańskim Młodym Mieście, w którym powstaną atrakcyjne apartamenty, lokale usługowe oraz przestrzenie co-workingowe, są Żurawie. Inwestycja YIT powstaje pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej. Za projekt Żurawi odpowiedzialny jest światowej sławy fiński architekt Rainer Mahlamäki, który nadał kształt m.in. warszawskiemu muzeum POLIN.

Młode Miasto w Gdańsku – modna, tętniąca życiem okolica

Oprócz rynku mieszkalnego w dzielnicy powstają place miejskie, promenady i ścieżki rowerowe. Odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Młodym Miastem w Gdańsku są również nowe miejsca pracy, restauracje oraz bazy turystyczne. W ciągu dnia można zrelaksować się w jednej z modnych restauracji, kawiarni lub sztucznej plaży, z których rozciąga się widok na stoczniowe żurawie oraz piękne nadbrzeża. Nocą natomiast warto wybrać się na koncert lub usiąść w klimatycznej knajpce.

Modna okolica_blog.jpg

Szczególną popularnością cieszą się lokale gastronomiczne, zlokalizowane przy ulicach Elektryków oraz Narzędziowców, gdzie można zjeść wyśmienite potrawy inspirowane kulinariami z całego świata oraz posłuchać muzyki. Rzędy foodtrucków i stanowisk z jedzeniem otacza industrialna zabudowa, przywodząca na myśl dawny Gdańsk. Obecnie starsze budynki wcielono we współczesną tkankę miejską, tworząc dzięki nim nie tylko wyjątkową okolicę, słynącą z dziennych rozrywek, ale przede wszystkim nocnych zabaw w rytmie alternatywnych brzmień.

Rozciągającą się za rzędem dźwigów ulica Narzędziowców  jest spokojniejszym miejscem, w którym wieczory upływają na odpoczywaniu w otoczeniu zieleni i gronie najbliższych znajomych. Dla rodzin z dziećmi przewidziano również specjalne kąciki, w których pociechy mogą oddać się beztroskiej zabawie. Ulica Elektryków wiedzie prym wśród turystów oraz młodszych pokoleń. Nocą rozświetlają ją klimatyczne girlandy lampionów, otwierają się stanowiska z aromatycznym jedzeniem, a z głośników rozbrzmiewa porywająca do tańca muzyka.

W otoczeniu zieleni

Ogrody_blog.jpg

Mimo typowego dla Młodego Miasta industrialnego charakteru, w okolicy łatwo znaleźć tereny zielone. Miłośnikom natury polecamy odwiedzić wnętrza zaaranżowanych na nowo kontenerów z ogromem roślin i tarasami na dachach, z których można podziwiać panoramę okolicy. Niedawno na terenie Stoczni Cesarskiej powstała pełniąca również funkcję ogrodu bezpłatna przestrzeń do uprawiania warzyw w grządkach permakulturowych, „Plony. Ogród miejski”. Użytkownicy Plonów mogą wypocząć w otoczeniu natury w samym centrum miasta bez konieczności posiadania własnej działki. Każdy z nich ma szansę na zaaranżowanie tego skrawka zieleni we własny sposób, przyłączając się tym samym do rozkwitu społeczności Młodego Miasta w Gdańsku.