• Design
  • 19.03.2023
  • 2592 wyświetleń

Trendy w aranżacji sypialni na 2023 rok

Sypialnia to miejsce odpoczynku i wyciszenia. Powinna być więc urządzona zgodnie z naszymi upodobaniami. W wyborze materiałów oraz elementów wyposażenia pomóc mogą najnowsze trendy, którymi kierują się w pracy designerzy. Jak urządzić sypialnie zgodnie z obowiązującą w 2023 roku wnętrzarską modą?

 

Natura wciąż na topie

Urządzając idealną sypialnię, warto czerpać z natury i sięgać po ekologiczne rozwiązania. Pokój zaprojektowany w zgodzie z ekologią z pewnością przyczyni się do podniesienia dobrego nastroju domowników. Głównie dlatego, że inspirowane przyrodą meble czy dodatki wpływają na nas kojąco. Ekologiczna sypialnia powinna być zaaranżowana z naturalnych materiałów takich jak drewno, wiklina, trawa morska czy rattan. W pokoju można postawić podwójne łóżko wykonane z nieoszlifowanych desek lub wybrać modne wciąż palety i nakryć je materacem. Wiklinowe fotele i szafki nocne dodadzą wnętrzu charakteru.

image1clyf.png

Pamiętaj także o dodatkach, dzięki którym sypialnia stanie się przytulna. W ekologicznym pomieszczeniu postaw na len, bawełnę czy wełnę. Narzuty, koce oraz poszewki na poduszkę wykonane z tych materiałów będą pięknie wyglądać i dadzą poczucie komfortu. W oknach zawieś jasne zasłony, które dopełnią aranżację. Warto też rozejrzeć się za dodatkami z drugiej ręki. Kupione na pchlim targu figurki, obrazy czy pojemniki na biżuterię idealnie wpisują się w trend naturalnie zaaranżowanej sypialni.

 

Przytulny kąt w stylu white hygge

Jednym z najpopularniejszych stylów aranżacji sypialni w 2023 roku będzie white hygge. Przemawia za nim nie tylko piękna estetyka, ale także dodatki, które sprawiają, że wnętrza nabierają przytulnego charakteru. White hygge to przede wszystkim delikatna paleta odcieni bieli. Dzięki takim barwom sypialnia staje się pomieszczeniem idealnym do wypoczynku i ukojenia negatywnych emocji.

2.jpg

Pamiętaj jednak, że biel bieli nierówna. Można bowiem zdecydować się na czysty, chłodny, ciepły albo złamany kolor. Wszystko zależy od tego, w jakich wnętrzach najlepiej się czujesz. Podczas wyboru odpowiedniego odcienia bieli do sypialni, zwróć uwagę na fakturę materiałów, które pokryją ściany oraz podłogi. Niezwykle popularne będą w tym sezonie welury, welwety, tkaniny boucle i wszelkie futerka.

W sypialni white hygge zadbać należy o odpowiednie światło. Najlepszym wyborem będzie takie, które barwą zbliżone jest do naturalnego. Architekci wnętrz polecają przede wszystkim lekkie, białe lampy lub kinkiety. Jeśli w sypialni stoi toaletka, warto ozdobić ją lustrem otoczonym żarówkami, które oświetli wnętrze i doda mu iście hollywoodzkiego sznytu. Na styl white hygge składają się miękkie w dotyku dodatki. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka ozdobnych poduszek ze sztucznym futrem i rozłożyć je estetycznie na łóżku. Odpowiedni klimat zapewni także ciepły koc w kolorze bieli.

 

Minimalizm w sypialni

Gorącym trendem w aranżacji wnętrz jest minimalizm. Wywodzi się z zaprzestania dostrzegania korzyści w nadmiernym konsumpcjonizmie i ekshibicjonizmie wnętrzarskim. Niepotrzebne przedmioty coraz chętniej chowane są do szuflad. Wykorzystaj też to, co już masz, kierując się na co dzień zasadami filozofii zero waste. Ma to też zastosowanie praktyczne – im mniej rzeczy wystawiasz na meblach, tym mniej czasu spędzasz na sprzątaniu.

3.jpg

Minimalistycznie urządzona sypialnia będzie nie tylko uboga w zbędne dekoracje, ale także efektowny design. Meble, które staną w pomieszczeniu, powinny być wykonane w sposób maksymalnie prosty. Nie należy też przesadzać z ich ilością. W sypialni powinno znaleźć się przede wszystkim łóżko, stolik nocny i szafa. Aby dodać wnętrzu charakteru, możesz powiesić na ścianie subtelną grafikę. Na szafce nocnej znaleźć się może lampka czy budzik w stylu vintage.

Niektórzy wynoszą styl minimalistyczny do poziomu ascetyzmu. Wielbiciele takich rozwiązań stawiają w sypialni jedynie materac i szafki nocne o skromnym wyglądzie. Jeśli przepadasz za porządkiem, prostotą formy i minimalizmem w wystroju wnętrz, możesz pójść w ich ślady. Wystarczy, że w sypialni rozstawisz futon, czyli tradycyjne japońskie posłanie pokryte naturalną bawełną. Jest niezwykle wygodne i z pewnością ogranicza liczbę mebli w pomieszczeniu.

 

Pałacowa sypialnia

Wnętrzarskim kontrastem dla minimalistycznych sypialni są pałacowe akcenty. Zaczęły się one pojawiać za sprawą dużego zainteresowania wystawnym życiem rodzin królewskich. Rezydencje arystokratów od wielu sezonów rozgrzewają wyobraźnię wielbicieli gustownie urządzonych wnętrz. Coraz chętniej aranżuje się sypialnie zgodnie ze stylem glamour, który najbliższy jest estetyce pałacowej. W takim wnętrzu główną rolę odgrywają ciemne podłogi połączone z subtelnymi szarościami ścian. Taki zestaw kolorów sprawi, że sypialnia będzie prezentować się bardzo elegancko.

Najbardziej pożądanymi elementami wyposażenia glamour są antyki. Nie należy jednak z nimi przesadzać. Wystarczy umieścić w sypialni toaletkę lub wybrać szafki nocne w takim stylu. Reszta mebli może pozostać w kimacie antyków i mieć bardziej nowoczesny charakter wykończenia. Wtedy unikniesz wrażenia, że pomieszczenie jest przytłaczające.

4.jpg

Glamour to obłe linie, okrągłe kształty, ale też asymetryczne akcenty. Nie bój się eksperymentować. Wybieraj takie dodatki, które do ciebie przemawiają. Postaw na fantazyjne sztukaterie na ścianach i sufitach oraz eleganckie materiały, takie jak jedwab, skóra, welur czy satyna. Istotną rolę w stylu glamour są detale. Zadbaj o luksusowe oświetlenie. Jeśli masz na to przestrzeń, zawieś w centralnej części pokoju duży żyrandol z wiszącymi kryształkami. Lampy boczne mogą stanowić tylko delikatne tło dla głównego źródła światła. Wrażenie we wnętrzach glamour robią także eleganckie dekoracje – wazony, ramki na zdjęcia oraz lustra.

Aranżacja sypialni może wydawać się wymagającą czynnością. W 2023 roku dostępnych jest wiele interesujących trendów, obok których trudno przejść obojętnie. Podejmując decyzję o wystroju wnętrz, nie kieruj się tylko obowiązującą obecnie modą. Spójrz na to wyzwanie nieco szerzej i zastanów się, w jakim wnętrzu będziesz się czuć najlepiej. Sypialnia to w końcu miejsce odpoczynku.