• Smart living
  • 25.11.2019
  • 1788 wyświetleń

Smart home – zamieszkaj w nowej rzeczywistości

Inteligentny dom to dla wielu z nas synonim wygody i bezpieczeństwa. Co dokładnie kryje w sobie smart home i w jaki sposób wpływa na nasze codzienne życie? Przeczytajcie o nowej rzeczywistości, która wkracza do naszych mieszkań.

 

Czym jest smart home?

Coraz częściej słyszymy o inteligentnych domach, które dopasowane są do naszych potrzeb i stylu życia. Rozwiązania typu smart home to urządzenia umożliwiające zarządzanie wyposażeniem mieszkania nawet, gdy dzieli nas od niego wiele kilometrów. Możemy zaprogramować je tak, aby komunikowały się ze sobą i wykonywały swoje zadania z ograniczoną ingerencją z naszej strony lub całkowicie bez niej.

Obecnie dostępnych jest wiele pakietów, w skład których wchodzą urządzenia odpowiadające m. in. za oświetlenie, wilgotność, ogrzewanie, alarmy, sterowanie zamkami czy roletami, a także sprzętem RTV i AGD. Każdy z takich zestawów możemy odpowiednio modyfikować i dodawać do niego kolejne rozwiązania, które będą odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom.

 

Coraz częściej w naszych domach

Jeszcze w latach 90-tych systemy smart home uważane były za wytwór rodem z science-fiction. Jednak od jakiegoś czasu ich dostępność i popyt na nie się zwiększa. Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez firmę Fibaro, prawie 47% Polaków chciałoby mieć inteligentne rozwiązania w swoim domu, natomiast co piąty korzysta już z minimum jednego takiego urządzenia. Rosnącą popularność smart home prognozuje tez firma IDC, według której liczba sprzedanych tego typu urządzeń na światowym rynku do 2022 roku osiągnie prawie 940 milionów (dla porównania w 2017 roku było to 433 mln urządzeń).

 

Wygoda i bezpieczeństwo

Wśród najważniejszych zalet smart home wymieniamy przede wszystkim komfort oraz bezpieczeństwo. Inteligentne rozwiązania  oferują szereg udogodnień, jak np. zdalne sterowanie wyposażeniem za pomocą smartfona, automatyczne podnoszenie rolet o konkretnej godzinie czy włączanie oświetlenia w reakcji na ruch. Ponadto w ofertach systemów smart home znajdziemy czujniki detekcji gazu, które włączą wentylatory, gdy jego poziom stanie się niebezpieczny dla życia, systemy antywłamaniowe, które powiadomią nas, za pomocą aplikacji mobilnej, o włamaniu, monitoring domu, a nawet symulowanie obecności domowników poprzez sekwencyjne włączanie i wyłączanie światła.

Pamiętajmy też, że inteligentne domy mogą pozytywnie wpłynąć na nasze rachunki za prąd czy ogrzewanie. Dzięki możliwości zdalnego sterowania temperaturą oraz urządzeniami elektrycznymi możemy sprytnie zwiększyć nasze oszczędności.

 

Wybierz z głową

Po pierwsze – rodzaj systemu. Do wyboru mamy przewodowy i bezprzewodowy. Przewodowy wymaga od nas profesjonalnego i często skomplikowanego montażu instalacji elektrycznej. Najlepiej jest więc podjąć tę strategiczną decyzję w trakcie budowy bądź remontu mieszkania. Zdecydowaną przewagą systemu przewodowego jest szybki transfer danych i brak ograniczeń związanych z zasięgiem.

Kolejna istotna kwestia to wybór systemu otwartego lub zamkniętego. Czym się różnią? System zamknięty to urządzenia oferowane przez jedną firmę, które bazują na konkretnym oprogramowaniu. Najgorsze co może nas w tej sytuacji spotkać, to wyjście tego dostawcy z rynku. Wówczas możemy mieć problem z usunięciem awarii, jeśli do niej dojdzie. System otwarty daje nam możliwość zakupu inteligentnych sprzętów od różnych producentów. Nie jesteśmy wówczas ograniczeni do oferty jednej firmy i stopniowo możemy zaopatrywać się w kolejne, interesujące nas rozwiązania. Jednymi z najprostszych w instalacji są inteligentne systemy oświetlenia. Mogą one przypaść do gustu nawet osobom sceptycznie nastawionym do idei smart home.

 

To się opłaca

Na cenę rozwiązań smart home wpływają trzy czynniki: producent, powierzchnia domu i ilość zakupionego sprzętu. Najmniejsze systemy, które zarządzają kilkoma urządzeniami w domu, można zakupić już nawet za 1000 zł. Oczywiście smart home, który obejmować będzie dużo kluczowych instalacji, takich jak ogrzewanie, może osiągnąć cenę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań wobec inteligentnego domu.

Aby nie nadwyrężyć zbytnio domowego budżetu, proponujemy zacząć od oświetlenia. Inteligentne żarówki dają nam możliwość dostosowania odpowiedniego odcienia światła oraz zmiany jego koloru. Ponadto zwiększają poziom bezpieczeństwa w domu, gdyż mogą być zintegrowane z monitoringiem lub alarmem. No i najważniejsze dla naszej kieszeni – takie rozwiązanie pomaga znacznie ograniczyć pobór energii. Inteligentne żarówki, chociaż wahają się w cenie od 100 do nawet 300 zł za sztukę, mogą posłużyć nam nawet przez 15 lat!

Następnie można zastanowić się nad czujnikami: zalania, dymu i ruchu, których cena wynosi około 200 zł. Jeśli zdecydujemy się już na dużą liczbę różnych sprzętów, warto zainwestować w centralkę bądź „mostek”, dzięki którym będziemy mogli obsługiwać nawet 200 urządzeń z poziomu jednej aplikacji. Koszt takiej centralki zaczyna się od około 850 zł, a może dochodzić nawet do 4000 zł (zależnie od liczby urządzeń do obsługi). Warto przejrzeć dokładnie oferty różnych firm oferujących zestawy smart home, ponieważ cena zawsze będzie zależała od indywidualnych upodobań i potrzeb.

Smart home to już nie odległa wizja przyszłości. Inteligentne rozwiązania powoli wkraczają do naszych domów, a ich popularność stale rośnie. Być może już za kilka lub kilkanaście lat każdy z nas będzie posiadaczem takich systemów, które zadbają o nasze bezpieczeństwo i wygodę?