• Smart living
  • 02.05.2023
  • 1640 wyświetleń

Remont mieszkania wiosną. Jak zaplanować go z głową?

Każde mieszkanie po kilku latach użytkowania wymaga odświeżenia. Najchętniej wybieranym miesiącem na przeprowadzenie remontu jest kwiecień – głównie przez poprawiającą się za oknem pogodę. Wiosna zdecydowanie sprzyja zmianom, także tym we wnętrzach. Zanim jednak zaczniesz prace remontowe, warto je dobrze zaplanować.

Zakupy z wyprzedzeniem

Z badania Santander Consumer Bank[1] wynika, że największym wyzwaniem finansowym na wiosnę jest remont mieszkania. Respondenci deklarują takie wydatki bez względu na osiągane dochody. Odświeżenie wnętrz wiosną jest dla wielu Polaków istotnym, choć drogim obowiązkiem. O pracach remontowych należy pomyśleć wcześniej, by uniknąć dodatkowych kosztów.

Materiały budowlane i wykończeniowe zazwyczaj zamawia się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Można wtedy lepiej zapanować nad stresem związanym z planowaniem remontu, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze. Zwłaszcza gdy zdecydujesz się na zakupy w okresie jesienno-zimowym. W branży budowlanej znacznie rzadziej przeprowadza się prace remontowe w czasie zimnych miesięcy. Zalegające w magazynach materiały są wtedy przeceniane. Jeśli dobrze zaplanujesz zakupy, może się okazać, że remont nie nadszarpnie znacząco domowego budżetu.

Zakupy.jpg

Decydując się na zakupy wiosną, możesz znacznie spowolnić proces wykonywania prac. Część produktów z pewnością zostanie w magazynach, ale najchętniej kupowane materiały wyprzedadzą się, zanim nastanie sezon remontów. Chcąc kupić rzeczy o konkretnych wymiarach lub w określonej ilości, najpewniej będziesz czekać na wznowienie produkcji, co może potrwać nawet do kilkunastu tygodni. Dlatego warto skompletować wszystkie niezbędne elementy wykończenia wnętrza przed rozpoczęciem prac remontowych. Nie należy magazynować tylko takich materiałów budowlanych jak farby, kleje, gładź czy gips. Z czasem tracą bowiem swoje właściwości.

 

Sporządź harmonogram prac

Remont powinno poprzedzić sporządzenie harmonogramu prac. Będziesz mieć wtedy pewność, że uda się dokładnie zorganizować kolejne etapy działań. Bez planu łatwiej jest o pochopne, nieprzemyślane decyzje, które w rezultacie mogą nadszarpnąć budżet. Przygotowanie się do remontu obejmuje: spisanie listy zakupów, sporządzenie szczegółowego kosztorysu oraz dokładnego harmonogramu prac.

Ostatni z elementów planu powinien zawierać każdą czynność, którą chcesz wykonać podczas remontu. Harmonogram przyda się nie tylko wtedy, gdy zdecydujesz się na współpracę z ekipą specjalistów. Z góry określone obowiązki remontowe pozwolą na samodzielne wykonanie poszczególnych czynności, jeśli tylko będziesz czuć się na siłach, aby wziąć ten obowiązek na własne barki.

Lista prac.jpg

Lista zakupów i kosztorys chronią natomiast przed niepotrzebnymi wydatkami. Zanim zamówisz konkretny produkt, dokładnie rozejrzyj się w okolicznych hurtowniach oraz internetowych sklepach. Porównaj ceny w kilku miejscach i wybierz najatrakcyjniejszą ofertę. W taki sposób zaoszczędzisz pieniądze, nie tracąc przy tym na jakości wykończenia wnętrz.

 

Samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Wybór ekipy remontowej lub samodzielne przeprowadzenie prac to często jeden z pierwszych dylematów przy odświeżeniu wnętrza. W podjęciu decyzji może pomóc analiza harmonogramu prac. Niezaawansowane działania, niewymagające specjalistycznej wiedzy wykonasz prawdopodobnie bez większego problemu, np. malowanie ścian czy położenie paneli nie powinno stanowić większego wyzwania.

Ekipa.jpg

Czynności, w których realizowaniu potrzeba doświadczenia i eksperckiej wiedzy warto przekazać w ręce fachowców. Zwłaszcza gdy dotyczą zmian w hydraulice czy elektryce. Brak umiejętności nie tylko wydłuży prace remontowe, ale może też doprowadzić do wypadku lub uszkodzenia elementów wyposażenia mieszkania. Przed zatrudnieniem fachowca porozmawiaj z nim o wszystkich ważnych kwestiach. Zlecone prace remontowe powinna poprzedzać konsultacja dotycząca ostatecznych kosztów robocizny, wspólne ustalenie zakresu prac oraz terminu, w jakim mają zostać wykonane.

 

Remont mieszkania krok po kroku

Odświeżanie wnętrz najczęściej zaczyna się od demontażu aranżacji, które do tej pory zdobiły mieszkanie. Jeśli planujesz tylko przemalowanie ścian, możesz w zasadzie zaczynać prace tuż po tym, jak dokładnie zabezpieczysz folią malarską podłogi oraz meble, oczyścisz i zagruntujesz ściany. Nieco więcej wysiłku wymaga renowacja łazienki czy kuchni oraz większe zmiany w układzie pomieszczeń. Wówczas remont powinno się zacząć od pozbycia się z pomieszczeń całego wyposażenia, zabezpieczenia futryn oraz okien przed zabrudzeniem. Dopiero wtedy możesz skuć płytki, zerwać tapety, zdemontować armaturę czy zburzyć ścianki działowe.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie prac hydraulicznych i elektrycznych. Obie czynności wymagają ingerencji w tynk i przyczynią się do tego, że w mieszkaniu zbierze się sporo kurzu oraz nieczystości. Po zamaskowaniu przewodów oraz odczekaniu, aż wszystkie materiały wyschną, przychodzi czas na malowanie ścian. Ułożenie posadzki zaplanuj na sam koniec. Jeśli zaczniesz od tego kroku, w trakcie remontu możesz pobrudzić płytki lub panele, a wtedy będzie trzeba wymienić uszkodzone elementy podłogi na nowe. Na gotowe podłogi stawiaj meble. W kolejnym kroku możesz pomyśleć o zakładaniu drzwi, gniazdek elektrycznych i tzw. białym montażu.

Krok po kroku.jpg

Wiosna to idealny moment na przeprowadzenie remontu. Pogoda sprzyja wykonywaniu prac budowlanych, które nierzadko wymagają wyższej niż jesienią czy zimą temperatury. Remont to jednak spory wydatek, dlatego dokładnie go zaplanuj, sporządzając kosztorys oraz harmonogram prac. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pomoc ekipy remontowej, czy odświeżysz mieszkanie samodzielnie, trzymaj się z góry założonego planu. Wtedy nie nadszarpniesz budżetu domowego i sprawnie wykonasz wszystkie remontowe obowiązki.

[1] Santander Consumer Bank, „Polaków Portfel Własny: Wiosenne wyzwania 2022”