• Smart living
  • 11.01.2023
  • 3247 wyświetleń

Noworoczne porządki w mieszkaniu. Oto cztery najważniejsze zasady

Nowy rok to czas postanowień, wyznaczania celów i poszukiwania sposobów na ich realizację. Chcemy zadbać zarówno o samorozwój, jak i otoczenie, dlatego też jednym z najczęstszych noworocznych postanowień są gruntowne porządki w mieszkaniu. Początek roku to świetny moment na pozbycie się niepotrzebnych bibelotów i wysprzątania każdego zakamarka. Nie od dziś przecież wiadomo, że czysta przestrzeń korzystnie wpływa na zachowanie harmonii ducha. Poniżej podpowiadamy więc, jak zabrać się za noworoczne porządki.

 

Plan działania

Doprowadzenie całego mieszkania do idealnego porządku może wydawać się trudnym zadaniem. Jednak podejmując się go, pozbędziesz się nieużywanych od lat rzeczy oraz dokładne wyczyścisz wielokrotnie omijane kąty, w których osiadł kurz. Noworoczne sprzątanie to nie tylko organizowanie przestrzeni do życia – to także dbanie o dobre samopoczucie. W czystym, uporządkowanym mieszkaniu znacznie łatwiej jest podejmować kolejne wyzwania i realizować postanowienia wyznaczone w nowym roku.

plan_blog.jpg

Podstawą do rozpoczęcia pracy jest dobry plan. Poświęć więc parę minut na spisanie czynności, które doprowadzą twoje mieszkanie do porządku. Nazwij każde pomieszczenie, nie zapominając przy tym o tych szczególnie zagraconych, takich jak garderoba, spiżarka czy pomieszczenie gospodarcze. Pod każdym z pokoi zaznacz, jakie miejsca wymagają dokładnego wysprzątania. Przykładowo w kuchni mogą być to szafki na naczynia lub garnki, lodówka, piekarnik, okap i zmywarka. Jeśli podzielisz domowe obowiązki w taki sposób, będziesz mógł z łatwością rozłożyć je na konkretne dni i spokojnie przygotować się do noworocznych porządków.

Nie każdy ma zmysł organizacyjny. Przygotowywanie harmonogramu prac, dzielenie czynności na tygodnie, dni czy godziny brzmią dla niektórych równie skomplikowanie, co samo sprzątanie. Z pomocą przychodzą więc gotowe internetowe planery sprzątania. Czynności związane z porządkowaniem przestrzeni od jakiegoś czasu biją rekordy popularności w sieci. Twórcy treści prześcigają się w pomysłach na wsparcie swoich obserwatorów w utrzymywaniu porządku w mieszkaniach. Dlatego w internecie z łatwością znajdziesz listy, harmonogramy oraz kalendarze tworzone przez specjalistów. Zawierają one czynności, jakie należy wykonać w wyznaczonym czasie tak, aby w nowym roku cieszyć się idealnie czystymi wnętrzami.

 

Minimalizm to podstawa

Sprzątając mieszkanie, trzymaj się zasady minimalizmu. Polega ona na ograniczeniu niepotrzebnych przedmiotów w czterech kątach do absolutnego minimum. Propagatorką tej metody jest znana na całym świecie japońska autorka książek oraz gospodyni programów telewizyjnych Maria Kondo. Dzięki wcielanej w życie zasadzie odniosła ogromny, międzynarodowy sukces. Kondo zaleca, aby pozbyć się co najmniej 50 proc. przedmiotów zalegających w naszych domach. Rzeczy, które zdecydujesz się zostawić, należy posegregować i znaleźć miejsce, na które będziesz je odkładać po każdym użyciu. Wybierając przedmioty do wyrzucenia, kieruj się prostą zasadą: jeśli w ciągu ostatniego roku dana rzecz nie była Tobie potrzebna, z pewnością nie sięgniesz po nią jeszcze przez wiele miesięcy. Jest więc zbędna.

minimalizm_blog.jpg

Jak wyselekcjonować rzeczy, których nie będziesz już używać? Zerknij do szaf i półek. Przechowuje się w nich ubrania, buty oraz dodatki, których nie nosimy od lat, ale z sentymentu są zostawiane. Warto się ich pozbyć, ale pamiętaj, że nie trzeba ich od razu wyrzucać. W okolicy z pewnością działa wiele organizacji wspierających osoby potrzebujące, które z otwartymi rękami przyjmą te ubrania. Rozejrzyj się w każdym z pomieszczeń rozpisanych na wcześniej przygotowanej liście obowiązków. Prawdopodobnie w każdym z nich znajdą się przedmioty, które nie były Tobie potrzebne od lat. Należeć mogą do nich wazony, doniczki, świeczniki, wypalone świece czy zakurzone stare lampy. Te, które mają wartość sentymentalną, zostaw na pamiątkę, a resztę spakuj i przekaż wybranej instytucji. Im więcej przedmiotów oddasz, tym lepiej się poczujesz. Tak działa zasada minimalizmu. Po wszystkim dokładnie odkurz wnętrze szaf, półek oraz pomieszczeń i zagospodaruj te przestrzenie na nowo.

