• Design
  • 19.04.2023
  • 1682 wyświetleń

Naturalny kamień w mieszkaniu. Jak wykorzystać ponadczasowy surowiec do wykańczania wnętrz?

Naturalny kamień to wciąż jeden z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych. Jego niesłabnąca popularność wynika z wyjątkowej trwałości i eleganckiego wyglądu. Jest to także ekologiczny materiał, który doskonale dostosuje się do każdego rodzaju wnętrz. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać go do aranżacji mieszkania.

 

Ściany i podłogi z naturalnego kamienia

Naturalny kamień może być z powodzeniem montowany na ścianach, jak i podłogach. Z pewnością sprawdzi się tu marmur, granit, piaskowiec, bazalt czy łupki. Każdy z tych materiałów ma niepowtarzalny wygląd, który dodaje pomieszczeniu oryginalnego charakteru oraz elegancji. Naturalny kamień jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Dla wielu osób materiał ten może wydawać się nieodpowiednim wyborem w naszej strefie klimatycznej, ponieważ szybko się schładza. To powszechny mit. Kamienna posadzka wyróżnia się doskonałymi wartościami termicznymi, dostosowuje się do konkretnej pory roku, wolno się nagrzewa i powoli oddaje ciepło. Podłoga wykonana z kamienia jest trwała i łatwa w czyszczeniu, a do tego odporna na wahania temperatur czy wilgoć.

imageseijb.png

Równie ciekawie kamień naturalny prezentuje się na ścianach. Jeden z najpopularniejszych sposobów na jego wykorzystanie w dekoracji to umieszczenie na ścianie jako tzw. kamienne panele. Wykonuje się je z różnych rodzajów kamienia: marmuru, granitu czy piaskowca. Są to naturalne materiały, więc każdy panel ma unikalny wygląd. Kamień montowany jest na ścianach w postaci płytek. To niezwykle plastyczny materiał, więc może być wykorzystywany do tworzenia skomplikowanych form i mozaik. Dobrze prezentuje się w każdym pomieszczeniu – salonie, sypialni, kuchni czy łazience.

 

Kamienne blaty w kuchni i łazience

Naturalny kamień to doskonały materiał do produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Łatwo utrzymać go w czystości, co ma duże znaczenie w przypadku intensywnie użytkowanych powierzchni, jakimi bez wątpienia są blaty. W przypadku kuchni warto rozważyć przede wszystkim granit, który jest bardziej odporny i mniej higroskopijny od popularnego marmuru. Dobrze sprawdzi się również porfir i bazalt. Przy wyborze materiału do aranżacji pomieszczenia warto zwrócić uwagę na jego barwę. Kamień o jasnych odcieniach, tj. marmur czy granit, doskonale komponuje się z drewnem i tworzy przytulną, ciepłą atmosferę. Natomiast kamienie o ciemniejszych odcieniach – bazalt albo łupki, doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych kuchni.

W łazience można pozwolić sobie na nieco większą dowolność. Od kilku lat na topie utrzymuje się tu marmur. Materiał ten stał się wyznacznikiem luksusowych, zaprojektowanych z gustem wnętrz. Marmur wymaga jednak właściwej pielęgnacji. Źle znosi kontakt z kwasami, więc na jego powierzchni nie powinno się stosować żrących środków czystości. Najlepszym wyborem będą specyfiki przeznaczone do pielęgnacji tego naturalnego kamienia. Architekci wnętrz chętnie wykorzystują surowiec jako formę okładziny ściennej i podłogowej. Nierzadko wykonuje się z niego także blaty, umywalki czy ścianki montowane pod prysznicem. Odpowiednio zastosowany wprowadza do łazienki wyjątkową atmosferę, która sprzyja relaksowi i odprężeniu.

blaty.jpg

Niezależnie od tego, w którym z pomieszczeń zdecydujesz się umieścić kamienny blat, warto wiedzieć, że powierzchnie mogą być wykończone na kilka sposobów. W stonowanych wnętrzach dominują polerowane blaty ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Do klasycznych aranżacji nadają się natomiast elementy o powierzchni szczotkowanej, czyli lekko nierównej i matowej. Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio blaty całkiem surowe o chropowatej fakturze. Sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach o rustykalnym charakterze.

 

Akcenty dekoracyjne

Naturalny kamień służy także do produkcji różnych akcentów dekoracyjnych, które podkreślą charakter wybranej aranżacji wnętrz. Przykładem takiego elementu zdobiącego pomieszczenie może być parapet. Często nie zwraca się na niego większej uwagi i nie wkłada wysiłku w to, aby wkomponować go w projekt wnętrza. Tymczasem odpowiednio dobrane parapety mogą świetnie podkreślić wygląd mieszkania.

akcenty dekoracyjne.jpg

Parapet wykonany z kamienia naturalnego jest trwały, odporny na uszkodzenia oraz duże obciążenie. Nawet po długim czasie jego powierzchnia nie zarysuje się i nie popęka, dlatego doskonale sprawdzi się przy oknach balkonowych. Parapety kamienne wyróżniają się ciekawym wyglądem. Można kupić gotowe sztuki lub wykonać je z materiałów, które zdobią już podłogę, ściany lub blaty.

Kamień jest materiałem, który nadaje całemu mieszkaniu spójny wygląd, ponieważ może być elementem wspólnym dla wszystkich pomieszczeń. Możliwości wykorzystania naturalnego materiału są bardzo szerokie. Ponadto kamień to trwały, odporny na uszkodzenia i łatwy w codziennej pielęgnacji materiał. Nie jest z pewnością najtańszym wyborem, ale posłuży domownikom przez długie lata.