O charakterze wnętrza decyduje nie tylko kolor ścian, styl mebli czy rodzaj sprzętów. Ogromny wpływ na wygląd mieszkania mają wszelkiego rodzaju tkaniny i dodatki, które podkreślają jego wyjątkowość. Nawet w lokalach urządzonych w sposób minimalistyczny nie brakuje prostych, ascetycznych materiałów oraz dekoracji. Sprawiają one, że mieszkanie nabiera uroku i przestaje być tylko surowym pomieszczeniem. Odpowiednie tekstylia to klucz do pięknie urządzonego wnętrza. Poniżej podpowiadamy, jak dobrze je dobrać.
Tekstylia podstawą wykończenia wnętrz
Tekstylia, czyli wszystkie dodatki wykonane z tkanin, to niezwykle ważny element wyposażenia każdego mieszkania. To dzięki nim lokal staje się przytulniejszy i chętniej spędzamy w nim czas. Do grupy tekstyliów zaliczają się wszelkiego rodzaju poduszki, zasłony, narzuty czy dywaniki, które pozwalają stworzyć ciepło domowej atmosfery.
Inną zaletą wyrobów włókienniczych jest to, że można przy ich pomocy dokonać szybkiej i nieinwazyjnej zmiany stylu wnętrza. Jeśli użyjesz tekstyliów w intensywnych kolorach, ożywisz nimi pomieszczenia. W przypadku bardziej stonowanych dodatków sprawisz, że mieszkanie będzie bardziej minimalistyczne. Nie tylko kolory są przy tym pomocne. Jasne firanki zawieszone w słabo doświetlonych słońcem pomieszczeniach dodadzą im blasku. Podobny efekt można uzyskać, pokrywając fotele i sofy świetlistymi materiałami.
Pamiętaj, że szczególną ostrożność w doborze tkanin należy zachować w małych mieszkaniach, gdzie duże motywy, wzory i jaskrawe barwy mogą zmniejszyć optycznie wnętrze. Na większych metrażach nie trzeba się szczególnie ograniczać. Tu wręcz warto połączyć ciekawe, oryginale wzory i kolory.
Postaw na odpowiedni dobór materiałów
Wybranie najlepszych tkanin do mieszkania powinno być przede wszystkim dopasowane do pory roku. Dostosowywanie wnętrz do panującej za oknem pogody nie wiąże się z przeprowadzeniem generalnego remontu – zrywania podłogi, płytek w łazience, przemalowywania ścian czy kupna nowych mebli. Wystarczy postawić na przearanżowanie znajdujących się w mieszkaniu akcentów.
Wiosną lepiej wybrać lekkie, zwiewne tkaniny o jasnych, pastelowych kolorach i połyskujących fakturach. Taka sama zasada będzie dotyczyć np. letnich sukienek. Nie trzeba bać się kwiecistych wzorów na firankach oraz narzutach na łóżkach. Wniosą one powiew świeżości we wnętrzach. Jesienią zainwestuj w grubsze materiały w intensywnych kolorach – żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub brązowym. Wybieraj też grubsze sploty, jak wełny czy welury. Zima to czas, gdy zdecydowanie brakuje nam kolorów i słonecznego światła. Dostosuj więc tekstylia do wnętrz w taki sposób, aby umilały chłodne wieczory i cieszyły oko.
Osoby, które są gotowe na większe rewolucje w wymianie tkanin, mogą zdecydować się na nowe tapicerki i obicia mebli. Warto pamiętać, by dopasować je do znajdujących się we wnętrzu dywanów, podłóg i kolorów ścian. Każdy z elementów wykończenia powinien być ze sobą spójny. Wybierając konkretny styl aranżacji wnętrz, bądź konsekwentny.
Funkcjonalna rola tekstyliów
Tekstylia są nie tylko piękną ozdobą wnętrz. Mają także niezwykle ważne funkcje. Zawieszenie na oknach zasłon i firanek chroni mieszkanie przed silnym światłem słonecznym latem oraz późną wiosną. Oddzielają także mieszkańców od spojrzeń sąsiadów. Narzuty, koce i poduszki są ochroną przed zabrudzeniami, wpływają również na wygodę w użytkowaniu kanap i foteli.
Tkaniny wyznaczają też domownikom ich miejsca odpoczynku. Każdy z nas ma bowiem swoją ulubioną dekorację, która pomaga mu się zrelaksować i wypocząć na sofie po całym dniu ciężkiej pracy. Coraz częściej wybiera się personalizowane tekstylia, które można ozdobić wybranym wzorem lub własnym, ulubionym zdjęciem. Dzięki temu możesz poczuć, że wnętrza są urządzone dokładnie w twoim stylu i oddają to, kim jesteś.
Jak dobrać tekstylia do stylu mieszkania?
Dobrze dobrana do stylu aranżacji wnętrza tkanina to gwarancja tego, że miejsce zyska indywidualny charakter. Wybierając odpowiednie dodatki, można korzystać z szerokiej palety tkanin polecanych przez architektów i dekoratorów do konkretnego stylu. Jeśli jesteś fanem wytwornych wnętrz glamour, możesz zdecydować się na jedwab, aksamit lub taftę. Takie materiały najpiękniej wyglądają, gdy są gładkie, mają plisy lub fałdy. Można je także dekoracyjnie upiąć. Prezentują się fenomenalnie w antycznych i barokowych barwach – złocie, czerwieni, zieleni i granacie.
Rustykalne mieszkania uwielbiają bawełniane tkaniny, zgrzebne perkale oraz surowy len. Tekstylia kojarzone z wiejską sielanką charakteryzują się przede wszystkim naturalnym splotem, zdobieniami w typie haftu i wyrazistymi nićmi. Wnętrza urządzone w stylu orientalnym z detalami boho będą dopełnione, gdy dobierzesz do nich błyszczące, mieniące się światłem i kolorem tkaniny. W tym przypadku warto postawić na intensywne barwy oraz wzory nawiązujące do tradycji Japonii czy Chin – kwiaty wiśni, delikatne obszycia oraz lśniące elementy.
Przeciwieństwem orientalnego szaleństwa barw będzie styl nowoczesny. Tutaj warto wykazać się oszczędnością i postawić na naturalne kolory. Najlepiej komponują się z nim biele, beże, szarości oraz czerń. Nowoczesność we wnętrzach to także proste geometryczne formy. Takie motywy można łatwo przemycić na poduszkach lub kocach. Nie zapominaj także o elegancji. To najważniejszy element nowoczesnego stylu. Może się on przejawiać w wybranej przez nas tkaninie – uszlachetnionej bawełnie czy jedwabiu.
Tekstylia odgrywają niezwykle ważną rolę w aranżacji wnętrz. Cieszą oko i są niezwykle funkcjonalne dla każdego domownika. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału, warto zastanowić się, jak dobrać je do stylu twojego lokum. Odpowiednio dobrane tekstylia sprawią, że stanie się ono przytulniejsze. Podkreślą również jego charakter.