 

Organizowanie przestrzeni

Najwięcej niepotrzebnych rzeczy gromadzimy w szafkach. To spory błąd, ponieważ z zasady powinien panować w nich idealny porządek, aby mogły spełniać swoją funkcję – być pod ręką wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Wyciągnij więc wszystkie przedmioty zalegające w szafkach i szufladach. Posegreguj je na mniej i bardziej potrzebne, następnie wyczyść dokładnie wnętrze. Kolejnym krokiem będzie poukładanie przedmiotów z powrotem w tych samych miejscach. Pamiętaj o mądrym organizowaniu przestrzeni. Proste sposoby na porządkowanie można zaimplementować m.in. w garderobie. Ubrania wieszaj w szafie od najdłuższych do najkrótszych, od ciemnych do jasnych lub od wykonanych z grubego materiału do delikatnych.

organizacja_blog.jpg

System przechowywania przyda się w przetrzymywaniu akcesoriów kuchennych, kosmetyków czy jedzenia. Wystarczy wyposażyć się w pojemniki oraz kosze. Torebki z przyprawami ułóż w przeznaczonym do tego pudełku, natomiast warzywa i owoce rozłóż w dekoracyjnych misach. Przejrzyj też półkę z suchymi produktami. Te z kończącą się datą ważności wykorzystaj podczas przygotowywania następnego posiłku, a resztę umieść w opisanych pojemnikach. Podobną taktykę zastosuj w łazience. Przeterminowane kosmetyki wyrzuć do kosza na śmieci, przeznaczonego na odpady zmieszane. Odkurz stojące na półkach od miesięcy balsamy, perfumy oraz inne drogeryjne produkty. Kosmetyki zamknięte w ozdobnych pudełkach włóż w organizery. Są one dostępne w niemal każdym sklepie oferującym produkty do wyposażenia wnętrz.

 

Czyszczenie wymagających powierzchni

Szczególnej uwagi podczas noworocznych porządków wymagają powierzchnie, które zazwyczaj omija się szerokim łukiem. Raz na jakiś czas trzeba zajrzeć za lodówkę, zmieść wszystkie śmieci i umyć ukrytą przed wzrokiem domowników podłogę. Na co dzień nie widzisz, jak wiele nieczystości tam trafia. Gromadzące się resztki pokarmu, tłuszcz z gotowania oraz kurz tworzą trudne do wyczyszczenia połączenie. Wiele brudu zalega także za pralką, zwłaszcza gdy często się z niej korzysta. Nieszczelne rury i niedokręcony odpływ brudzą ściany i podłogę. Niestety odkurzanie na niewiele się wtedy zda. Zaschniętej kałuży z detergentów i wody można się jednak łatwo pozbyć za pomocą ciepłej wody oraz ścierki.

Podczas cotygodniowych porządków często zaniedbywane są okna, które zwykliśmy myć tylko „od święta”, gdy sprzyja pogoda. Nie częściej przeciera się też parapety, co powinno odbywać się regularnie. To tam gromadzą się zanieczyszczenia, które spływają z okien wraz ze zbierającą się na ich powierzchni wodą. Podobnie podchodzi się do czyszczenia lamp oraz framug drzwi, nie wiedząc, ile zbiera się na nich brudu. Wystarczy (ostrożnie!) wejść na krzesło i za pomocą zwilżonej szmatki zetrzeć kurz. Nie zapomnij także o wytarciu drzwi wejściowych z obu stron oraz wytrzepaniu wycieraczki. Przedpokój to wizytówka każdego mieszkania, dlatego warto w szczególnie zadbać o jego czystość.  

trudne powierzchnie_blog.jpg

Noworoczne, gruntowne porządki wydają się być żmudną pracą. Nadmiar obowiązków może przytłoczyć i szybko zniechęcić. Jednak przy pomocy dokładnie sporządzonego planu uda się małymi krokami doprowadzić wnętrza do ładu. Warto podjąć się tego wyzwania. Mieszkanie to miejsce, w którym powinno się odpoczywać i regenerować siły. Jeśli będzie czyste, poczujesz się w nim znacznie lepiej.