• Design
  • 27.08.2019
  • 1133 wyświetleń

Rok szkolny za pasem? Urządzamy pokój dla ucznia

Końcówka wakacji to zwykle intensywny okres dla rodziców, którzy przygotowują swoje dzieci do pójścia do szkoły. W ferworze zakupów książek i akcesoriów, nie zapominajmy o pokoju dla małego ucznia. Planując jego aranżację, pamiętajmy o dwóch podstawowych rzeczach. Po pierwsze, dla dziecka to najważniejsza przestrzeń w całym domu. Musi być dopasowana do jego zainteresowań i temperamentu. Po drugie, jego potrzeby będą zmieniać się wraz z wiekiem. Warto postawić więc na sprytne rozwiązania, które pozwolą wprowadzić niezbędne zmiany w wystroju niewielkim kosztem.

 

Kształty i kolory

Pokój dziecka powinien być zaaranżowany tak, aby zapewniał mu spokój, a jednocześnie pobudzał kreatywność. To niezbędne podczas nauki, zabawy i snu. Zacznijmy od podstaw, a zatem dostępu do światła dziennego, kształtu pomieszczenia i doboru kolorów. Jeżeli układ mieszkania na to pozwala, wybierzmy jasny pokój, w którym są wnęki i/lub ścięte narożniki. Zwłaszcza u młodszych dzieci wszelkie zakamarki i niestandardowe załamania będą rozwijały wyobraźnię. Z tego względu wykorzystajmy też półki i dekoracje w różnych ciekawych kształtach. Dodatkowo wnęki pomogą utrzymać porządek.

Kolory ścian powinny być raczej stonowane, aby sprzyjały koncentracji. Świetnie sprawdzą się pastele, popularne m.in. w Finlandii. Na żywsze barwy możemy pozwolić sobie w przypadku mebli oraz dodatków. To generalna zasada. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko ma inny temperament i warto to uwzględnić planując kolorystykę wnętrza.

 

Meble, które rosną wraz z dzieckiem

Pokój dziecka to bez wątpienia najbardziej dynamiczne pomieszczenie w całym domu, dlatego warto zastosować rozwiązania, które będą się do niego dopasowywać wraz z jego rozwojem. Przykładem jest biurko i krzesło z regulowaną wysokością, a także modułowe łóżko, które można wydłużyć. Dzięki temu domowy budżet nie ucierpi bardzo na zmianach, a dziecko będzie miało komfort nauki i wypoczynku.

 

Zdrowie przede wszystkim

Wybierając meble, zawsze pamiętajmy o zdrowiu naszego dziecka. Krzesło powinno być ergonomiczne, a biurko wyposażone w blat z regulowanym kątem nachylenia, co zapewni prawidłową postawę podczas nauki. To bardzo ważne, ponieważ to właśnie w wieku szkolnym kształtuje się ona najbardziej. Polecamy też materace, które dopasowują się do kształtu ciała i anatomiczne poduszki. Starszemu dziecku możemy kupić dmuchaną piłkę, która pomoże wykształcić prawidłowy nawyk siedzenia.

 

Domowy plac zabaw

Równie ważne co nauka i odpoczynek są zabawa oraz hobby naszego dziecka. Nie powinniśmy bagatelizować ich roli, ponieważ mają ogromny wpływ na jego rozwój. W Finlandii uczniowie mają świetne wyniki, ponieważ w początkowych klasach szkoły stawiają przede wszystkim na rozwój pasji, a nauka opiera się w dużej mierze na zabawie. W pokoju dziecka warto wykorzystać więc elementy nawiązujące do jego zainteresowań. Mogą to być tekstylia z ulubionymi motywami, gadżety czy plakaty.

Nie może zabraknąć też miejsca na beztroską zabawę. Dzieci, zwłaszcza mniejsze, lubią bawić się na podłodze, dlatego połóżmy na niej niewielki miękki dywan, aby zapewnić im wygodę i ciepło. Wszelkie rozwiązania, takie jak niski stolik, pufa czy mały namiot będą dodatkową atrakcją – do namiotu można się schować, a przy stoliku porysować lub posiedzieć z przyjaciółmi.

Dobra zabawa, to przede wszystkim bezpieczna zabawa. Poukrywajmy więc wszystkie kable i zabezpieczmy ostre oraz kruche przedmioty.

 

Utrzymać porządek

Dzieci często bałaganią. Utrzymać porządek pomogą im meble ze schowkami i szufladami (biurko, stolik, łóżko) oraz pojemniki i pudełka. W pokoju nie powinno zabraknąć półek na książki oraz szafy – najlepiej takiej, w której znajdzie się miejsce nie tylko na ubrania, ale także na dodatkowe przedmioty, np. część zabawek. Jeśli metraż jest mały, wykorzystajmy meble, które można złożyć, gdy dziecko z nich nie korzysta.

 

Mały architekt wnętrz

Urządzając pokój dla dziecka, rodzice powinni kierować się przede wszystkim jego dobrem. Nie zapominajmy jednak, że choćby był on zaaranżowany według najlepszych standardów, dziecko nie będzie chciało w nim przebywać, jeśli nie będzie czuło się w nim komfortowo. Z tego względu warto włączyć je w proces wyposażania wnętrza. W końcu to jego małe królestwo.